متصل نشدن پرینتر وایرلس به وای‌فای

از مجموعه مطالب آموزشی

در گذشته بعد از خرید یک پرینتر آن را به کامپیوتر وصل کرده و یا  به رک متصل می‌کردیم ، بعد از این مرحله تنظیماتی را انجام می‌دادیم در نهایت با کلی دردسر و تجهیزاتی گران قیمت پرینتر را آماده می‌کردیم تا تمام سیستم‌ها از آن استفاده کنند؛ اما امروزه  با ورد پرینتر های وایرلس به دنیای تکنولوژی به سادگی و فقط با زدن یک دکمه از طریق امواجی که هرگز آنها را نمی‌بینیم ، اطلاعات ارسال شده و توسط پرینتر چاپ می‌شود.

پرینترهای وایرلس ، کار را در شرکت‌ها یا ادارات بسیار آسان کرده ، اگر تاکنون از این پرینترها استفاده نکرده‌اید ، حتما آنها را امتحان کنید. در این مطلب قصد داریم مشکل متصل نشدن پرینتر وایرلس به وایفای را بررسی کنیم در ادامه همراه رایانه کمک باشید.

برای روشن تر شدن مساله ، مشکلات کاربران را در این زمینه بیان میکنیم.

 • در اتصال پرینتر وایرلس در شبکه به چه نکاتی باید دقت کرد؟
 • آیا از موبایل هم به کمک پرینتر وایرلس می‌توان پرینت گرفت؟
 • چگونه پرینتر وایرلس را مجددا تنظیم کنم ؟
 • بیشترین مشکلات پرینترها در زمان اتصال به وای‌فای چیست؟
 • پرینتر وایرلس را چگونه می‌توان از طریق وای‌فای به لپ تاپ متصل کرد؟
 • عدم اتصال پرینتر وای وای به شبکه
 • چگونه مشکل وصل نشدن پرینترهای بی‌ سیم به وایرلس را حل کنیم؟


در مرحله اول از روشن بودن پرینتر مطمئن فراموش نکنید که همیشه پرینتر‌ها و کامپیوترها باید در یک شبکه وایفای باشند ، اگر پرینتر وایرلس را در شبکه وایرلس مشاهده نمیکنید ، ابتدا دستگاه پرینتر را خاموش و روشن کنید. در مرحله بعد می‌توانید تنظیمات آن را  کنترل کرده و آدرس آی پی آن را بررسی نمایید، در ادامه این نکات را دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

اگر میخواهید با نحوه عملکرد پرینتر های سه بعدی آشنا شوید میتوانید مطلب چگونگی کارآیی پرینتر سه بعدی را مطالعه کنید.


رفع مشکلات متصل نشدن پرینتر به وای‌فای

 • غیر فعال کردن firewall ویندوز
 • ریست کردن دستگاه پرینتر
 • کنترل اتصال پرینتر به وای‌فای
 • کنترل مجدد آدرس آی‌پی
 • بررسی تنظیمات پرینتر
 • بروزرسانی تنظیمات پرینتر
 • بازگردانی تنظیمات پرینتر وایرلس به کارخانه

برای حل مشکل متصل نشدن پرینتر به وای‌فای ، firewall ویندوز خود را غیر فعال کنید. در برخی از موارد همین نکته ساده مشکل را برطرف می‌کند برای اینکار مطلب آموزش غیرفعال کردن فایروال در ویندوز را مطالعه کنید سپس پرینتر را خاموش کرده و مجددا روشن کنید یا از دکمه‌ی ریست بر روی دستگاه استفاده کنید.

اگر باز هم پرینتر وایرلس  در ویندوز شناسایی نشد یک بار دیگر کامپیوتر و پرینتر خود را خاموش کرده سپس روتر یا مودم خود را بیشتر از ۳۰ ثانیه از برق جدا کنید تا مسیریابی و شناسایی‌ها مجدداً انجام شود.کنترل اتصال پرینتر به وای‌فای

تنظیمات پرینتر وایرلس را برای آشنایی بهتر شما عزیزان شرح می‌دهیم اما در نظر داشته باشید این تنظیمات در پرینتر‌ها با توجه به نوع یا مدل آنها متفاوت است.

 • وارد منوی تنظیمات پرینتر شوید و آیکون Setup را انتخاب کنید.
 • گزینه‌های Restore Network Defaults یا در برخی از پرینترها گزینه‌ی Restore Network Settings را مشاهده می کنید وyes  را برروی دستگاه پرینتر ، بزنید.
 • در بخش Wireless Setting ، Wireless Setup Wizardرا انتخاب کنید.

نکته : در این مرحله جستجوی شبکه های بی سیم موجود آغاز می شود.

 • شبکه خود را انتخاب کنید.

نکته : در این مرحله بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت دارد.

 • رمز شبکه را وارد کرده و Done را بزنید.

اکنون پرینتر وایرلس خود را در شبکه‌ی بیسیم داخلی اضافه کردید در برخی از پرینتر‌های وایرلس اتصال صحیح دستگاه به کمک چراغ یا  LEDنمایش داده می‌شود.

کنترل مجدد آدرس آی پی پرینتر وایرلس

تلاش برای حل مشکل عدم اتصال به پرینتر وایرلس ادامه دارد و شما باید با آرامش موارد را کنترل کرده تا مشکل را شناسایی کنید ؛ در این مرحله باید IP دستگاه را نگاه کرده و در ویندوز آن را به صورت دستی اضافه کنید. در برخی از پرینترهای وایرلس در منوی دستگاه وارد تنظیمات شده و آیپی آن را بیابید این کار در پرینترهای مختلف متفاوت است که باید از دفترچه راهنمای پرینتر مخصوص دستگاه استفاده کنید.

سپس در مرحله بعد آن را در ویندوز وارد کنید برای وارد کردن صحیح آن در ویندوز و یادگیری بهتر نصب و راه‌اندازی پرینتر وایرلس در صورت تمایل مطلب آموزش نصب پرینتر وایرلس را مطالعه کنید.

بررسی تنظیمات پرینتر وای فای

در پرینترها تنظیماتی وجود دارد ، در این تنظیمات شما می توانید اندازه ی چاپ ، سایز چاپ ، کیفیت آن ،میزان مصرف جوهر و … را کنترل کنید. اما در پرینترهای وایرلس تنظیمات مربوط به وایرلس هم به این تنظیمات اضافه شده  که بهتر است آن‌ها را کنترل کنید که تا حدودی به بخش تنظیمات وایفای پرینتر بیسیم اشاره کردیم اما معمولاً فرد نصب کننده پرینتر ، مراحل آن را برای مشتری به طور کامل توضیح می‌دهد.

این مراحل را در جایی نگه داشته یا بر روی کاغذ ، یادداشت کنید البته در برخی از پرینترها زبان فارسی دستگاه به کاربران برای تنظیم پرینتر وایرلس کمک می‌کند. همچنین در این راه از CD راهنمای دستگاه نیز میتوانید استفاده کنید و یا  با یک تماس به شرکت سازنده پرینتر می‌توانید این  تنظیمات را مجدداً انجام دهید.

به روزرسانی تنظیمات پرینتر وایرلس

تنظیمات پرینتر وایرلس خود را به روز رسانی کنید یا درایور پرینتر را مجدد نصب کنید ، درایور پرینتر وایرلس خود را از اینترنت،  در سایت سازنده دستگاه پرینتر ، دانلود کرده سپس نصب کنید. همچنین یکی از راه های رفع مشکل متصل نشدن پرینتر از طریق وایرلس ، ریست فکتوری کردن پرینتر می‌باشد برای آشنایی بیشتر با انواع ریست‌ها در پرینتر و انجام بهتر این کار مطلب نحوه ریست کردن پرینتر را مطالعه کنید.

کلام  آخر

 در این مطلب مشکلاتی را که باعث شناسایی نشدن پرینتر از طریق وای‌فای ‌می‌شود را به طور کامل بررسی کردیم؛ اما این بدین معنا نیست که تمامی پرینترهای وایرلس مشکل دارند و یا خراب میشوند اما در زمان کارنکردن پرینتر وایرلس یا شناسایی نشدن آن از طریق امواج بی سیم شما باید موارد بالا را کنترل کنید.

چنانپه در این راه موفق به حل مشکل پرینتر وایرلس نشدید یا سوالاتی در تنظیمات پرینتر و یا  تنظیمات ویندوز داشتید با شماره تلفن‌های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۰۲۱۷۱۲۹ تماس گرفته و سوالات خود را در کمتر از چند دقیقه به کمک کارشناسان رایانه‌کمک برطرف کنید ، خدمات رایانه‌کمک سراسری بوده و در تمام نقاط کشور می‌توانید از این خدمات استفاده کنید.

این شرکت با داشتن ده‌‌ها کارشناس در زمینه‌های سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه ، طراحی سایت و گوشی‌های اندروید یا آیفون در تلاش است به بهترین شکل و در کمترین زمان مشکلات مردم را در سراسر کشور برطرف کند.

دلایل متصل نشدن پرینتر وایرلس به وایفای را بررسی کردیم در صورت تمایل مطلب شیرپرینتر را مطالعه کنید


دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد