کابل SATA

از مجموعه مطالب آموزشی

کابل SATA یک تکنولوژی پیشرفته ارتباطی است که داده ها را از مادربرد گرفته و به درایو ها یا هارد دیسک ها منتقل می کندو در سال 2001 به بازار عرضه شد. اصلاحاً به انتقال داده در کابل SATA ، انتقال سریالی یا متوالی گفته می شود.

کابل های ساتا تحول عظیمی را در زمینه رابط ذخیره سازی داده ها ایجاد کردند و جایگزین کابل های انتقال موازی  ATA ( ATA Parallel Physical Storage ) شدند. با معرفی تکنولوژی sata قابلیت های ATA نیز افزایش یافت و باعث افزایش سرعت انتقال داده ها شد. در ادامه مطلب شما عزیزان را بیشتر با مشخصات کابل ساتا ، تفاوت پورت های IDE  با SATA و ... آشنا خواهیم کرد پس با گروه فنی رایانه کمک همراه باشید.

SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment می باشد که به صورت یک کابل تکی با چهار سیم وجود دارد که میان دستگاه ها مختلف ارتباطات point to point با حداقل سرعت 150 مگابیت بر ثانیه برقرار می کند.


تفاوت کابل SATA با IDE

گذرگاه میزبان ساتا بر روی بیشتر سیستم ها و مادربرد ها تعبیه شده اند و توانسته اند جایگزین خوبی برای استاندار های قدیمی مانند ATA و IDE باشند. به طور معمول کابل های IDE ( Integrated Drive Electronic ) برای اتصال داستگاه هایی مانند هارد درایو و درایور های نوری به مادربورد کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد که دقیقا نسل قبل تکنولوری ساتا بوده و SAT بر اساس IDE طراحی شده است که دارای درگاهی با 40 پین به صورت موازی می باشد در صورتی که کابل های SATA دارای 7 پیش به صورت سریالی هستند.

گاهی اوقات ممکن است سیستمی که استفاده میکنید پیشرفته باشد و قابلیت پذیرش پورت SATA را داشته باشد اما دستگاه های جانبی تان قدیمی بوده و قادر به پشتیبانی SATA نباشند. به عنوان مثال ممکن است هارد درایو شما از تکنولوژی ساتا پشتیبانی کند اما کامپیوترتان برای اتصال به داستگاه های ذخیره سازی از IDE پشتیبانی کند.


PATA چیست ؟

پورت های SATA در مقابل IDE باریک تر و منعطف تر هستند.


گاهی اوقات ممکن است سیستمی که استفاده میکنید پیشرفته باشد و قابلیت پذیرش پورت SATA را داشته باشد اما دستگاه های جانبی تان قدیمی بوده و قادر به پشتیبانی SATA نباشند. به عنوان مثال ممکن است هارد درایو شما از تکنولوژی ساتا پشتیبانی کند اما کامپیوترتان برای اتصال به داستگاه های ذخیره سازی از IDE پشتیبانی کند.


PATA چیست ؟

PATA یا Parallel ATA یک تکنولوژی بر پایه IDE است که برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی و یا درایو های نوری مادربرد سیستم مورد استفاده قرار میگیرد. شکل ظاهری این دسته از کابل ها طویل و صاف بوده که مانند کابل های IDE دارای کانکتوری با 40 پین هستند.

یک سر کابل PATA را به پورت PATA داخل مادربورد وصل کرده و سر دیگر آن را به دستگاه ذخیره ساز مثل هارد دیسک وصل می کنیم.

بعضی از کابل های PATA با 40 سیم و برخی دیگر با 80 سیم طراحی میگردند.

علت 80 سیمی بودن PATA ها این است که بعضی از دستگاه های ذخیره ساز که جدیدا در بازار عرضه می شوند نیاز به 80 سیم دارند تا بتوانند سرعت قابل قبولی را برای انتقال داشته باشند.

دستگاه هایی که از تکنولوژی PATA پشتیبانی می کنند از DMA استفاده می کنند. Direct memory access به دستگاه اجازه می دهد تا مستقیماً از حافظه بدون دخالت cpu استفاده کند.تفاوت کابل SATA با PATA

از مزیت های استاندارد SATA نسبت به PATA می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. کابل های SATA کم هزینه تر از کابل های PATA می باشند.
  2. SATA دارای قابلیت Hot Swap می باشند. بنابراین شما می توانید بدون اینکه سیستم خود را خاموش کنید، به راحتی storage را به سیستم متصل کنید . اما پیشنهاد ما به شما این است که هیچگاه این کار را انجامن ندهید زیرا ممککن است سیستم دچار مشکل شود.
  3. تکنولوژی ساتا فضای کمتری را اشغال می کند.
  4. سرعت انتقال داده در SATA بالاتر از PATA می باشد. بطور مثال کابل های ساتا داده را با سرعت 600MBs و کابل های پاتا داده را با سرعت 133MBs منتقل می کنند.
  5. از لحاظ شکل ظاهری کابل های SATA باریک تر و ظریف تر می باشد که این موضوع در جریان هوا و خنک نگه داشتن هوای درون کیس نیز می کند کمک کند.


تکنولوژی ESATA


ESATA مخفف external SATA می باشد. تنها تفاوتی که ESATA با SATA دارد این است که اطلاعات بر روی هارد اکسترنال منتقل می شود در نتیجه با عدم کد گذاری و ترجمه اطلاعات می تواند آن ها را با سرعت بالاتری منتقل کند.

نکته قابل توجه این است که با وجود یکسان بودن وظیفه SATA و ESATA اما نمی توانند برق درایو ها را تامین کنند.دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد