تبدیل متن به صدا فارسی بدون نصب نرم افزار

از مجموعه مطالب آموزشی

تبدیل متن به گفتار را از این پس بدون نصب هر گونه نرم افزاری بر روی ویندوز های بالاتر از هشت میتوانیم انجام دهیم ، چرا که از این پس این امکان براش شما فراهم شده است که از قابلیت تبدیل متن به گفتار مرورگر اج  که مرورگر اصلی ویندوز از ویندوز 8 به بالا است استفاده کنید همچنین این قابلیت تبدیل متن به صدا در نسخه‌ی تحت وب آفیس که به نام  Read Aloud  میشناسیم از این پس به‌زبان فارسی در اختیار کاربران ویندوزی قرار گرفته است.

ماکروسافت این امکان را در ابزار Immersive Reader جای داده است ، این ابزار قابلیت های متفاوتی را برای افزایش مهارت‌ کاربران در خوانش متون، درک مطلب بالاتر ، تلفظ راحت ترکلمات و همچنین بهبود املا ایجاد کرده است . کاربرد Read Aloud به‌عنوان بخشی از این ابزار، تبدیل نوشتار به گفتار است و ردموندی‌ها آن را در نرم‌افزارهایی چون آفیس، مرورگر اج و پلتفرم‌ آژور دردسترس قرار داده‌اند.

 

 

این طور که شرکت مایکروسافت  اعلام کرده است این ابزار با نام رید الود و یا Read Aloud با استفاده از چندین مدل هوش مصنوعی ایجاد شده است که به دلیل استفاده این ابزار مروگر ویندوز از فناوری پردازش عصبی، امکان تبدیل متون به نوشتار با دقت قابل توجهی  در زبان‌های مختلف و برای کابران متفاوت ایجاد شده است، اما تا به حال این قابلیت از چند زبان بسیار محدود مانند انگلیسی که یک زبان بین المللی است پشتیبانی می‌کرد، اما حدودا یک‌ ماه پیش بود که ماکروسافت اعلام کرد قصد دارد پشتیبانی از زبان‌های بیشتری را به این ابزار اضافه کند و در حال حاضر  زبان فارسی را در میان زبان هایی قرار داده است که توانایی پشتیبانی دارد و شما میتوانید از این ابزار برای خواندن مقالات فارسی که در سراسر وب منتشر میشود هم استفاده کنید. شما عزیزان که از کاربران فارسی‌ زبان ماکروسافت محسوب میشوید این امکان برای شما فراهم شده است که از قابلیت‌‌های Read Aloud در نرم‌افزار‌ها و پلتفرم‌های مختلف مایکروسافت استفاده کنید. البته ماکروسافت اعلام کرده است که قصد دارد، پشتیبانی از زبان‌های جدید مانند زبان فارسی را به ‌تدریج در تمامی برنامه‌های مجهز به Read Aloud اضافه کند تا تمامی افراد بتوانند از نرم افزار های مجهر به این قابلیت استفاده کنند.

 

تبدیل متن به گفتار در ویندوز

اما در حال حاضر میدانیم که گفتار فارسی ( یعنی خواندن متون در صفحات وب )  در بخش Read Aloud مرورگر اج فعال شده است و اگر شما از کاربرانی باشید که از ویندوز هشت به بالا استفاده میکنید یعنی ( ویندوز 8 ، ویندوز 10 )  این امکان وجود  دارد که با فعال کردن این ابزار ، به‌جای اینکه محتوای وب را بخوانید، به محتوای مورد نظر خود گوش دهید که این امکان می‌تواند برای همه ما بسیار کاربردی و سودمند باشد. مایکروسافت در حال حاضر از دو مدل صوت به زبان فارسی به‌نام‌های دلارا (که صدای مونث است) و فرید (که صدای مذکر است) استفاده می‌کند؛ البته در نظر داشتبه باشید که فعلا مدل صوتی دلارا ( صدای مونث) به مرورگر اج اضافه شده است.

 

 

 

فعال کردن قابلیت سرویس متن به گفتار فارسی مرورگر ایج

برای فعال‌کردن ویژگی  Read Aloud کافی در مرورگر ایج ماکروسافت گزینه‌ی آپشن بالای صفحه سمت راست یعنی  سه‌نقطه در انتهای نوار اصلی را کلیک کنید و سپس بر روی Read Aloud کلیک کنید، حالا نوار جدیدی برای شما در پایین نوار اصلی مرورگر نمایش داده می‌شود در این نوار بر روی گزینه Voice Options کلیک کنید و از قسمت Choose a voice، گزینه‌ی Microsoft Dilara Online (Natural) - Persian (Iran) که مربوط به روخوانی مطالب به زبان فارسی است را انتخاب کنید.

 

با توجه به ارزیابی که ما در رایانه کمک انجام داده ایم، عملکرد Read Aloud با در نظر گرفتن پیچیدگی‌های آوایی و همچنین واج‌شناسی زبان فارسی بسیار خوب بوده است، البته این رو هم باید در نظر داشته باشیم که هنوز خطاها و اشتباهات بسیاری در تلفظ برخی کلمات فارسی در این ابزار روخوانی از روی صفحات وب وجود دارد؛ به عنوان مثال مصوت یعنی (صدای‌های کوتاه و کشیده کلمات بدون اعراب) در بعضی از کلمات اشتباه خوانده می‌شود و در همین حال اعداد نادیده گرفته شده است؛ البته به راحتی میتوانیم مفهوم کلی جملات را درک کنیم،از طرف دیگر تشخیص علائم نگارشی نیز از نقاط قوت Read Aloud به شمار میرود چرا که به راحتی میتواند علائم نگارشی را تشخیص دهد. همانطور که میدانید زمانی که در یک متن فارسی، علائم نگارشی در جای خود به درست استفاده شده باشند، گوینده؛ به موقع مکث در جمله را انجام میدهد و یا سوالی بودن جمله و به‌طور کلی لحن یک عبارت را به طور کامل میتواند تشخیص دهد و ب ه‌لطف یادگیری ماشین و با توجه به سایر واژگان به‌کار رفته در جمله، بی‌نیاز از اعراب‌گذاری کلمات از مصوت‌های صحیح استفاده می‌کند.

 

 

افزون بر مرورگر اج، قابلیت Read Aloud به نسخه‌ی تحت وب مایکروسافت آفیس نیز افزوده شده است و ما در نرم‌افزار تحت وب ورد، این قابلیت را مورد بررسی قرار دادیم. گرچه هنوز در برخی از مواقع در تشخیص زبان برخی از فایل‌های ورد درست عمل نمی‌کند و به‌عنوان زبان پشتیبانی نشده تشخیص می‌دهد. صرفا باید سند خود را در وان‌درایو ذخیره کنید، سپس با مراجعه به نسخه‌ی تحت وب وان‌درایو، سند را باز کرده و روی سربرگ Editing کلیک کنید و در منوی باز شده، وضعیت فایل ورد را به حالت Viewing تغییر دهید؛ در ادامه در نوار اصلی روی Immersive Reader کلیک کنید. در صفحه‌ی جدیدی که باز می‌شود، روی گزینه‌ی پخش کلیک کنید تا گوینده شروع به‌خواندن کند.

 

تبدیل متن به گفتار فارسی با مرورگر اینترنت

 

 

البته دانستن این نکته نیز خارج از لطف نیست که محیط ابزار Read Aloud امکانات دیگری هم در اختیار ما قرار میدهد؛ به عنوان مثال این امکان برای شما وجود دارد که سرعت پخش صدای گوینده را تغییر دهید یا جنسیت گوینده را تغییر دهید؛ البته مدل صوتی فرید به‌نظر می‌رسد هنوز تکمیل نشده است؛ چرا که درمقایسه با دلارا، کلمات را به‌درستی تلفظ نمی‌کند. علاوه بر این موضوع امکانات دیگری مانند تغییر رنگ پس‌زمینه، تغییر فونت، ترجمه و توضیح کلمات و کاربردهای بسیار در دسترس کاربر قرار دارد.

هر چند طبق بررسی های انجام شده این قابلیت هنوز بر روی تمامی نسخه های ویندوز ارائه نشده است اما در اولین فرصت ویندوز خود را اپدیت کنید و مسیر گفته شده رو طی کنید اگر همچنان گزینه فارسی برای شما فعال نشده باشد لازم است چند روزی منتظر بمانید تا نسخه جدید ارائه شود.

 

 

سخن آخر

پس از فعال شدن قابلیت تبدیل نوشتار به گفتار در مروگر ماکروسافت پس از آپدیت ویندوز ما انتظار داریم با توجه به وعده هایی که شرکت مایکروسافت داده است، پشتیبانی از گفتار فارسی را به دیگر ابزارها ، برنامه ها و سرویس‌های خود اضافه کند.

همانطور که در بالای صفحه این مورد رو عنوان کردیم یکی از همین ابزارها، نسخه‌ی دسکتاپ و پلتفرم‌های موبایل مجموعه‌ نرم افزار آفیس میباشد و قطعا همه ما از اضافه‌شدن ویژگی تبدیل متن به گفتار فارسی در ورد  که یکی از نرم افزارهای محبوب و بسیار پرکاربرد مجموعه نرم افزار های آفیس به شمار میرود و کاربران ایرانی بسیاری دارد می‌تواند تحول بزرگی در بهره‌وری بیشتر کاربران از این نرم‌افزار ایجاد کند.

شما هم این قابلیت را بر روی سیستم خود چک کنید و نظرتون رو برای شرکت پشتیبان کامپیوتر رایانه کمک در پایین همین صفحه بنویسید به نظر شما این ابزار کاربردی است؟

همانطور که میدانید شرکت رایانه اولین و قدرتمند ترین شرکت پاسخگویی به سوالات کامپیوتری است شما میتوانید برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق موبایل با شماره 0217129 و از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 در تماس باشید. 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد