تماس با کارشناس

قابلیت تشخیص تصادف در آیفون و اپل واچ (Crash Detection)

از مجموعه مطالب آموزشی

هیچکس فکرشو نمیکرد روزی یک وسیله به قدری هوشمند شود که بتواند جان انسان را از خطرات احتمالی و پیش بینی نشده ای مانند تصادف نجات دهد🤔

در این مقاله به یکی از مهمترین امکانات آیفون های 2022 یعنی قابلیت تشخیض تصادف آیفون 14 میپردازیم که با این سیستم بی نظیر جان بسیاری از انسان ها نجات پیدا خواهد کرد، در این مقاله با رایانه کمک هدف ما اینه که شمارو با قابلیت تشخیص تصادف سری آیفون 14 و آیفون 14 پرو آشنا کنیم و امید واریم که از این مطلب نهایت استفاده و ببرید.

💡پس با ما همراه باشید تا این قابلیتی که هیچ کاربری تمایل به امتحان کردن آن را ندارد را به صورت گسترده و آزمایش شده به شما معرفی کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانیم:

قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴ چیست؟

ویژگی (Crash Detection) آیفون چگونه کار می‌کند؟

آزمایش قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴

چه تصادف هایی توسط آیفون ۱۴ شناخته می شوند؟

کدام آیفون ها از تشخیص خرابی پشتیبانی می کنند؟

کدام اپل واچ ها از تشخیص خرابی پشتیبانی می کنند؟

آموزش فعال/غیر فعال سازی ویژگی (Crash Detection) در آیفون

سخن اخر رایانه کمک...

 قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴ چیست؟

تشخیص تصادف خودرو اپل که به طور رسمی به آن تشخیص تصادف می گویند، یک ویژگی ایمنی است که در سال 2022 برای دستگاه های مدرن آیفون و اپل واچ معرفی شد . تشخیص تصادف در سیستم عامل iOS 16 و watchOS 8 تعبیه شده است و به طور پیش فرض در دستگاه های پشتیبانی شده فعال است.

هنگامی که ویژگی Crash Detection حس می کند که کاربر در یک حادثه جدی مرتبط با ضربه قرار گرفته است، آیفون یا اپل واچ به طور خودکار یک صفحه هشدار نمایش می دهد. سپس کاربر می تواند سوئیچ تماس اضطراری روی صفحه را بکشد تا تماس با خدمات اضطراری را فعال کند یا لغو را برای خاموش کردن عملکرد انتخاب کند.

 

قابلیت تشخیص تصادف آیفون | رایانه کمک

 

 

اگر پس از 10 ثانیه هیچ تعاملی با کاربر شناسایی نشود، دستگاه اپل به طور خودکار تماس با خدمات اضطراری را آغاز می‌کند، یک پیام صوتی Siri را پخش می‌کند که وضعیت را توضیح می‌دهد و همچنین موقعیت مکانی شما را با استفاده از اطلاعات طول و عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی و شعاع جستجو ارتباط برقرار می‌کند. هنگامی که کاربر Stop Recorded Message را روی صفحه آیفون یا اپل واچ انتخاب کند یا زمانی که تماس از طرف دیگر قطع شود، تماس با خدمات اضطراری متوقف خواهد شد. سپس این روند برای یکی از مخاطبین اضطراری شما تکرار خواهد شد.

قابلیت تشخیص تصادف در آیفون | سرویس کامپیوتر

 

 

https://71398.ir/Files/medias/original/2024212-13-54-19-760.jpg

ویژگی (Crash Detection) آیفون چگونه کار می‌کند؟

زمانی که شما در نقش راننده یا مسافر یک خودرو هستید و تصادفی روی می‌دهد، ترکیبی از سنسورها، میکروفون، جی پی اس و الگوریتم‌های حرفه‌ای قرار گرفته روی آیفون یا اپل واچ در کنار یکدیگر این پدیده را شناسایی خواهند کرد.

اپل در ساختار آیفون‌های سری 14 و اپل ‌واچ سری 8 و اولترا از دو سنسور حرکتی جدید استفاده کرده است: یک ژیروسکوپ با دامنه دینامیکی بالا و یک شتاب‌سنج با نیروی g بالا. طبق ادعای اپل، این دو سنسور در کنار هم می‌توانند با شناسایی نیرویی به شتابg  256، ضربه ناشی از تصادف خودرویی را تشخیص دهند. از قرار معلوم، نمونه‌برداری حرکت توسط این سنسورها تا 4 برابر سریع‌تر از سنسورهای نسل قبلی آنها بوده است. البته، به غیر از سنسورهای یاد شده، اجزای دیگری نیز در این میان دخیلند. به عنوان مثال، فشارسنج یا بارومتر موجود در آیفون‌ و اپل ‌واچ جدید تلاش می‌کند تا تغییرات فشار اتمسفری ناشی از باز شدن ایربگ را تشخیص دهد. میکروفن موجود در دیوایس‌ها نیز صداهای بلندی که در نتیجه تصادف خودرویی ایجاد می‌شود را تشخیص می‌دهد. علاوه بر این سنسورها، مؤلفه دیگری که توسط اپل برای این منظور به کار گرفته شده، الگوریتم پیشرفته «ادغام سنسور» است که دقت تشخیص تصادف را بالا می‌برد.

 

 

پیشنهاد مطلب: اگه گوشی آیفونت هنگ کرده روی حل مشکل هنگ کردن آیفون کلیک کن تا مشکلت برطرف شود

ویژگی تشخیص تصادف Crash Detection برای تشخیص برخورد سر به سر، عقب، برخورد جانبی و واژگونی طراحی شده است و نباید زمانی که دستگاه به سادگی برخورد می کند یا سقوط می کند، فعال شود. تشخیص خرابی می‌تواند فقط با اپل واچ یا آیفون کار کند، اما برای عملکرد در صورت حضور هر دو دستگاه نیز بهینه شده است. به عنوان مثال، زمانی که هر دو در حال استفاده هستند، این ویژگی به جای آیفون، اطلاعات بیشتری را بر روی صفحه نمایش اپل واچ نشان می دهد، زیرا در هنگام وقوع یک تصادف جدی، ساعت هوشمند احتمالاً به کاربر نزدیکتر از تلفن هوشمند خواهد بود. 

 

پیشنهاد مطلب: با یه کلیک ساده روی باز نشدن قفل گوشی آیفون نگران این مشکل دیگه نباشید

آزمایش قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴

چند روز پس از انتشار آیفون 14 روزنامه نگاران و اینفلوئنسرها اولین تجربیات خود را با آیفون 14 و آیفون 14 پرو به اشتراک گذاشتند . اکثر همه این بررسی‌ها به ویژگی جدید تشخیص تصادف اشاره کردند، اما هیچ‌کس به دلایل واضح این ویژگی را آزمایش نکرد.

اکنون، یک یوتیوبر تصمیم گرفته است که این کار را در یک سناریوی تقریباً واقعی انجام دهد. این آزمایش نشان می دهد که اپل چه چیزی را "تصادف شدید خودرو" توصیف می کند و چگونه آیفون 14 پرو با این وضعیت برخورد می کند.

اکنون یوتیوبر معروف TechRax یک ویدیو 6:27 دقیقه ای منتشر کرد. در ماشینی که هیچ کس داخلش نبود، سعی کرد چند تصادف رانندگی را شبیه سازی کند. در حالی که برآمدگی های کوچک برای فعال کردن این ویژگی کافی نیست، او توانست دوبار کارکرد Crash Detection را با آیفون 14 پرو نشان دهد.

 قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴ | تعمیر کیس

 

در این آزمایش یک ماشین که مجهز به گاز اتوماتیک است قرار است با چندین خودرو اوراق برخورد کند.

 

آزمایش قابلیت تشخیص تصادف آیفون ۱۴ | تعمیر لپ تاپ

 

در اینجا گوشی آیفون 14 به پشت صندلی راننده بسته شده تا در هنگام تصادف ببینیم که چقدر طول میکشه تا قابلیت تشخیص تصادف فعال شود.

 

   رایانه کمک| Crash Detection

 

اکنون با یک دوربین که پشت ماشین نصب شده این واکنشو میبینیم.

 

 تشخیص تصادف آیفون ۱۴ | تعمیر لپ تاپ در محل

 

در اینجا هنگامی که ماشین برخورد میکنه به اوراق ها پس از مدتی کوتاه در اثر ضربه سنسور های آیفون تشخیص تصادف میدهد و فعال میشود.

 

 ویژگی جدید تشخیص تصادف آیفون | دفتر خدمات کامپیوتری

 

                                    چه تصادف هایی توسط آیفون ۱۴ شناخته می شوند؟ | سرویس کامپیوتر

 

 لحظه تصادف و ...

تشخیص تصادف آیفون | کمک رایانه

 

 فعال شدن سنسورها و تماس با مرکز امداد. 

آنچه در این آژمایش جالب است این است که تشخیص خرابی به همان اندازه ای که ویدیوهای تبلیغاتی اپل نشان می دهد نیازی به خرابی شدید ندارد. ماشین نیازی به واژگونی ندارد، زیرا آیفون از حسگرهای بیشتری برای فعال کردن عملکرد استفاده می‌کند - مانند صدای تصادف ماشین.

 چه تصادف هایی توسط آیفون ۱۴ شناخته می شوند؟

به گفته اپل، ویژگی Crash Detection می‌تواند ضربات از جلو، برخوردهای جانبی، برخورد از عقب و واژگون شدن خودرو را به صورت دقیق تشخیص دهد.

قابلیت تشخیص تصادف آیفون چیست؟ | پشتیبان کامپیوتر

 

💡دانستنی جالب: کاربری در شبکه‌ی اجتماعی ردیت، پستی منتشر و در آن از اپل برای نجات دادن جانش تشکر کرد. این فرد مسافر خودرو BMW E92 بود و با BMW E90 تصادف کرد. او در ردیت نوشت: «اولین تصادف رانندگی خود را به‌عنوان یک مسافر تجربه کردم؛ پزشکان از اینکه تنها با چند شکستگی از آن حادثه جان سالم به‌ در بردیم، شگفت‌زده شده‌اند. از اپل برای تماس با اورژانس تشکر می‌کنم.»

 

 

 

📣نظر یا تجربه ی شما در مورد این قابلیت تشخیص تصادف آیفون چیست؟ خوشحال میشیم با ما به اشتراک بزارید😊

کدام آیفون ها از تشخیص خرابی پشتیبانی می کنند؟

ویژگی تشخیص تصادف اپل فقط در آیفون 14 و احتمالاً مدل‌های جدیدتر آیفون پشتیبانی می‌شود. تشخیص تصادف در آیفون های زیر کار می کند:

🔴 آیفون 14

🔴 آیفون 14 پلاس

🔴 آیفون 14 پرو

🔴 آیفون 14 پرو مکس

 

 کدام اپل واچ ها از تشخیص خرابی پشتیبانی می کنند؟

تشخیص تصادف در Apple Watch SE (نسل دوم) و تمام مدل‌های جدیدتر اپل واچ پشتیبانی می‌شود. در اینجا لیستی از ساعت های هوشمند اپل واچ که از ویژگی ایمنی تشخیص تصادف اپل پشتیبانی می کنند آورده شده است:

🟤  اپل واچ) SEنسل دوم(

🟤    اپل واچ سری 8

🟤    اپل واچ اولترا

 

 

 

 

آموزش فعال/غیر فعال سازی ویژگی (Crash Detection) در آیفون

این ویژگی به صورت پیش فرض روی محصولات یاد شده فعال بوده و نیاز به انجام کار خاصی نخواهد داشت. اگر نگران این موضوع هستید که قابلیت Crash Detection ممکن است به طور اتفاقی غیرفعال شده یا به صورت پیش فرض فعال نباشد، با مراجعه به مسیرSettings > Emergency SOS، در قسمت CRASH DETECTION می‌توانید از روشن بودن سوییچ Call After Severe Crash اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم نیاز، می‌توانید این سوییچ را خاموش کنید.

Settings > Emergency SOS > CRASH DETECTION > Call After Severe Crash

کمک رایانه | CRASH DETECTION

 

💡دانستنی جالب: تشخیص تصادف در هنگام سواری با ترن هوایی فعال شده است زیرا دستگاه ها توقف های ناگهانی سواری را با تصادف اتومبیل اشتباه گرفته اند.

در مینه ‌سوتا (نام ایالتی بزرگ در آمریکا) در اوایل سال 2023، امدادگران اورژانس در چندین شهرستان گزارش دادند که تماس‌هایی را دریافت کرده‌اند که با تشخیص تصادف در جایی که هیچ اضطراری وجود نداشته است، از جمله چندین تماس از سواران ماشین برفی . یک خبرنگار اشاره کرد که اگرچه آیفون قبل از تماس با مقامات صدا ایجاد می کند، اما ممکن است این صدا از طریق لباس های زمستانی یا صدای موتور ماشین برفی قابل شنیدن نباشد.

خدمات رایانه ای | accident detection iphone

 

 

🎯رفع مشکلات موبایل با کارشناسان فنی رایانه کمک  :

☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

سوالات متداول

چگونه تشخیص سقوط را در اپل واچ تنظیم کنم؟

🔷 برای روشن کردن Fall Detection، برنامه Apple Watch را در iPhone خود باز کنید و به My Watch > Emergency SOS بروید . می‌توانید بین همیشه روشن یا فقط روشن در طول تمرین یکی را انتخاب کنید

تشخیص افراد در آیفون چیست؟

🔷 تشخیص افراد برای iOS به حسگر LiDAR موجود در آیفون ۱۲ و بالاتر نیاز دارد. با روشن بودن «تشخیص افراد»، آیفون شما می‌تواند هر زمان که افراد خیلی نزدیک می‌شوند، زنگ هشدار به صدا درآورد یا بلرزد.

چگونه تشخیص رانندگی را در آیفون خود خاموش کنم؟

🔷 برای خاموش کردن حالت رانندگی در آیفون خود ، به Settings > Control Center > Customize Controls بروید و روی علامت مثبت در کنار Do Not Disturb while Driving ضربه بزنید . سپس، مرکز کنترل را باز کنید و روی نماد ماشین ضربه بزنید تا Do Not Disturb هنگام رانندگی را خاموش کنید.

چگونه می توانم از تشخیص مایع در آیفون خلاص شوم؟

اگر پورت شارژ آیفون شما با آب تماس پیدا کرد، باید آیفون خیس خود را کاملا خشک کنید تا از شر اعلان تشخیص مایع خلاص شوید. آن را به مدت 30 دقیقه از برق جدا کنید، سپس یک کابل وصل کنید تا ببینید آیا اعلان از بین رفته است یا خیر.

 فعال سازی ویژگی تشخیص تصادف در آیفون | تعمیر کیس

 

 

 سخن آخر رایانه کمک...

همانطور که در بخش های مختلف مقاله مشاهده کردید این ویژگی در IOS 16 به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت بروز تصادف، آن را شناسایی خواهد کرد. به این ترتیب اگر در تصادفی حضور داشته و پس از آن قادر به انجام عکس‌العمل خاصی نباشید، این موضوع به صورت خودکار شناسایی شده و با اورژانس و مخاطبین اضطراری تماس گرفته خواهد شد.

از یاد نبرید که ما در گروه فنی رایانه کمک قصد داریم تا شمارا با جدید ترین خبر های تکنولوژی از گوشی موبایل ، رایانه شخصی گرفته تا دوربین های مدار بسته مدرن و روز دنیا آشنا کنیم و تو این زمینه آگاهی و علم شمارا بالا ببریم که به راحتی هر چه تمام تر با این تکنولوژی زندگی راحت تری را داشته باشید🤗

امید وارم از این مقاله لذت و آگاهی کافی را برده باشید بسیار مفتخریم که با آموزش های بیشتر در دانشنامه رایانه کمک ما همراه باشید.

در ضمن اگه دنبال یک مرجع کامل و رایگان واسه دانلود نرم افزار هستی حتما  یه سری به سایت دانلود رایانه کمک بزن؛ میتونی نرم افزار دلخواهت رو پیدا و به صورت رایگان دانلود کنی 😊

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد