تغییر رنگ اعراب در ورد

از مجموعه مطالب آموزشی

کاربرانی که با نرم افزار Word   سر و کار دارند از قابلیت کلیدهای هایی که برای قرار دادن اعراب روی کلمه ها پیش بینی کرده ،اطلاع دارند. نام اعراب در برنامه ورد Diacritic  می‌باشد. ممکن است شما از این عملکرد استفاده کرده باشید و با آن آشنا باشید اما  حتما در کتاب‌ها و مجلات دیگر اعراب را با رنگ دیگری مشاهده کردید.

رنگ اعراب در اپلیکیشن Microsoft Word به طور پیش فرض به صورت اتوماتیک همانند رنگ فونت می باشد. در این مطلب ما قصد داریم علاوه بر معرفی کامل این بخش ، ترفند ساده ای را به شما آموزش دهیم که شما می توانید توسط آن رنگ اعراب را در ورد با رنگ فونت متمایز نمایید. با شرکت خدمات کامپیوتری تلفنی رایانه کمک همراه باشید.


تغییر رنگ حرکت حروف در نرم افزار ورد:

برای انجام ترفند ساده ای که شما توسط آن می توانید رنگ اعراب را درWord   با رنگ فونت متمایز کنید، می‌توانید با فشردن کلیدهای زیر به همراه کلید shift  اعراب مورد نظر خود را روی کلمه قرار دهید.

توجه: قبل از تایپ کردن حواستان باشد که حتماً کیبوردتان را روی فارسی تنظیم باشد !


کلید های ترکیبی  اعراب در ورد  عبارتند از :

 • درج علامت  فتحه _َ  کلید های ترکیبی shift + A ( روی حروف فارسی ش و حروف اینگلیسی A قرار دارد ) برای نوشتن این علامت باید ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را از روی کلید برداریم روی حرف A کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت کسره -ِ کلیدهای ترکیبی ( shift + D روی حروف فارسی ی و حروف اینگلیسی D قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف D کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت ضمه _ُ  کلیدهای ترکیبی ( shift + S روی حروف فارسی س و حروف اینگلیسی S قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف S کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت واو همضه ( ؤ)  کلیدهای ترکیبی ( shift + V روی حروف فارسی ر  و حروف اینگلیسی Vقرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف V کلیک می‌کنیم.
 •  درج علامت تدوین فتحه _ً کلیدهای ترکیبی  shift + Q )روی حروف فارسی ض و حروف اینگلیسی Q قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift  را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم  روی حرف Q کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت تنوین کسره -ٍ  کلید های ترکیبی ( shift + E  روی حروف فارسی ث و حروف اینگلیسی E قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف E کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت تنوین ضمه _ٌ  کلید های ترکیبی ( shift + W  روی حروف فارسی ص  و حروف اینگلیسی W قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف W کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت تشدید _ّ کلید های ترکیبی ( shit + F  روی حروف فارسی ب و حروف اینگلیسی F قرار دارد ) برای نوشتن این علامت ابتدا کلید ترکیبی shift را پایین نگه داشته و بدون اینکه دستمان را برداریم روی حرف F کلیک می‌کنیم.
 • درج علامت ساکن کلیدهای ترکیبی ( Alt + 0250 جهت درج علامت ساکن مانند همین روش بالا می‌شود اما با این تفاوت که به جای کلید shift از کلید Alt استفاده می‌کنیم در حالی که این کلید را پایین نگه می‌داریم عدد 0250  را باید از قسمت ماشین حساب صفحه کلید که در سمت راست آن قرار دارد، تایپ نماییم به این دلیل که نوشتن عدد 0250 را نمی‌توانیم از اعداد بالای صفحه کلید استفاده نماییم در این مورد جواب نمی دهد.
 • برای نوشتن  الف همزه دار حرفی که در پرانتز مشاهده می‌کنید (أ)  بدون اینکه از قبل حرف الف را تایپ کرده باشیم، باید با پایین نگه داشتن کلید shift بدون اینکه انگشتمان را از روی این کلید برداریم، کلید N را فشار دهیم با انجام این کار الف همزه دار برایمان تایپ می شود.
 • به این نکته توجه داشته باشید که کلید ترکیبی shift + Z برای نوشتن حرف تاء گرد نقطه دار (ة)، در تعدادی محدودی از فونت ها مانند ( Arabic Style, Tahoma, Times New Roman, Arial, IRANsans،  …) عمل می‌کند و برای فونت های فارسی، استفاده کردن از این کلید ترکیبی موجب نوشتن هاء همزه دار می گردد.


شما می توانید توسط مراحل زیر رنگ اعراب متن خود را به راحتی تغییر دهید:

 • اپلیکیشن Word برای مدیریت اعراب ها سربرگی را در کادر مکالمه Options قرار داده است. 
 • ابتدا منوی Tool را باز کنید و سپس روی گزینه Word option کلیک نمایید.
 • اکنون از منوی سمت چپ گزینه advanced را انتخاب نمایید.
 • حالا در بخش Show document content گزینه Diacritic را مشاهده می کنید که دارای علامت تیک می‌باشد حالا با انتخاب گزینه use this color for Diacritic و انتخاب رنگ مورد نظر اعراب ها، به راحتی می‌توانید رنگ متفاوتی نسبت به رنگ فونتتان ایجاد نمایید.


این نکته توجه داشته باشید که حرف (ه)  در تعداد  معدودی از فونت ها مانند ( Arabic, Arial, Times New Roman, Styl, …. )  فعال می باشد.


نمونه ای از نوشته با حرکت حروف رنگی


سخن آخر مطلب تایپ اعراب تغییر رنگ اعراب در ورد

در این مطلب ما به شما نحوه تغییر رنگ اعراب در ورد را آموزش دادیم. امیدواریم این مطلب هم برای کاربران رایانه کمک مفید بوده باشد

اگر در رابطه با مطلبی که برای شما عزیزان ارائه دادیم سوالی داشتید میتوانید با کارشناسان شرکت رایانه کمک شماره های 9099071540 و 0217129 تماس برقرار کنید و مشکل  خود را برطرف کنید.

همچنین میتوانید برای حل مشکلات کامپیوتری خود به صورت رایگان در پایین همین پست سوال خود را بفرمایید


دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد