مقابله با کرونا و تکنولوژی های به کار رفته

از مجموعه مطالب آموزشی

همانطور که میدانید شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است، حال علاوه بر اقداماتی که از طرف کادر درمانی و دولت انجام شده است، تکنولوژی نیز نقش عمده ای را در این مقابله ایفا میکند. در این مقاله میخواهیم به نقش تکنولوژی در مقابله با کرونا بپردازیم همراه رایانه کمک باشید.

به گزارش خبرنگاران حوزه علم و فناوری در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان تمامی پزشکان و دانشمندان به کمک هم آمده تا جلو شیوع بیشتر این ویروس را بگیرند، در این میان تکنولوژی سهم عظیمی را از آن خود کرده است تا کادر درمان و دولت ها توانایی مقابله در برابر ویروس کرونا را داشته باشند.

از جمله کارهایی که متخصصان حوزه فناوری اطلاعات در زمینه مقابله با کرونا انجام داده اند میتوان ساخت محصولات بهداشتی بیولوژیکی ، ردیابی و پیشبنی شیوع ویروس کرونا ، تخمین تعداد مبتلایان به کرونا و قرار دادن گزارش لحظه بیماران در کشور های مختلف را نام برد.

بسیاری از کشور های آسیایی برای جلوگیری از بیشتر شدن این بیماری در بین مردم بسیاری از دانشگاه ها و موسسات خود را تشویق به بکارگیری فناوری کرده اند. برای مثال هوش مصنوعی موفق به ردیابی شیوع بیماری شده است و بسیاری از بیمارستان ها از هوش مصنوعی برای تمیز کردن بیمارستان ، تحویل غذا به بیماران و تحویل لوازم پزشکی به آنها استفاده میکنند. همچنین برای تولید واکسن کرونا نیز از هوش مصنوعی استفاده شده است.

برای همه ما روشن است که رکود اقتصادی در سراسر جهان از زمان شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاده است اما فناوری های تجاری سازی شده، پیشرفت بیشتری داشته اند. علی الخصوص در مواردی از قبیل رویه های خودکارسازی و یا افزایش کارایی در فاصله گذاری اجتماعی و تمامی پدیده هایی که باعث کاهش تماس انسان ها با یکدیگر شود.

با هم نگاهی به این تکنولوژی های به وجود آمده برای مقابله با کرونا بیاندازیم :

ایجاد پهپادهای تحویل مرسوله برای تماس کمتر انسان ها با یکدیگر

شیوع کرونا باعث شد یک بار دیگر انسان ها به سراغ پهپاد ها برای تحویل خودکار لوازم بروند ، لوازمی مانند وسایل پزشکی در بیمارستان ها حتی مواد غذایی و داروهای ضروری نیز این روزها با پهپاد ها به بیمارستان هایی که در قرنطینه هستند ارسال میشود.

همچنین از هواپیماهای بدون سرنشین نیز در تجارت الکترونیک پشتیبانی بسیاری شده است و در کشور ایالات متحده و بسیاری از کشور های دیگر سازمان ها و شرکت هایی مانند آمازون ، پیتزا domino و Walmart و آلفابت شروع به ازمایش پهپادها کرده اند که این امر میتواند باعث کاهش هزینه های تحویل محصولات به مشتری ها شود ، محصولاتی مانند مواد غذایی و خواربار که روزانه مردم مورد نیازشان است.


ما میدانیم که در بسیاری از کشورها مقرراتی مانند رعایت کردن فاصله های اجتماعی قرار داده شده است چرا که در این شرایط و با نگرانی های ایمنی خاصی که برقرار است انسان ها میبایستی کمترین ارتباط را با یکدیگر داشته باشند، بنابراین پهپادها و روبات ها میتوانند بسیاری از کارها را به جای انسان ها انجام دهند تا هر چه این ارتباط بین انسان ها کمتر و کمتر شود و ویروس میزبان کمتری پیدا کند برای زندگی و در نهایت منجر به از بین رفتن ویروس شود. به هر حال میبایستی به یک طریقی مرسوله های مختلف به افراد در قرنطینه ارسال شود و پهپاد ها بهترین گزینه هستند هرچند که در بسیاری از مواقع این قوانین زیر پا گذاشته شده و درست انجام نمیشود.

ردیابی ویروس کووید ۱۹ با استفاده از تراشه های بلوتوثی

کارشناسان و همچنین تحلیلگران MIT از سازمان های مختلف در حال تولید یک تراشه ای با نام pact هستند این تراشه با در نظر گرفتن حریم خصوصی افراد قادر است ویروس کرونا را شناسایی و دریابی کند.

آموزش نرم افزار xillisoft برای تغییر فرمت فایل های ویدئویی 

یکی از مدیران آزمایشگاه لینکلن دانشگاه ام آی تی چنین بیان کرد : این تراشه به سیگنال های بلوتوث با برد کوتاه وابسته به تلفن همراه است و میتواند به شماره های اختیاری که در نزدیکی شما هستند اطلاعاتی را ارسال و دریافت کند، به طور مثال اگر فردی تست کرونای او مثبت باشد این سیگنال ها کاملا محرمانه میتوانند مکالمات تلفنی این فرد را تا چهاده روز گذشته به بانک اطلاعاتی ارسال کنند.

سپس افراد دیگر میتوانند این پایگاه را بررسی کنند که این اطلاعات صوتی آیا مطابق با تلفن فرد مورد نظر است یا خیر که اگر تطابق پیدا کند برای افرادی که در نزدیکی فرد مورد نظر قرار دارند یک اخطار ارسال میشود و همچنین این اطلاعات برای مقامات بهداشتی و پزشکانی که اطلاعات خود را در پایگاه قرار داده اند ارسال میشود.

استفاده از ربات های کارگر به جای انسان برای مقابله با کرونا

پس از شیوع این بیماری بسیاری از کشور ها شروع به استفاده از روبات های مختلفی برای محافظت از افراد کرده اند، مثلا در چین روبات ها برای خدماتی مختلفی به کار گرفته میشوند مثلا برای نشان دادن بخش های مختلف بیمارستان به بیماران و همچنین برای گرفتن دمای بدن بیماران یا جابه جا کردن لوازم ضد عفونی و لوازم پزشکی از ربات ها استفاده میکنند


با وضعیت این روزها و همه گیر شدن ویروس کرونا بسیاری از خدمات پزشکی و مراقبت از بیماران را ربات ها انجام میدهند تا از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری شود

به طور مثال در یک مرکز پزشکی در واشکنگتن از یک ربات رونمایی شد که این ربات مجهز به تمامی لوازم معاینه بیماران مانند دوربین و یا گوشی پزشکی است ، این ربات باعث کم شدن ارتباط بین انسان ها و در نهایت کاهش میزبان برای ویروس کرونا میشوند.

یکی از مواردی که در

دورکار شدن بسیاری از افراد در شرایط کرونا

همانطور که میدانید بسیاری از افراد مجبور به ماندن در خانه هستند، به اصطلاح ما قرنطینه خانگی را این روزها تجربه میکنیم، در این شرایط  شرکت های زیادی کارمندان خود را دورکار کرده اند یا کارمندان به صورت ریموتی کار میکنند. همانطور که شرکت خدمات کامپیوتری رایانه کمک در حال حاضر به صورت دورکار با کارشناسان خود در ارتباط است.

برای دورکار کردن کارمندان ما نیاز به استفاده از فناوری اطلاعات داریم تا با استفاده از نرم افزار ها و سخت افزارهای مورد نیاز شما بتوانید به صورت تلفنی مشکلات کامپیوتری خود را به طور مثال برطرف کنید

برای مثال شما با کارشناس رایانه کمک تماس میگرید و ایشان با استفاده از نرم افزار انی دسک به سیستم شما متصل میشوند و به صورت ریموتی و کاملا دورکاری مشکل کامپیوتر شما را برطرف میکنند

کافیه شما به اینترنت دسترسی داشته باشید تا به راحتی بتوانیم مشکلات شما را با نرم افزار های ریموتی مانند انی دسک ، اولترا ویویر و یا امی ادمین برطرف کنیم.

همچنین امنتیت سایبری برای بسیاری از شرکت ها موضوع مورد بحث است چرا که افزایش دورکاری میتواند برای هکرها یک مورد خوبی باشد تا بتوانند از اطلاعات افراد استفاده کنند

اما قدرت نفوذ این روزها با توجه به دیوارهای امنیتی تعریف شده بسیار پایین است.

سخن آخر

میتوان گفت که هر چند ویروس کرونا بسیاری از مشاغل را تحت الشعاع قرار داد و بسیاری از افراد بیکار شدند اما آنهایی که از تجارت الکترونیک استفاده می کنند همچنان میتوانند شغل خود را زنده نگه دارند برای اطلاع از چگونگی راه اندازی تجارت الکترونیک میتوانید این مطلب را مطالعه کنید. به امید آنکه شما هم بتوانید با استفاده از تکنیک های تجارت الکترونیک شغل خود را گسترش دهید.

کارشناسان رایانه کمک همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در زمینه های اینترنت ، شبکه ، کامیپوتر و تلفن همراه میباشند شما میتوانید به صورت تلفنی با شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۰۲۱۷۱۲۹ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همچنین در زمینه های تعمیر کامپیوتر به صورت حضوری شما میتوانید با پر کردن فرم خدمات کامپیوتری آنلاین درخواس کارشناش کامپیوتر در محل را ارسال کنید