کارت های گرافیک چینی روانه بازار میشوند

از مجموعه مطالب آموزشی

همانطور که میدانید چین چندین سال پیاپی است که در تلاش برای تولید تولید CPUو GPU  به صورت انحصاری است و میخواهد به انحصاری که غرب بر روی این بخش بازار دارد پایان دهد و خودش پا در جهان کارت گرافیک های چینی بگذارد  البته تو این سالهای گذشته  می تونیم بگیم بیشتر تلاش های کشور چین برای ساخت و تولید CPU و هم چنین کارت گرافیک GPU به نتیجه خاصی نرسیده است.

 اما در حال حاضر کمپانی چینی با نام Innosilicon در حال تلاش است تا با کمک گرفتن از دولت چین با محصولی به نام Fenghua No.1 باکمپانی های تولید cpu و gpuیعنی  AMD و NVIDIA رقابت سرسختانه ای را داشته باشد. با ما همراه باشید تا نگاهی به این رقابت تنگاتنگ بازار های گرافیکو سی پی یو بیاندازیم. 

حتما خودتون در جریان هستید که کشورهای روسیه و چین حدود یک دهه است که با همکاری یکدیگر برای تولید پردازنده و کارت های گرافیک اختصاصی در تلاش برای تولید این قطعات سخت افزاری کامپیوتری هستند،  البته متاسفانه تمامی تلاش هایی که تا به حال روس ها داشته اند با شکست مواجه شده است اما چینی ها توانسته اند چند پردازنده متوسط و رده پایین را به خط تولید ارسال کنند که در سیستم های سازمانی و اداری این کشور مشغول مورد استفاده قرار گرفته است .

اما متاسفانه بنا به دلایلی کاربران تمایل چندانی به استفاده از این سخت افزار های چینی ندارند. بنابراین یک شرکت چینی با نام Innosilicon اخیرا جدیدترین کارت گرافیک خود را رونمایی کرده است، و پس از آن با قدرت بسیار بالایی اعلام کرده است که میخواهد انحصار بازار کارت گرافیک را از دست غرب در بیاورد.

 

 


کارت گرافیک Fenghua No.1 یک کارت گرافیک چینی

 این شرکت با کارت گرافیکی که با نام Fenghua No.1 رو نمایی شده است برای شرکت های AMD و NVIDIA شاخ و شانه کشید است.

همانطور که میدانید بازیگران اصلی بازار کارت های گرافیک AMD و NVIDIAهستند که آنطور که از شواهد پیداست Intel نیز به زودی به آنها اضافه خواهد شد. همچنین کشور چین به دلایل امنیتی و به دلیل وابستگی شدیدی که به آمریکا دارد ، سال ها است که میخواهد تولیدات خانگی پردازنده و تراشه های گرافیکی را برای خود داشته باشد . بنابراین میدانیم که دولت این کشور پشتیبانی همه جانبه ای را از این کار یعنی تولید کارتهای گرافیک و عرضه آنها به بازار به عمل می آورد.

شرکت چینی Innosilicon  پردازنده گرافیکی جدید خود را که Fenghua No.1 نام دارد معرفی کرده است که آنطور که خود این شرکت گفته است این پردازنده گرافیکی چینی برای بازار مرکز داده چینی طراحی شده است. Innosilicon می‌خواهد به تامین‌کننده داخلی کارت‌های گرافیکی چین تبدیل شود، و این امید را دارد که در این فرآیند سهم بازار را از غول‌های GPU غربی بگیرد.

مقایسه کارت گرافیک های چینی ، NVIDIA و AMD

اما باید بگوییم شرکت Innosilicon کارت گرافیک جدید تولیدی خود را با هیچ یک از محصولات موجود از کمپانی های معروف ساخت کارت گرافیک یعنی NVIDIA و AMD مقایسه نکرده اما کاملا واضح اعلام کرده است که Fenghua No.1گامی بزرگ است تا در این راستا چین این توانایی را داشته باشد که کارت های گرافیک مورد نیاز برای سیستم های داده ابری، سیستم های سرویس بازی ابری، سرور و حتی خانگی را به تنهایی تامین کند.

کشور چین یکی از بزرگ ترین مشتریان سخت افزار در جهان به شمار میرود که شرکت های موجود در بازار به هیچ وجه علاقه ای برای از دست دادن این مشتری که بازار بزرگی برای آنها محسوب میشود را ندارند.
گرافیک های چینی چه پورت هایی دارند ؟

در حال حاضر باید بگوییم که شرکت کارت گرافیک چینی یعنی  Innosilicon اطلاعات زیادی در مورد کارت گرافیک جدید خود فاش نکرده است، طبق گزارش ها می دانیم که این محصول با پورت هایی مثل HDMI 2.1 و DisplayPort به تولید رسیده است.

کانکتور کارت گرافیک های چینی چیست؟

این کارت گرافیک از اتصال PCIe4.0 به عنوان کانکتور کارت گرافیک پشتیبانی می کند. که این میتونه یک پوئن بسیار مهم برای آنها محسوب بشه  FenghuaNo.1 همچنین از حافظه GDDR6Xاستفاده می کند، اگرچه در حال حاضر معلوم نیست که چه مقدار حافظه GDDR6Xدر GPU استفاده می شود یا چه مقدار پهنای باندتوسط آنها ارائه خواهد شد.

پشتیبانی gpu های چینی از APIهای گرافیکی

این طور بیان می‌شود که FenghuaNo.1 از اکثر APIهای گرافیکی اصلی که میشناسیم مانند OpenGL، OpenGL ES، OpenCL، Vulkan و DirectX و سیستم‌عامل‌هایی مانند Windows، Linux و Android نیز به صورت کامل پشتیبانی می‌کند.آیا چین به تنهایی قادر است سهمی از بازار کارت گرافیک را از آن خود کند؟

البته میدانیم که بعید است که پردازنده گرافیکی 1 Fenghua در بازار کامپیوترهای شخصی بتواند شرکت های قدیمی مانند NVIDIA و AMD رابه چالش بکشد، اما خب بعضی نگران آن هستند که دولت چین به همین موارد که بیان کرده است و فاش شده اکتفا نکنه و جلوی ورود بیشتر محصولات غربی را به کشور خود بگیرد.این موضوع باعث میشود که کمپانی های انویدیا و ای ام دی نگران از دست دادن بازار بزرگ خود شوند ، همه ما میدانیم که چین دارای یک دولت کمونیست است که شباهت بسیار زیادی به یک دولت دیکتاتوری دارد.همانطور که میداندی در این سال های گذشته شرکت های غربی و حتی کره ای ها در حال فاصله گرفتن از این کشور بوده و خطوط تولید خود را به مناطق دیگر منتقل کرده و اینکار را خواهند کرد

سخن آخر

آیا به نظر شما چین میتونه به عنوان یک عرضه کنند کارت های گرافیک سهم بزرگی از این بازار رو از آن خودش کنه ؟ شاید با ورود چین به بازار کارت گرافیک و همچنین پردازنده قیمت این سخت افزار ها کمتر و کمتر شود، و این میتونه برای ما نوید خوبی باشه. نظر خودتون رو برای ما در پایین همین صفحه بنویسید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد