بهترین پردازنده های 2021

از مجموعه مطالب آموزشی

Cpu یا پردازنده ها؛ واحد پردازشگر مرکزی کامپیوترها می باشند. که بدون حضور پردازنده ها، کامپیوتر ها قادر به انجام هیچ عملی نمی باشند. پردازنده ها اطلاعات را از حافظه دریافت می کنند و با اعمال الگوریتم هایی بر روی آن ها، در نهایت یک خروجی تحویل می دهند. پردازنده ها در سیستم های مختلفی به کاربرده می شوند. مانند تلویزیون های هوشمند، موبایل ها و سیستم های مختلف دیگر. هرچه یک پردازنده قوی تر باشد حجم اطلاعات بیشتری را پردازش می کند و سرعت سیستم بالاتر می رود. در واقع در یک کامپیوتر تمام قسمت های کامپیوتر به پردازنده یا cpu متصل است. و در صورت نبود پردازنده عملیات های کامپیوتری صورت نمی گیرد. همان گونه که منبع تغذیه قلب کامپیوتر باشد پردازنده نیز مغز کامپیوتر است و همراه با قطعات مهم ریز و درشت دیگر به وظیفه خود در کامپیوتر می پردازد. برای همین هنگام خرید کامپیوتر توجه به مدل پردازنده یک اصل حیاتی می باشد. در این مقاله تصمیم داریم بهترین پردازنده های موجود در بازار را بررسی کنیم تا در انتخاب پردازنده یاری دهنده شما کاربر گرامی باشیم. پس تا انتهای مقاله با رایانه کمک همرا ه باشید. 

پردازنده یا CPU چیست؟ و در کجا  قرار دارد؟

همانگونه که در مقدمه اشاره کردیم؛ واحد پردازش مرکزی پردازنده یا CPU که مخفف عبارت " Central Processing Unit " می باشد و مانند مغز و بخش اصلی کامپیوتر، مسئول پردازش تمامی دستورالعمل ها کلیه مراحل پردازش داده ها می باشد.  CP یا پردازنده، بر روی مادربورد کامپیوتر قرار دارد. پردازنده اطلاعات را از رم می خواند و سپس بر روی آن اطلاعات عمل رمزگشایی انجام می دهد. و در نهایت آن را اجرا می کند و روانه خروجی می کند. CPU و اجزای آن مجموعه ای از ترانزیستور ها می باشد که بسیار ریز هستند و در کنار هم  قرار گرفته و پردازنده را تشکیل می دهند. ترانزیستور ها ابعادشان در حد نانو می باشد و همین حساسیت قطعه CPU را نشان می دهد. اجزا پردازنده ها زیاد است و سه جز باس، هسته وکلاک از مولفه هایی است که بیشتر به آن توجه می شود. همچنین در انتخاب پردازنده باید به سوکت اتصال آن بر روی مادربرد نیز توجه کرد. حالا که جزئی تر با پردازنده آشنا شدیم؛ بهتر می دانیم این جز از سیستم چقدر اهمیت دارد و برای خرید آن باید به نکاتی توجه کنیم در ادامه مقاله به معرفی بهترین پردازنده های موجود در بازار می پردازیم.
نکاتی برای انتخاب بهترین پردازنده های 2021

ممکن است برای گیمینگ یا محاسبات مختلف سنگین یا هر فعالیت مهم دیگر به دنبال یک پردازنده باشیم و نیاز به یک پردازنده خوب و قوی داشته باشیم. از آنجایی که پردازنده ها نقش حیاتی در سرعت کامپیوتر دارند؛ برای ما یک چالش ایجاد می کنند که کدام پردازنده بهتر است؟ شرکت های " اینتل" و "ای ام دی" هر دو از بهترین تولید کنندگان پردازنده های کامپیوتر هستند. در قیاس این دو تولید کننده برای انتخاب یک پردازنده مناسب می توان گفت هر دو پردازنده های قوی تولید می کنند ولی در برخی مواقع می توان گفت؛ پردازنده های شرکت ای ام دی قوی تر هستند و برای برنامه های سنگین بهتر می باشند از طرفی پردازنده های شرکت اینتل عملکرد بهتری برای بازی های گیمینگ دارند. آنچه که باید دقت کنیم برای خرید یک پردازنده، سرعت کلاک برای گیمر ها می باشد. در واقع هرچه سرعت کلاک بیشتر باشد عملکرد سیستم برای پردازش های سنگین مانند بازی بهتر است. از طرفی تعداد هسته های پردازنده نیز رابطه مستقیمی با اجرای سریع برنامه دارند. ولی درجمع بندی بهتر است؛ سرعت کلاک ها را در نظر بگیریم چرا که تاثیر بیشتری دارد. نکته دیگری که باید دقت کنیم این است که اگر سیستم ضعیفی داریم یک پردازنده قوی برای آن مناسب نیست و اجزای سیستم از این نظر نیز باید هماهنگ باشند.


سوکت پردازنده چیست

در واقع محل اتصال پردازنده بر روی مادربرد را سوکت پردازنده می نامند. پردازنده های نسل های مختلف با سوکت های مختلفی ارائه شده اند و تکنولوژی سوکت های پردازنده ها نیز همزمان با خود پردازنده ها در حال بروزرسانی و پیشرفت می باشد. در هنگام خرید و انتخاب پردازنده شما باید به نوع سوکتی که بر روی مادربرد قرار دارد توجه کنید و پردازنده ای را انتخاب کنید که با مادربرد شما همخوانی داشته باشد.


پردازنده های شرکت AMD 

پردازنده AMD Ryzen Threadripper 3970X

این مدل پردازنده؛ را می توان یکی از بهترین پردازنده های 2021 برای انجام فعالیت های سنگین مانند گیمینگ نام برد. نصب بسیار آسانی دارد که آن را محبوب کرده است. و از طرفی از قیمت بالایی برخوردار می باشد. سایر مشخصات دیگر این پردازنده شامل 32 هسته می باشد و سرعت کلاک پایه آن  3.7 گیگاهرتز می باشد. 64 رشته دارد و 128 مگابایت حافظه کش بهره می برد. پردازنده آن 32 هسته است که با این حافظه کش بالا، یک پردازنده عالی برای کارهای سنگین محسوب می شود.
پردازنده AMD Ryzen 9 3950X

این پردازنده نیز یکی از پردازنده های گران قیمت برای فعالیت هایی مانند گیمینگ و پردازش های سنگین می باشد. و بسیار مورد توجه کاربران بوده است. مشخصات دیگر این پردازنده  16 هسته ای بودن آن و 32 رشته ای می باشد. از 64 مگابایت حافظه کش بهره می برد و دارای 3.5 گیگاهرتز سرعت کلاک پایه می باشد.
پردازنده  AMD Ryzen 5 3600X

این مدل پردازنده نیز از نظر قیمت می توان گفت انتخاب مناسبی است که عملکرد خوبی هم دارد. پردازنده های شرکت ای ام دی از تعداد هسته های بیشتری در مقابل پردازنده های شرکت اینتل استفاده می کند. از دیگر مشخصات این پردازنده می توان به 6 هسته ای بودن آن اشاره کرد. 3.8 گیگاهرتز سرعت کلاک دارد و 12 رشته ای می باشد همچنین حافظه کش آن 32 مگابایتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نسل سوم سی پی یو های AMD Ryzen میتونید این مطلب را مطالعه کنید 

پردازنده های اینتل 

پردازنده Intel Core i9-10900X

این پردازنده به عنوان پردازنده همه فن حریف معروف می باشد؛ چراکه یکی از قدرتمندترین پردازنده های بازار می باشد. و دارای قابلیت اورکلاک بالایی می باشد. پردازنده Intel Core i9-10900X از حافظه Intel Optane Memory پشتیبانی می کند. و البته این نوع پردازنده نیاز به کارت گرافیک اختصاصی دارد. از دیگر مشخصات این پردازنده می توان به ده هسته ای بودن آن اشاره کرد. همچنین از 3.7 گیگاهرتز سرعت کلاک پایه و 4.5 گیگاهرتز سرعت کلاک بوست و 19.25 مگابایت حافظه کش بهره می برد.
پردازنده اینتل CORE i7 10700K Comet Lake

پردازنده اینتل  CORE i7 10700K Comet Lake؛ در رقابت با محصول سری Amd500 گزینه مناسبی برای گیمرها می باشد. از مزیت های این پردازنده، اورکلاک شدن بالا و سیستم خنک کنندگی قوی آن می باشد. همچنین دارای پردازنده گرافیک داخلی است. مشخصات دیگر فنی این پردازنده 8 هسته ای بودن آن می باشد همچنین از 3.8 گیگاهرتز فرکانس پایه بهره می برد. این پردازنده
پردازنده اینتل core i3 10100 comet lake

پردازنده core i3 10100 comet lake نیز یکی دیگر از پردازنده های 2021 برند اینتل می باشد. اسم « comet lakel » اسمی است که اینتل بر پردازنده های نسل دهم گذاشته است. این نسل از پردازنده های اینتل ویرایش سوم معماری 14 نانومتری اینتل هستند و به جز پردازنده های سری Celeron، سایز پردازنده های اینتل دارای فناوری Hyper-Threading هستند. این نسل از پردازنده های اینتل، از حافظه پر سرعت و استاندارد جدید WiFi6 پشتیبانی می کنند. مشخصات فنی پردازنده اینتل core i3 10100 comet lake، شامل؛ 4 هسته، 8 رشته و6 مگابایت کش هوشمند، فرکانس پایه 3.6 گیگاهرتز و فرکانس افزایشی 4/3 گیگا هرتز می باشد. که بسیار مناسب برای گیمینگ و کارهای روزانه ادارای است. از حافظه رم DDR4 دوکاناله نیز حمایت می کند. این پردازنده به علت داشتن فناوری Hyper-Threading، سرعت زیادی به این پردازنده بخشیده است. همچنین فناوری Idle States (حالت بیکاری) در این پردازنده در کاهش دمای کاری و مصرف انرژی پردازنده بسیار موثر بوده است. این پردازنده نیز مجهز به کارت گرافیکی داخلی می باشد. اگر هنوز نمیدونید cpu چیه این مطلب " سی پی یو چیست ؟" میتونه بهتون کمک کنه تا یاد بگیرین 

پردازنده اینتل core i5 comet lake

پردازنده core i5 comet lake از برند اینتل، یکی دیگر از پردازنده های 2021 می باشد. این پردازنده از سری پردازنده های core i5 از نوع Intel Comet Lake است. که از مشخصات فنی آن می توان 6  هسته ای بودن آن نام برد.12 رشته ای و دارای توان مصرفی 65 وات می باشد. فرکانس مبنای آن 100 مگاهرتز است. این پردازنده دارای کارت گرافیکی اختصاصی می باشد. این مدل پردازنده برای اجرای بازی های سنگین و ماینینگ انتخاب بسیار خوبی است. 

سخن آخر

قبل از اینکه سراغ خرید پردازنده برای سیستم برویم؛ بهتر است هدف خود را مشخص کنیم که برای رفع چه نیاز می خواهیم خرید کنیم. انتخاب یک پردازنده با کیفیت را نباید کم اهمیت در نظر گرفت. چرا که پردازنده ها به عنوان مغز سیستم، نقش حیاتی در کارکرد سیستم  دارند. پردازنده ها با پردازش اطلاعات از حافظه و اعمال الگوریتم و در نهایت خروجی در عملکرد سیستم بسیار موثر هستند. در این مقاله نکاتی را برای خرید پردازنده شرح دادیم. و در ادامه تعدادی از بهترین پردازنده های موجود در بازار در سال 2021 را معرفی کردیم. که با توجه به نیاز کاربر و میزان هزینه ای که توانایی دارد، می تواند انتخاب کند. توجه کنید برای انتخاب یک پردازنده  قوی باید دیگر اجزای سیستم نیز قوی باشند و اجزا هماهنگ با یکدیگر باشند. ودر انتخاب یک مادربرد مناسب و رم مناسب با پردازنده دقت کنید، تا دچار مشکل نشوید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.کارشناسان ما در رایانه کمک آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه انتخاب بهترین پردازنده های 2021 هستند که میتوانید با شماره 9099071540 از تلفن ثابت و شماره 0217129 با خرید اعتبار رایانه کمکی از طریق موبایل با کارشناسان کامپیوتر در ارتباط باشید 


مصرف سی پی و رم سیستم خودتون رو با استفاده از این تکنیک ساده مشاهده کنید : مشاهده مصرف Cpu و Ram 
دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد