اموزش اشتراک گذاری چاپگر ( شیر پرینتر )

از مجموعه مطالب آموزشی

اشتراک گذاری چاپگر  یا شیر پرینتر در شبکه تبدیل به مشکل اساسی برای شرکت ها و سازمان ها شده و تقریبا تمامی شرکت ها به پرینتر و اسکنر درون شبکه خود احتیاج دارند.با گذشت زمان ویندوز مایکروسافت با انتشار آپدیت در زمینه شبکه کردن پرینتر ها پیشرفت قابل توجهی داشته ، اما با این وجود باز هم شما برای اضافه کردن پرینتر به شبکه نیاز به تنظیمات جانبی دارید.تنظیم پرینتر داخل شبکه شامل دو مرحله می شود که مرحله اول آن اتصال پرینتر به شبکه و سپس اتصال سیستم های شبکه به پرینتر می باشد. از آنجایی که یکی از عمده مشکلات کاربران ما مشکل عدم اتصال به پرینتر شبکه بود بر این شدیم که این مطلب را برای شما عزیزان انتشار دهیم 

“به مکالمه کاربری از شرکت تعمیرات سخت افزاری با کارشناس رایانه کمک در مورد شِیر پرینتر دقت کنید:

  • کاربر:الو رایانه کمک!
  • کارشناس:رایانه کمک بفرمایید،
  • کاربر:ما توی شرکتمون پرینتری داریم که به سیستم سرور متصل شده و قصد شِیر کردن اون رو داریم. با اینکه ویندوز پرینتر رو میشناسه ولی بازهم ما نمیتونیم از سیستم های دیگه پرینت بگیریم”

به همین منظور برای شما کاربران عزیز آموزش share پرینتر را آماده کرده ایم.

برای اتصال پرینتر به شبکه از سه روش زیر می توان استفاده کرد:

اتصال مستقیم پرینتر به شبکه(Direct connect): اتصال مستقیم یا direct connect از آسان‌ترین راه‌های اشتراک گذاری پرینتر در شبکه بوده و با پلتفرم های دیگر جز ویندوز مانند موبایل میتوان به صورت مستقیم به پرینتر وصل شد.با توجه به اینکه اکثر چاپگر های ساخته شده دارای کارت شبکه داخلی می باشند این شانس وجود دارد که پرینتر شما هم از این قابلیت پشتیبانی کند.

وصل کردن پرینتر به کامپیوتر شخصی و اشتراک از طریق HomeGroup :درصورتی که پرینتر شما از قابلیت اتصال مستقیم (Direct Connect) پشتیبانی نمیکند. میتوانید با وصل کردن چاپگر (پرینتر) به کامپیوتر ،آن را از طریق Windows Homegroup به اشتراک بگذارید.برای استفاده از این روش شما به کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز احتیاج دارید.

اتصال پرینتر به کامپیوتر شخصی و شیر کردن بدون استفاده از Homegroup:در صورتی که کامپیوتر های شبکه شما از سیستم عامل های مختلف استفاده می کنند، یا می خواهید کنترل بیشتری بر روی انتقال اطلاعات در شبکه خود داشته باشید،این گزینه بهترین راه پیش روی شماست.

پس از اتصال پرینتر به شبکه، در مرحله دوم شما باید دستگاه های دیگر را به پرینتر خود متصل کنید.

نکته: کمپانی مایکروسافت در آپدیت ماه آپریل سال ۲۰۱۸ قابلیت HomeGroup را از ویندوز ۱۰ حذف کرد(اشتراک گذاری چاپگر در ویندوز ۱۰ روش متفاوتی دارد). شما میتوانید از این ویژگی برای نصب پرینترهای تحت شبکه در ویندوز ۷ و ۸ استفاده کنید.

مرحله اول:آموزش وصل کردن پرینتر به شبکه

اتصال مستقیم چاپگر به شبکه (ِDirect Connect)

امروزه بیشتر چاپگر ها دارای شبکه داخلی از نوع وای فای ، اترنت و یا هردو مورد هستند.متاسفانه ما نمیتوانیم دستورالعمل  کلی برای تمامی پرینتر ها به شما ارائه کنیم ،زیرا اتصال پرینتر ها به شبکه به نوع آنها بستگی دارد. چاپگرهایی که دارای نمایشگر LCD می باشند ، احتمالا تنظیمات شبکه آنها در قسمت تنظیمات و یا ابزارها است. در چاپگرهای بدون صفحه نمایش شما با استفاده از دکمه های فیزیکی روش اتصال چاپگر به شبکه را بر اساس Ethernet  یا Wifi انتخاب می کنید.همچنین شما میتوانید با مطالعه دفترچه راهنمای پرینتر و یا سایت شرکت سازنده ،اطلاعات کامل تری در مورد نوع اتصال پرینتر خود کسب کنید. 

آموزش حل مشکل شبکه در ویندوز10

آموزش شِیر پرینتر متصل شده به کامپیوتر با Homegroup

شیر یا به اشتراک گذاری چاپگر در شبکه وایرلس با استفاده از قابلیت HomeGroup بسیار آسان است.

در منوی استارت ویندوز عبارت Homegroup را جستجو کرده و داخل صفحه تنظیمات Homegroup  شوید.

 

آنچه که در صفحه homegroup  مشاهده میکنید قدم بعدی شما را مشخص میکند .

در صورتی که با عکس زیر مواجه شدید یعنی کامپیوتر و پرینتر شما از قبل توسط homegroup به هم متصل شده اند.

روی گزینه ( ( Change what you’re sharing with the homegroup تغییر آن چیزی که میخواهید با گروه خانگی به اشتراک بگذارید کلیک کنید.

 از منوی روبروی قسمت “Printers & Devices” گزینه “Shared” را انتخاب کنید.


گزینه Next را بزنید و صفحه را ببندید ،سپس به قسمت دوم این مقاله مراجعه کنید.

در صورتی که Homegroup از قبل ساخته شده ،اما سیستم شما و پرینتر توسط homegroup به هم متصل نشده باشند:

 

روی گزینه “Join Now” کلیک کرده و سپس Next را بزنید.

عبارت داخل منو Printers & Devices را به Shared  تغییر دهید.


رمز عبور Homegroup را وارد کنید و سپس بر روی گزینه Next  کلیک کنید.

 

نکته:در صورتی که از رمز عبور اطلاعی ندارید ،وارد Control panel سپس تنظیمات Homegroup یکی از کامپیوتر هایی که از قبل عضو شبکه هستند شده و رمز عبور را مشاهده کنید. 

در مرحله آخر روی گزینه Finish کلیک کنید و به مرحله دوم آموزش مراجعه کنید.

 

در صورتی که هیچ شبکه خانگی از قبل ساخته نشده باشد ،صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد و باید Homegroup جدیدی بسازید:

 

روی گزینه Create Homegroup کلیک کنید.

صفحه ای که مشاهده میکنید اطلاعاتی در مورد شبکه خانگی به شما میدهد ،بر روی گزینه Next کلیک کنید.

پیشنهاد میکنم مطلب " آموزش نصب کارت شبکه و عدم شناسایی کارت شبکه " را مطالعه کنید.

 

همانند مراحل قبلی از منوی Printers & Devices گزینه Shared را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

در صفحه نهایی رمز عبور مورد نیاز برای وصل شدن سیستم های دیگر به Homegroup را مشاهده خواهید کرد،رمز عبور را کپی و با یادداشت کرده و سپس گزینه Finish را بزنید.

حال که Homegroup خود را تنظیم کرده و چاپگر خود را به اشتراک گذاشته اید ،می توانید به مرحله دوم آموزش مراجعه کنید.

 

 آموزش اشتراک گذاری پرینتر با گوشی

۳. آموزش شبکه کردن پرینتر متصل شده به کامپیوتر بدون استفاده از Homegroup

شاید شما در شبکه خود رایانه یا دستگاه های تلفن همراهی دارید که از سیستم عاملی غیر از ویندوز ۷ ، ۸ یا ۱۰ استفاده میکنند، یا به دلایلی نمی خواهید از Homegroup استفاده کنید،مایکروسافت ابزار های دیگری برای اشتراک گذاری در ویندوز پیش روی شما قرار داده است.

نکته:قبل از اشتراک گذاری چاپگر در ویندوز ۷ از متصل بودن آن به کامپیوتر مطمئن شوید.

Devices and printers را در منوی استارت تایپ کرده و جستجو کنید.

 

بر روی پرینتر مورد نظر که قصد شِیر کردن آن را دارید کلیک راست کرده و گزینه Printer properties را انتخاب کنید.

ویندوز تمامی تغییرات مورد نیاز چاپگر را در پنجره Printer properties به شما نمایش میدهید،روی قسمت Sharing کلیک کنید.


نکته:در نظر داشته باشید که چاپگر در زمان هایی که کامپیوتر شما در حالت Sleep و یا Shut down باشد ، در دسترس نخواهد بود. اگر از اشتراک گذاری محافظت شده با رمز عبور استفاده می کنید ، فقط کاربرانی می توانند از پرینتر استفاده کنند که نام کاربری و رمز عبور سیستم شما را میدانند(بعد از اینکه شما با استفاده از رمز عبور برای اولین بار به پرینتر متصل شدید ،برای استفاده از چاپگر دیگر نیازی به وارد کردن رمز اشتراک گذاری ندارید ).

گزینه Share this printer را فعال کنید،همچنین میتوانید نام پرینتر خود را به نام دلخواه تغییر دهید.

روی گزینه ok کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر با اشتراک گذاری فایل ها در ویندوز اشتراک گذاری فایل در شبکه را مطالعه بفرمایید.

مرحله دوم آموزش: وصل شدن به پرینتر در شبکه از سیستم ها و کامپیوتر های دیگر

پس از آنکه با روش های بالا پرینتر خود را به شبکه متصل کرده اید وقت آن است که کامپیوتر های دیگر را به پرینتر خود متصل کنید.

متصل شدن به پرینتر share شده توسط Homegroup

تصور کنید که ما پرینتر و کامپیوتری داریم که توسط Homegroup به یکدیگر متصل شده و به اشتراک گذاشته شده اند.حال اگر بخواهیم کامپیوتری دیگر نیز از پرینتر ما استفاده کند ،کافی است کامپیوتر مورد نظر را به شبکه Homegroup  اضافه کنیم. برای اتصال به شبکه Homegroup به مرحله اول آموزش نصب پرینترهای تحت شبکه در ویندوز ۷ ،۸ ،۱۰ مراجعه کنید. زمانی که کامپیوتر شما عضو homegroup شود ،ویندوز به صورت اتوماتیک تمامی دستگاه ها و پرینتر های داخل شبکه را به هم متصل می کند. شما میتوانید این دستگاه ها را در قسمت Devices and Printers کنترل پنل مشاهده کنید.

پیشنهاد میکنم مقاله " راه اندازی شبکه کامپیوتری " را مطالعه کنید


اتصال به پرینتر شِیر شده بدون استفاده از Homegroup

اگر پرینتر مستقیما و یا توسط کامپیوتر دیگری بدون استفاده از قابلیت homegroup به شبکه متصل شده است ،مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

از کنترل پنل وارد قسمت Devices and printers شوید.

روی Add a printer در نوار بالایی صفحه Devices and printers کلیک کنید.


ویندوز در پنجره Add a Device با اسکن شبکه نتورک تمامی دستگاه های موجود در شبکه را به شما نمایش میدهد.

روی پرینتر مورد نظر خود که قصد اضافه کردن آن به شبکه را دارید کلیک کنید.

ویندوز به صورت اتوماتیک مراحل نصب و دانلود درایور پرینتر را انجام داده و در آخر با پرسیدن نام دلخواه برای پرینتر به کار خود پایان می دهد.

 

نکته:در صورتی که پس از جستجو کامل ،پرینتر خود را درون لیست پیدا نکردید اما از متصل بودن پرینتر به کامپیوتر خود مطمئن هستید بر روی گزینه   “The printer that I want isn’t listed” کلیک کنید.در پنجره بعدی ویندوز راه های زیر را برای پیدا کردن پرینتر به شما پیشنهاد میکند.

 SUBNETTING در شبکه چیست؟ و چگونه مودم خود را شخصی سازی کنیم؟


گزینه My Printer is a little older :

با انتخاب این گزینه ویندوز جستجوی عمیق تری برای پیدا کردن پرینتر شما انجام میدهد. تیم فنی رایانه کمک با استناد به تجربه خود در زمینه مشکلات کامپیوتری انتخاب این گزینه را به شما پیشنهاد نمی دهد.

گزینه “Select a shared printer by name” :

اگر شما از طریق شبکه به کامپیوتر دیگری متصل هستید و نام دقیق کامپیوتر و پرینتر را می دانید،نام انها را در کادر زیر وارد کرده و روی گزینه browse کلیک کنید.ویندوز با جستجو بین کامپیوتر های دیگری که به شبکه متصل هستند سعی در یافتن پرینتر شما خواهد کرد.

گزینه Add a printer using a TCP/IP address or hostname :

در صورتی که پرینتر به صورت مستقیم به شبکه متصل شده و شما آدرس ip آنرا میدانید،این گزینه بهترین راه برای پیدا کردن پرینتر می باشد.شما با وارد کردن ip  دستگاه و host name میتوانید پرینتر خود را بیابید.

گزینه Add a Bluetooth, wireless, or network discoverable printer:

با انتخاب این گزینه کامپیوتر به دنبال دستگاه هایی که دارای بلوتوث، وایرلس و پرینترهای دارای قابلیت شبکه میگردد.

گزینه Add a local printer or network printer with manual settings:

در صورتی که هیچ کدام از گزینه های بالایی نتیجه ای در بر نداشت از گزینه “پرینتر داخلی یا شبکه را به صورت دستی وارد کنید” استفاده میکنیم.

 از منوی “Use an existing port” پورت های پیشنهادی ویندوز را انتخاب کنید و Next  را بزنید. ویندوز همه پورت های موجود متصل به کامپیوتر را به شما نمایش میدهد ، از بین مدل های موجود پرینتر خود را انجام دهید. اگر نام دقیق پورت چاپگر خودتون رو میدونید بعد از انتخاب گزینه ۵، از منوی “Create a new port” گزینه local port را انتخاب کرده و next را بزنید.در پنجره کوچک باز شده نام پورت پرینتر  خود را وارد کرده و ok را بزنید.


همانطور که در گزینه های بالا اشاره کردیم گزینه TCP/IP  مطمئن ترین راه برای شناسایی پرینتر می باشد با هم این راه رو امتحان میکنیم:

گزینه Add a printer using a TCP/IP address or hostname را انتخاب کرده و Next را بزنید.

Ip آدرس خود را در کادر “Hostname or IP address” وارد کرده و تیک گزینه “Query the printer and automatically select the driver to use” بزنید،

سپس بر روی Next  کلیک کنید.

 

در پنجره بعدی در صورت دلخواه میتوانید نام پرینتر را عوض کرده و Next  را بزنید.


در این پنجره میتوانید پرینتر شناخته شده را به عنوان پرینتر پیش فرض انتخاب کرده و بر روی  گزینه Finish را بزنید.


امیدوارم از خواندن مقاله خسته نشده باشید  چون راه دومی هم هست که تیم فنی رایانه کمک برای اشتراک گذاری چاپگر بین دو کامپیوتر در ویندوز  ۷  ، ۸ ، ۱۰ و mac به شما پیشنهاد میده ،بریم باهم این راه رو هم امتحان کنیم:

آموزش اشتراک گذاری پرینتر در کامپیوتر و ویندوز های مختلف

در این بخش به روش های مختلف اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز های مختلف بررسی می‌کنیم.

آموزش روش شِیر پرینتر در ویندوز ۷ و ۸

برای اشتراک گذاری پرینتر ،ابتدا باید درایور پرینتر خود را نصب کنید،اکثر پرینتر های جدید پس از وصل کردن کابل USB به صورت اتوماتیک درایور خود را نصب می کنند.

Control Panel ویندوز را از منوی استارت باز کنید.(با فشردن کلید های ترکیبی Win+X در ویندوز ۸ میتوانید وارد صفحه کنترل پنل شوید) 


برای آشنایی بیشتر با کلید های ترکیبی و دستورات Run ویندوز این مطلب را مطالعه کنید.

وارد “Network and Sharing Center” شوید.(اگر نوع نمایش کنترل پنل شما روی حالت Category قرار داشت،از قسمت “Network and Internet” میتوانید network and sharing center  را پیدا کنید)

 

از گزینه های سمت چپ پنجره network and sharing center روی گزینه “Change advance sharing setting” کلیک کنید.


در پنجره sharing setting سه گزینه “Private ,Guest or Public وAll Networks” پیش روی شما قرار دارد.اگر از شبکه داخلی استفاده میکنید گزینه Home or Work را انتخاب کنید.

 

قابلیت “File and printer sharing” را برای اشتراک گذاری پرینتر در شبکه روشن کنید.

با روشن کردن قابلیت “Password protect sharing” فقط کسانی که رمز اشتراک گذاری شما را می دانند میتوانند به شما متصل شوند.(اگر از پرینتر های وایرلس  استفاده می کنید بهتر است این گزینه را فعال کنید)

اگه از پرینتر های وایرلس استفاده می کنید

آموزش نصب پرینتر وایرلس را مطالعه کنید.

مر حله نهایی اشتراک گذاری خود پرینتر است ،برای این کار از کنترل پنل ویندوز وارد Devices and Printers شده و روی نام پرینتر دلخواه راست کلیک کنید. روی Printer properties کلیک کرده و وارد تب Sharing شوید.سپس تیک گزینه Share this Printer را زده و ok کنید.

شِیر پرینتر در ویندوز ویستا:

درایور پرینتر را نصب کنید.

از طریق کنترل پنل به قسمت Network and sharing center بروید.

از منوی Printer sharing گزینه Turn on printer sharing را انتخاب کرده و روی گزینه Ok کلیک کنید.همچنین در این صفحه میتوانید برای شبکه خود رمز انتخاب کنید.

پس از فعال سازی قابلیت شبکه میتوانید همانند ویندوز ۷ و ۸ پرینتر خود را به شبکه اضافه کنید.

نحوه شیرکردن چاپگر در ویندوز xp:

قبل از هر چیز باید پرینتر را به ویندوز Xp معرفی کنیم، تمامی پرینتر ها به صورت اتوماتیک توسط ویندوز ایکس پی شناسایی نمی شوند و بعضی اوقات باید به صورت دستی توسط cd  درایور پرینتر به ویندوز شناسایی شوند.

از منوی استارت وارد “My Network Places” شوید.روی کانکشن شبکه خود راست کلیک کرده و از قسمت General و تیک گزینه “File and Printer Sharing for Microsoft Networks” را بزنید.(در صورتی که با پیغام restart مواجه شدید ،کامپیوتر را ریستارت کنید)

روی منوی استارت کلیک کرده و وارد “Printers and Faxes” شوید.وارد properties پرینتر خود شده و روی تب sharing کلیک کنید.سپس گزینه Share this printer  را فعال کرده و سپس  Ok را بزنید.


اشتراک گذاری چاپگر در سیستم عامل مک :

همانند ویندوز اولین کاری که در اشتراک گذاری پرینتر در سیستم عامل مک باید انجام دهید شناسایی پرینتر به Mac است،سیستم عامل مک به صورت اتوماتیک پرینتر ها را شناسایی میکند اما در صورت نشناختن شما میتوانید با استفاده از درایور پرینتر آنرا نصب کنید.


از منوی Apple وارد بخش System Preferences شوید.به دنبال “Internet & Network” و یا  “Internet & Wireless” گشته و وارد آن شوید.سپس وارد قسمت Sharing option  شده و تیک گزینه Printer sharing بزنید.(چنانچه پرینتر شما دارای اسکنر است تیک گزینه Scanner sharing را نیز فعال کنید)


پس از فعال کردن قابلیت اشتراک گذاری پرینتر در مک ،از منوی System preferences وارد Print & Scan شوید.

پرینتری که قصد شِیر کردن آن را دارید را از لیست سمت چپ انتخاب کرده و گزینه “Share this printer on the network” را فعال کنید.

 

اتصال به پرینتر شِیر شده:

ویندوز ویستا ، ۷ و ۸:کنترل پنل را باز کنید و وارد Devices and Printers شوید.

بر روی گزینه Add a printer کلیک کنید ،صبر کنید تا ویندوز اسکن خود را انجام دهد سپس پرینتر خود را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.

پیشنهاد میکنم مطالب " شبکه کردن کامپیوتر " و " اشتراک گذاری فایل در شبکه " هم مطالعه کنید.


ویندوز Xp :از منوی استارت وارد کنترل پنل شده و Printers and Faxes را انتخاب کنید.

از قسمت Printer Tasks روی گزینه add a printer کلیک کنید.

پنجره Add Printer Wizard برای شما باز می شود ،گزینه “A network printer , or a printer attached to another computer” انتخاب کنید.

نکته:سریع ترین و آسان ترین راه برای اتصال به پرینتر در ویندوز ایکس پی وارد کردن نام پرینتر در آدرس بار ویندوز است ( برای این کار شما باید نام کامپیوتر و پرینتر را به طور دقیق بدانید).

computername\printername\\

اتصال به پرینتر شبکه شده در سیستم عامل mac :از طریق منوی اپل “system properties” را انتخاب کنید.روی “Print & Scan” کلیک کرده و آیکون “+” را بزنید و از لیست پرینتر های موجود در شبکه ،پرینتر مورد نظر خودتان را انتخاب کرده و سپس روی Add کلیک کنید.

 

امیدواریم آموزش share پرینتر مورد استفاده شما قراره گرفته باشد،چنانچه در هر کدام از مراحل آموزش با مشکل کامپیوتری مواجه شدید می توانید با کارشناسان رایانه کمک جهت حل مشکل کامپیوتری خود با شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۷۱۲۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

همچنین پیشنهاد میکنم اگر به دنبال ترفند های روز کامپیوتر هستید، پیج اینستاگرام و اپارات رایانه کمک را دنبال کنید

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد