13 نکته کاربردی در مورد PlayStation 5

از مجموعه مطالب آموزشی

13 نکته کاربردی در مورد PlayStation 5 با عرضه شدن جهانی PS5 و گستردگی آن،وقت آن است که با تکنیک ها و ترفندهای پلی استیشن 5 آشنا شویم تا وقتی که توانستیدیکی از آنها را خریداری کنید، با استفاده از روش های گفته شده، بهترین بهره‌وری رااز این کنسول داشته باشید.

در مقالات قبلی به موضوعات " استریمکردن بازی های xbox بر رویگوشی " و"  آموزشاجرای بازی‌های ویندوزی بر روی مک " اشاره کردیم، اما دراین مطلب قصد داریم چندین ترفند در مورد پلی استیشن 5 که احتمالا نمی‌دانستید رامعرفی کرده و روش استفاده از آنها رابه شما آموزش دهیم. پس با تیمفنی رایانه کمک همراه باشید.


پلی استیشن 5 بهتر از پلی استیشن 4است؟

قاعدتاً این گونه است که هر کمپانی سعی می‌کند تا اجناس خودرا با در طول زمان پیشرفته تر کند تا بتواند نیاز کاربران خود را راحتتر رفع کند.

از این رو PS5 بهتر از PS4 است زیرا ازجنبه های مختلفی مانند ( پردازنده گرافیکی ، پردارنده اصلی، طراحی ظاهری، کنترلرو... ) پیشرفت چشم گیری داشته است.

پس سعی می کنیم در این مقاله به تعدادی از ویژگی های که بهتازگی به play station 5 اضافه شده را با هم بررسی کنیم.1-انتقال فایل بازی ها از پلی استیشن 4 به 5

اولین کاری که باید پس از خرید پلی استیشن 5 انجام دهید،این است که اطلاعات PS4 خود را به آن منتقل کنید.

جالب است بدانید که پلی استیشن 5 از بازی‌های پلی استیشن 4پشتیبانی می‌کند و کاربران می‌توانند به انتقال بازیهای PS4 به PS5 بپردازند.

با این کار کاربران می‌توانند بازیهای خود را با کیفیت بهترو با کنترلر فوق العاده DualSense بازی کنند.

برای انتقال بازیهای پلی استیشن 5 به پلیاستیشن 4

 •  ابتدا باید هر دو کنسول را به یک شبکه یا مودم متصل کنید.
 • حالا وارد تنظیمات پلی استیشن جدید خود شوید.
 •  اکنون از بخش system گزینه systemsoftware انتخابکنید.
 • در آخر گزینه datatransfer را برای انتقالبازی و اطلاعات خود از پلی استیشن 4 به 5 انتخاب نمایید.

اکنون تمام اطلاعات شما از کنسول قدیمی به جدید منتقل می‌شود،همچنین سرعت این بارگذاری به سرعت اینترنت و شیوه اتصال به مودم ( با سیم یا وایرلس) بستگی دارد.


2.آموزش تنظیم کردن تنظیمات پلی استیشن 5 به عنوان پیشفرض

یکی از قابلیت های جالب پلی استیشن 5 این است که می‌تواندتنظیماتی را به عنوان پیشفرض به دستگاه معرفی کنید تا به صورت پیش‌فرض بر روی هربازی اعمال شود.

نمونه این ویژگی اولین بار در کنسول های پلی استیشن 4 معرفیشد که دستگاه به صورت پیشفرض اطلاعات شخصی شما مانند ( ID ، سن ، محلسکونت و... ) را شناسایی کرده و در هر بازی اطلاعات خواسته شده را به صورت خودکاروارد می‌کردند.

اما در PS5 این قابلیت پیشرفته تر شده به گونه ای که می‌توانیدمیزان ( مهارت، درجه سختی مورد علاقه در بازی ها، فعال و غیر فعال بودن زیرنویس،  نوع دوربین بازی، کلید های کنترلر و... ) را بهصورت جداکانه به کنسول معرفی کنید، تا پس از نصب هر بازی نیازی نداشته باشید کهاین بخش ها را شخصی سازی کنید.

شخصی سازی و راه اندازی حالت پیشفرضدر پلی استیشن 5

 • ·ابتدا وارد تنظیمات کنسول شده و گزینه Saved Data and Game/App Settings انتخاب کنید.
 • در آخر بر روی GamePresets کلیک کرده واطلاعات خود را وارد کنید.


3.فعالسازی قابلیت ضد اسپویل در پلی استیشن 5

یکی دیگر از ویژگی های که به تازگی به PS5 اضافه شده استسیستم ضد اسپویل و جلوگیری از لو رفتن بخش داستانی بازی های ویدیویی است.

برخی کاربران علاقه دارند که از پیشرفت و از بخش های مختلفبازی های ویدیویی خود عکس یا ویدیو گرفته و آن را در شبکه های اجتماعی به نمایشبگذارند، از طرف دیگر برخی افراد ممکن است با مشاهده این ویدیوی های به صورت سهوی،داستان بازی برای آنها برملا شود. برای جلوگیری از این اتفاق سونی یک قابلیت جدیدبه کنسول های خود اضافه کرده که با فعال‌سازی آن از این کار جلوگیری می‌شود.

در واقع این سرویس سعی می‌کند در موقعیت های حساس داستانیبازی با اعلام اخطار این موضوع را به گیمر گوشزد کند.

این قابلیت به نوبه خود یکی از ویژگی های جالب در کنسول پلیاستیشن 5 است که ممکن است هر فردی از آنها خبر نداشته باشد.


آموزش اجرای بازی‌های ویندوزی بر روی مک4.نحوه اتصال تلویزیون به پلی استیشن با قابلیت HDR تلویزیون

امروزه بسیاری از تلویزیون ها جدید از قابلیت HDR پشتیبانی می‌کنند،از این جهت کاربرانی که تلویزیون با این قابلیت دارند می‌توانند با کیفیت  بهتری بازی خود را تجربه کنند.

طبق بررسی کارشناسان رایانه کمک مشخص شد مصرفانرژی تلویزیون های که به پلی استیشن 5 متصل هستند، بسیار کمتر از تلویزیون هایمتصل به پلی استیشن 4 است.

بنابراین می‌توانید با بازی کردن با کنسول پلی استیشن 5 نهتنها از کیفیت بیشتری برخوردار شوید در میزان مصرف برق هم صرفه جویی کنید.

 • برای راه اندازی این سرویس، پس از وارد شدن به بخش تنظیمات پلیاستیشن، گزینه Screen and Video را انتخاب کرده و قابلیت Adjust HDR رافعال کنید.


5.حالت ذخیره نیرو کنترلر پلی استیشن 5

یکی از مشکلاتی که کاربران play station 4 همچنانبا آن روبرو هستند، نبود یک سیستم stand by برای کنترلرهای dual shuck 4 است.

متاسفانه کنترلر PS5 هم این مشکل رادارند و به صورت پیش فرض اگر پس از مدتی بازی کردن دسته را بدون استفاده در جاییقرار دهید به صورت خودکار خاموش یا standby نمی‌شود.

اما خوشبختانه در آپدیت جدید PS5 این مشکل رفع شدهو گیمر ها با فعالسازی حالت ذخیره نیرو در کنترلر پلی استیشن 5 می‌توانند جلوی هدررفتن بی دلیل شارژ را بگیرند.

آموزش حالت فعالسازی انرژی کنترلر  Dual Sense پلی استیشن 5

 • برای فعال کردن حالت باتری سیو battery saving دسته PS5
 • وارد تنظیمات پلی استیشن خود شده و سربرگ system را انتخابکنید.
 • در آخر گزینه powersaving را فعال کنید.
 • با روشن کردن این گزینه اگر کنترلر خود را به مدت 10 دقیقهبلا استفاده  بگذارید، به صورت خودکارخاموش میشود.


6.تنظیمات جدید صدا، ویبره و نور در کنترلر  DualSense پلی استیشن 5

به جرات می‌توان گفت که یکی از بهترین کنترلر های بازی های ویدیوییکه تا کنون ساخته شده  DualSense است، زیرا ازهمه لحاظ مانند ( طراحی، رنگ، کیفیت و... ) به بهترین نحو ممکن ساخته شده.

اما تمام نکات مثبت آن به همین موارد خطم نمی‌شود، زیرا بابهره گیری از تنظیمات آن می‌توانید این کنترلر قدرتمند را به بهترین شکل ممکن شخصیسازی کنید.

نحوه فعالسازی یا تغییر ویژگی های کنترلر  DualSense پلی استیشن 5

 • برای این کار ابتدا وارد تنظیمات پلی استیشن شوید و گزینه  Accessories را انتخاب کنید.
 • حالا وارد بخش Controller شوید.
 • اکنون می‌توانید هر گونه تنظیمات مختلفی نظیر ( شدت لرزش دسته،روشنایی دسته، و میزان خروجی صدا کنترلر و... ) را مشخص کنید.


آموزش شارژ اکانت استیم با استفاده از گیفت‌ کارت7.قابلیت صدای سه بعدی در پلی استیشن 5

بسیاری از هدست های بازی که عرضه می‌شوند، دارای ویژگی" فراگیر مجازی" "virtual suround"  هستند.

این تکنولوژی سعی می کند صدای بازی شما را تا حد ممکنباکیفیت و با حالت سه بعدی پخش کند تا حس بهتری در زمان بازی کردن به شما القاشود.

از این رو کمپانی سونی اعلام کرده که درون پلی استیشن ازالگوریتم صوتی سه بعدی جدید استفاده شده تا کاربران در زمان تجربه بازی احساس کنندکه واقعا در محیط بازی حضور دارند.

آموزش فعالسازی قابلیت صدای 3D در پلی استیشن 5

 • برای فعال کردن این ویژگی جالب، ابتدا باید هدست یا هندزفریخود را به کنترلر یا کنسول بازی متصل کنید.
 • سپس وارد تنظیمات پلی استیشن شده و در بخش Sound واردگزینه Audio Output شوید.
 • حالا برای فعالسازی کافی است گزینه Enable 3D Audio فعال کنید.

نکته: همچنین پیشنهاد میشود برای بهینه تر شده حالت سه بعدی در کنسول پلی استیشن، بهتر است در همین قسمتبخش  Adjust 3D Audio Profile فعال کنید.


8.تغییر پنجره اعلانات پلی استیشن 5

به شخصه دوست ندارم هر زمان که اچیومنت جدیدی در بازی دریافتمی کنم  اعلان های پاپ آن بر روی صفحهنمایش داده شود. زیرا باعث هواس پرتی از محیط بازی می‌شود.

اگر شما هم از اینگونه افراد هستید می‌توانید پنل notification در پلی استیشن5 را غیر فعال کنید تا در حین بازی، به هیچ عنوان هیچ پیام جدیدی به شما نمایشداده نشود.

آموزش غیر فعال کردن پنجره اعلانات notification در PS5

 • برای این کار وارد settings شوید.
 • سپس گزینه Notifications انتخاب کنید.
 • در این قسمت می توانید هنگام بازی و تماشای فیلم ،  اعلانات را خاموش کنید.


9.تغییر کاربری دکمه PS در پلی استیشن5

اگر قبلا PS4 داشته باشید، احتمالاً می‌دانید که دکمه PS شما را به منویاصلی برمی‌گرداند. اما در پلی استیشن 5 اینگونه نیست

اگر ترجیح می دهید مستقیماً به صفحه اصلی بروید، در پلیاستیشن 5 فقط باید دکمه PS را نگه دارید. تا همان کار در PS4 رابرای شما انجام دهد.


بهترین روش های اتصال دسته پلی‌استیشن ۴ به کامپیوتر و اجرای بازی های کامپیوتری با آن10. نمایش ریز ترین جزئیات یک بازی در پلی استیشن 5

گاهی مواقع گیمر ها علاقه دارند که بداند چقدر زمان طولکشیده تا یک بازی را به اتمام برساند، یا در یک بازی اکشن چندنفر را کشته یا چندبار شکست خورده اند.

قابلیت جدید پلی استیشن 5 این امکان را می‌دهد تا ریزترینجزئیات  بازی خود را بدانید و آنها را بادوستان خود مقایسه یا به اشتراک بگذارید.

 • برای این کار میتوانید وارد پروفایل کاربری خود در پلی استیشنشوید.
 • سپس سربرگ games را انتخاب کرده و بازی مورد نظر خود راانتخاب کنید.
 • اکنون به تمام جزئیات بازی خود دسترسی دارید، حتی بازی هایکه بر روی PS4 داشته اید و آنها را بر روی کنسول قدیمی خودپِلات کرده اید در این قسمت نمایش داده می‌شوند.


11.اشتراک گذاری تصاویر و کلیپ های بازی خود در PS5

اگر در بازی خود حرکت حرفه ای و جالب انجام داده اید، می‌توانیدبا زدن کلید D در کنترلر پلی استیشن 5 ( که به نام دکمه share شناخته می‌شود) از صفحه بازی خود اسکرین شات تهیه کنید، و یا یک ویدیو 60 ثانیه از بازی خودتهیه کنید و آن را به اشتراک بگذارید.

البته این ویدیو 60 ثانیه چند ثانیه قبل از انتخاب این گزینههم شامل می‌شود، پس نیازی نیست نگران این موضوع باشید که قبل از انجام این حرکتضبط تصویر را فعال نکرده بودید.

در آخر ویدیو به صورت خودکار در گالری ذحیره می‌شود که بعدابه آن دسترسی خواهید داشت.


12.خرید بازی های play station 5  از استور پلی استیشن بااستفاده از گوشی

همچین یکی از ویژگی های جالب play station 5 این است که می‌توانیدبا استفاده از اپلیکیشن پلی استیشن استور، بازی مورد نظر خود را خریداری کنید.

برای این کار ابتدا نسخه اندرویدی یا IOS پلی استیشن رادانلود کرده و اکانت خود را بر روی آن فعال کنید، در آخر می‌توانید از طریق حسابخود بازی مورد نظر خود را خریداری کنید.

شما به کمک اپلیکیشن موبایل فروشگاه پلی استیشن میتوانیدبازی هایی که پیش خرید کرده اید را حتی یک روز جلوتر از عرضه عمومی بر روی کنسولخود دانلود کنید.


آیا میدانید بازی های آنلاین امروزی هر کدام چقدر از اینترنت شما را مصرف میکنند؟ مصرف اینترنت بازی‌های آنلاین13. اجرای بازی های پلی استیشن 5 را روی کامپیوتر، تبلت یا تلفنهمراه.

شاید در نگاه اول کمی این موضوع برای شما عجیب باشد که آیامی‌توان بازی های پلی استیشن را روی موبایل یا کامپیوتر های رومیزی تجربه کرد؟

اما لازم است بدانید در پلی استیشن 5 این امکان وجود داردکه بازی های مورد علاقه خود را بر روی دیگر وسایل به صورت ریموت اجرا کنید.

برای این کار می‌توانید مطلب " اجرای بازی های PS5 بر روی کامپیوتر،گوشی، یا تبلت " مطالعه کنید.


سخن پایانی

در آخر باید گفت که امکانات پلی استیشن 5 بسیار زیاد هستند،اما متخصصینرایانه کمک سعی کردند بهترین و مورد استفاده ترین آنها را برای شما دراین مقاله جمع آوری کنند.

امیدوارم با مطالعه مطلب " 13 نکته کاربردی در مورد PlayStation 5 " لذتبرده باشید، اگر در هر قسمت با سوال یا مشکل خاصی روبرو شدید، می‌توانید باشمارهای 909071540 یا 0217129 تماس گرفتهو از کارشناسان ما مشاوره تلفنی واینترنتی دریافتکنید.

همچنین می‌توانید از بخش نظرات با ما درارتباط باشید.

دیدگاه کاربران

" یم سوال داشتم خدمتتون. چطور میشه صدای این زن رو قطع کرد؟ هرچی میزنم نمیشه. میرم رو هر ایکنی این هی حرف میزنه کلافه شدم. "

" تماس بگیرید با کارشناسان بخش گیم راهنماییتون می کنند "

" منم با سامان موافقم "

" سلام مهیار جان. ممنونم که نظرت رو گفتی "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد