تماس با کارشناس

تفاوت بین خنک کننده بادی و آبی در کامپیوتر

از مجموعه مطالب آموزشی

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چند مدل خنک کننده در کامپیوتر وجود دارد؟ چه تفاوتی بین خنک کننده بادی و آبی در کامپیوتر وجود دارد؟ هر کدام از آنها چه ویژگی ها و چه کارایی دارند؟ آیا فقط  خنک کننده ها برای اورکلاک کردن پردازنده کاربرد دارند؟ برای اسمبل کردن کیس خود لازم است تفاوت بین خنک کننده بادی و آبی را در کامپیوتر متوجه شوید. با رایانه کمک همراه باشید تا با ویژگی ها و تفاوت های خنک کننده های بادی و آبی بیشتر آشنا شوید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر یا تهیه این محصول دارید می توانید با کارشناسان رایانه کمک در قسمت پشتیبان مشکلات سخت افزاری کامپیوتر در تماس باشید، تا به صورت کامل شما را راهنمایی کنند. برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099070192 و از طریق موبایل با شماره 0217129 در ارتباط باشید.

 

آنچه در این مقاله می خوانیم:

خنک کننده آبی بهتر است یا بادی

خنک کننده آبی چیست؟

مزایای خنک کننده آبی

خنک کننده بادی چیست؟

نحوه عملکرد خنک کننده بادی

مزایای سیستم خنک کننده بادی

تفاوت خنک کننده بادی در برابر آبی

نتیجه گیری

 

خنک کننده آبی بهتر است یا بادی

برای سوالی که آیا خنک کننده آبی بهتر است یا بادی می توان گفت که لازم است شرایط زیر را در نظر بگیرید و همچنین بسته به نیاز و خواسته خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

  •  سیستم شما دارای چه کانفیگی می باشد و برای چه کاربردی استفاده می شود
  • پردازنده و دیگر اجزای مهم داخل کیس با چه نوع خنک کننده ای سازگار هستند
  • چه مقدار میتوانید برای خرید یک سیستم خنک کننده خوب برای سیستم خود هزینه کنید.

پس از پاسخ مناسب به سوالات بالا، در صورتی که نیاز به خنک کننده مایع برای کیس کامپیوتر خود دارید وقت آن است که با سیستم خنک کننده آبی بیشتر اشنا شوید.

برای داشتن سیستم قدرتمند و انجام فعالیت های گرافیکی نظیر بازی های ویدیویی پیشنهاد کارشناسان رایانه کمک استفاده از خنک کننده های مایع برای کامپیوتر است. زیرا نسبت به فن های بادی، تهویه بهتری ارائه میدهند. همین تهویه مناسب باعث میشود که سخت افزار دستگاه شما پردازش بهتری داشته باشد.

اگر می خواهید از بهترین خنک کننده های سی پی یو در سال 2022 اطلاع داشته باشین به شما پیشنهاد میکنم مطلب 4تا از بهترین خنک کننده cpu سال 2022 کامپیوتر عادی و گیمینگ را مطالعه کنید.

 

خنک کننده آبی چیست؟

سیستم خنک کننده آبی یکی از انواع خنک کننده های کامپیوتر است که برای خنک کردن پردازنده کامپیوتر و یا دیگر بخش های داخل کیس استفاده می شود. در این نوع سیستم خنک کننده از لوله هایی استفاده می شود که با استفاده از مایعی به نام کولانت که در آن جریان دارد، به خنک کردن سیستم و پردازنده  کمک می کند.

بیایید با یک مثال ساده  روش کار سیستم خنک کننده مایع را بیان کنیم، خنک کننده مایع مانند رادیاتور اتومبیل عمل می کند، به طوری که آب را از داخل مخزن حرارتی عبور می دهند و گرما را از پردازنده به آب منتقل می کند و باعث می شود که دمای پردازنده کاهش داشته و خنک شود.

اگر می خوای بیشتر با خنک کننده آبی آشنا بشی بهت پیشنهاد می کنم مطلب خنک کننده آبی چیست و چگونه CPU را خنک می کند؟ را مطالعه کنی، تا بیشتر با این قطعه آشنا بشی.

 

 

مزایای خنک کننده آبی

درباره مزایای خنک کننده آبی می توان به موارد مختلفی اشاره کرد که در زیر برخی از این مزایا را شرح دادیم:

مهمترین مزیت سیستم های خنک کننده آبی سروصدای کم می باشد

جذابیت بصری به دلیل وجود نور های ledبر روی این نوع سیستم خنک کننده و ساختار عالی برای خنک کردن فضای داخل کیس

پایین آوردن دمای پردازنده و امکان تنظیم اورکلاک های سنگین بر روی سیستم.

 

پیشنهاد مطلب: انی دسک یک برنامه عالی ریموت و ارتباط به کامپیوتر از ره دوره دانلود انی دسک و از دست ندید.

خنک کننده بادی چیست؟

یکی از سیستم های خنک کننده محبوب و پرطرفدار که نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است خنک کننده بادی است، که بیشتر در سیستم های معمولی و اداری استفاده می شود. این نوع سیستم های خنک کننده کاربردهای زیادی دارند. در خنک کننده هوایی از ترکیب فن و دفع کننده گرمایی به نام هیت سینک استفاده می شود .این نوع سیستم خنک کننده دارای مدل هایی مجهز به دو فن یا سه فن می باشند، تا بتوانند به خوبی جریان هوا را در داخل کیس به جریان دراورند . ویژگی هایی که این خنک کننده دارد شامل قیمت ارزان، نصب آسان و در دسترس بودن است.

 

 

نحوه عملکرد خنک کننده بادی

از نظر کارایی و عملکرد تفاوت‌هایی بین خنک کننده بادی و ابی وجود دارد. یکی از این تفاوت ها این است که برای استفاده از بلوک خنک کننده آبی نیاز به لوله ها و رادیاتور، هیت سنک و فن های بزرگ می باشد. فلزی که در هیت سینک استفاده می شود، نقش مهمی در انتقال گرما ایجاد می کند که برای استفاده در این زمینه معمولا از مس یا آلومینیوم استفاده می شود.

 فن های بادی که هست سینک هایی با ابعاد بزرگتر دارند عملکرد  بهتری نیز دارند، البته ناگفته نماند که جنس و قدرت فن هم در عملکرد آن بسیار اهمیت دارد.

 

مزایای سیستم خنک کننده بادی

  • قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن خنک کننده
  •  نصب راحت و آسان بر روی پردازنده ها و سیستم‌های مختلف
  •  افزایش بازدهی بالای سیستم
  •  قدرت بالای خنک کننده در مدل های چند فن

 

 

تفاوت خنک کننده بادی در برابر آبی

در ادامه به تفاوت های این دو سیستم خنک کننده می پردازیم:

 

 

اندازه و ساختار

مهمترین تقاوتی که بین خنک کننده بادی و آبی وجود دارد اندازه و شکل آن دو است.

 فن های خنک کننده آبی بزرگ تر از بادی است و از نظر ساختار خنک کننده آبی شامل بخش های مجزای مختلفی مانند لوله های انتقال حرارت و رادیاتور می شود.

 تفاوت دیگر این است که از نظر فضای اشغالی به طور کلی خنک کننده آبی بزرگ تر از بادی می‌باشند و فضای بیشتری را اشغال می کنند.

تولید صدا

فن های آبی در مقایسه با فن های بادی صدای کمتری دارند. البته اگر فن های بادی مدل پایین تری داشته باشیم می تواند نویز بیشتری را نیز داشته باشد.

جذابیت ظاهری

فرق خنک کننده بادی و آبی در میزان زیبایی آن قابل مشاهده است. از نظر ظاهری می توان گفت که بسیاری از کاربران و مخصوصا گیمرها خنک کننده ای برایشان مجذوب است که دارای نورپردازی RGB باشد، خنک کننده آبی دارای این جذابیت ظاهری است و فضای کیس را زیبا جلوه می دهد. نورهای RGB بر روی این سیستم های خنک کننده در برخی از مدل ها قابل کنترل و شخصی سازی نیز می باشند. البته ناگفته نماند که در سیستم های خنک کننده بادی قوی نیز از نورپردازی led استفاده شده است.

قیمت

از نظر قیمت این دو خنک کننده تفاوت بسیاری باهم دارند و به طوری که می توان گفت اگر نمی خواهید هزینه زیادی برای خنک کننده متحمل شوید می توانید خنک کننده بادی را انتخاب کنید. اما در صورتی که از یک سیستم گیمینگ قوی استفاده می کنید پیسنهاد ما به شما استفاده از سیستم های کولینگ مایع است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تفاوت بین خنک کننده بادی و آبی در کامپیوتر پرداختیم. انتخاب درست و مناسب خنک کننده برای سیستم شما می تواند کار سختی باشد، اما با مطالعه مطالب بالا به راحتی می توانید بین خنک کننده آبی و بادی یک تصمیم درست بگیرید. فاکتورهایی که برای خرید یک فن خنک کننده برای سیستم مهم است ، عواملی مانند کارایی، اندازه و ساختار، زیبایی، قیمت، طول عمر و... می باشد. همچنین با در نظر گرفتن نیازهای سیستم و پردازنده می توان یک گزینه مناسب میان خنک کننده آبی و بادی داشت. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بوده اید بسیار متشکریم. در صورتی که در زمینه خرید سیستم خنک کننده بادی و یا سیستم خنک کننده مایع سوالی داشتید میتوانید با کارشناسان رایانه کمک در تماس باشید. راه های ارتباطی ما، تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ از طریق تلفن ثابت و یا شماره ۰۲۱۷۱۲۹ از طریق موبایل می باشد‌.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد