رفع خطای This site can’t be reached

از مجموعه مطالب آموزشی

خطای This site can’t be reached یکی از مشکلاتی است که هنگام ورود به سایت ها در مرورگرتان برایتان پیش می‌آید، معمولا بخاطر اختلالات اینترنتی، ما با این مشکل رو به رو می‌شویم .ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، هنگامی که با مرورگر گوگل کروم به سایتی مراجعه می‌کنید با خطای This site can’t be reached در ویندوز یا اندروید مواجه می‌شوید. البته این خطا محدود به دو سیستم عامل نیست و در سایر سیستم عامل ها مانند مک ، لینوکس و … هم این خطا برای شما نمایش داده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم که در مورد یکی از رایج ترین خطلاهایی که در مرورگرتان اتفاق می‌افتد یعنی خطای This site can’t be reached  صحبت کنیم، همراه رایانه کمک باشید.

علت خطای This site can’t be reached چیست؟

یکی از خطا های گوگل کروم ERR_CONNECTION_REFUSED This Site Can’t Be Reached که با کد خطای ۱۰۲ نشان داده می‌شود،به معنای این است که، این سایت در درسترس نمی‌باشد. معمولا کاربران در گوگل کروم با این پیام خطای This site can’t be reached روبه رو می‌شوند.

در بیشتر مواقع ممکن است برای ما این خطا های This site can’t be reached و Server DNS address could not be found با هم نشان داده شود.


همانطور که مشاهده می‌کنید نوشته شده است که DNS سرور سایت جستجو شده، یافت نشده است. حال برایتان سوال پیش آمده است که DNS چیست؟

DNS یکی از خدمات شبکه ای است که وظیفه آن ترجمه کردن نام یک وب سایت به کد های مخصوص شبکه برای شناسایی نام دامین است. این شناسایی بر اساس  IP سرور مشخص می‌شود که با استفاده از DNS توسط مرورگر در دسترس ما قرار می‌گیرد. زمانی که ما دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنیم،در واقع از طریق DNS ما IP سرور سایت مورد نظر را مشاهده می‌کنیم. این خطا بیشتر بخاطر نداشتن اینترنت یا مشکل در کانفیگ (misconfigured) سیستم عامل به وجود می‌آید. زمانی که یک DNS سرور نمی‌تواند در یک شبکه TCP/IP، نام دامین را به یک آدرس IP سرور تبدیل ‌کند، در نتیجه با شکست  اتصال DNS روبه رو می‌شویم، به صورت This site can’t be reached Server DNS address could not be found نشان داده می‌شود.


خطای This site can’t be reached را چگونه حل کنیم؟

برای حل این مشکل راه های مختلفی وجود دارد که ما در ادامه به معرفی انواع راهکارها برای رفع این خطا می‌پردازیم.

روش اول Restart  کردن DNS

در این روش با جستجو کردن run  در استارت ویندوز این برنامه مشابه عکس برایتان باز می‌شود البته با زدن کلیدهای میانبر WIN+ R (ویندوز + R) هم این برنامه برایتان باز می‌شود.

سپس  در جای فیلد این برنامه دستور services.msc را وارد کنید و enterرا بزنید.


بعد از انجام مراحل بالا پنجره زیر برایتان باز می‌شود و شما باید از لیست موجود در صفحه مقابلتان گزینه DNS Client را پیدا کنید، روی آن راست کلیک کرده و سپس گزینه Restart  را انتخاب نمایید.

حالا در روش دوم شما می‌توانید در ویندوز روی آیکون Network راست کلیک کنید و سپس مانند تصویر زیرگزینه Open Network and Sharing Center را انتخاب نمایید

 روش دوم با تغییر آدرس IPv4 DNS

حال با انجام این مراحل (DNS client)، Restart  می‌شود. باید مجددا آدرس سایت را در مرورگر گوگل کروم وارد کنید. حال می‌توانید مشاهده کنید که آیا مشکل اینترنتی شما حل شده یا خیر؟ در صورت حل نشدن مشکلتان می‌توانید از راه های بعدی استفاده نمایید.


بعد از انجام مراحل بالا به قسمتی مانند تصویر زیر هدایت می‌شوید، صفحه  Network‌ and Sharing Center برایتان باز می‌شود. حال بر روی شبکه ای که از طریق آن به اینترنت متصل هستید کلیک نمایید.


همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، در اینجا پنجره‌ای مانند wifi status برایتان نمایش داده می شود. روی دکمه Properties کلیک نمایید.

پنجره Properties مانند تصویر زیر برایتان نمایش داده می‌شود.


حال در این مرحله باید روی گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4 تیک  بزنید.

سپس روی گزینه Properties کلیک نمایید، پنجره زیر برای شما نمایش داده می‌شود.


در اینجا بر روی قسمت Use the following DNS server addresses  کلیک نمایید. همانند عکس بالا، داخل گزینه های Preferred DNS server و Alternate DNS server دقیقا همان اعداد ۸.۸.۸.۸  و ۴.۲.۲.۴ را وارد نمایید. حال  تیک روی گزینه Validate settings upon exit را فعال کنید، در آخر روی گزینه  ok کلیک نمایید.


خب حالا می‌توانید آدرس سایتی که در آن با مشکل ارورthis site can’t be reached  مواجه شدید را تایپ کنید و آن را بررسی نمایید.اگر باز هم مشکلتان برطرف نشد می‌توانید از روش بعدی استفاده نمایید.

روش سوم بازنشانی تنظیمات TCP/IP

در این روش برای ری استارت کردن TCP/IP و رفع خطای This site can’t be reached بر روی دکمه start کلیک نمایید و(Command Prompt Admin) را انتخاب کنید یا با زدن کلیدهای میانبر WIN+ R (ویندوز + R) پنجره run را اجرا نمایید. سپس در جای فیلد برنامه این عبارت cmd را وارد کنید وکلید  enterرا بزنید.


با انجام مراحل بالا صفحه سیاه ویندوز مانند تصویر زیر برایتان باز می‌شود.در این مرحله باید کد هایی که در ادامه برایتان قرار داده ایم را به ترتیب وارد کنید و بعد از نوشتن هر خط یک بار  کلید enter را بزنید.

ipconfig /release

ipconfig /all

ipconfig /flushdns

ipconfig /renew

netsh int ip set dns

 netsh winsock reset

اگر با انجام مراحل بالا باز هم این روش برایتان موفقیت آمیز نبود و موفق به حل خطای ارور This site Can’t be reached نشدید، از روش بعدی استفاده کنید .

روش چهارم بازگردانی تنظیمات پیش فرض گوگل کروم

در این راه حل شما باید تنظیمات مرورگر گوگل کروم خود را به حالت پیش فرض و اولیه برگردانید. حالا برای انجام این کار عبارت chrome://flags  را داخل URL مرورگرتان تایپ کنید وکلید enter را بزنید. حالا همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید روی دکمه  Reset all to default کلیک نمایید ، با این کار مرورگر گوگل کروم خود را ریست کردیم. حالا مجددا بررسی کنید آیا مشکل خطای This site Cant be reached برای شما حل شده است یا خیر؟


روش پنجم حذف کردن و نصب مجدد گوگل کروم

اگر با روش های گفته نتوانستید خطای This site can’t be reached را رفع کنید، احتمال زیاد  با این روش مشکلتان حل می‌شود. خب در این روش شما می‌توانید مرورگر گوگل کروم را از سیستم خود حذف کنید و مجددا نصب کنید. برای انجام این کار کافی است به Control Panel بروید و گزینه Uninstall a program را انتخاب نمایید. سپس در صفحه ای که برایتان باز شده است نرم افزار گوگل کروم را پیدا کنید. حال بر روی دکمه uninstall Google Chrome کلیک نمایید، برنامه گوگل کروم شما حذف شد.


روش ششم استفاده ازنرم افزار های تغییر IP

خیلی از مواقع ممکن است اصلا مشکل از سمت ما نباشد و سایتی که ما می‌خواهیم وارد آن شویم IP کشور یا منطقه ما را قبول نکنند ، یا ممکن است کشور خودمان IP سایت مورد نظر را بلاک کرده باشد. ما برای حل این مشکل می‌توانیم ازنرم افزار های تغییر IP برای عوض کردن IP خودمان استفاده بکنیم.

حل مشکل This site can’t be reached در گوشی آیفون

در گوشی های همراه پر بودن کش و دیتای آن یکی از بیشترین مشکلات آن محسوب می‌شود. بهترین راه برای حل این مشکل پاک کردن کش و دیتای گوشی می‌باشد.

  1. برای حل مشکل ارور This site can’t be reached برنامه گوگل کروم را در گوشی خود باز کنید،سپس روی آیکون سه نقطه کلیک نمایید.
  2. حال از منوی ظاهر شده settings را انتخاب نمایید.
  3. در اینجا به مسیر Privacy > Clear browsing data بروید و All time را انتخاب نمایید.
  4. اکنون گزینه های Cookies and site data و Cached images and files را انتخاب کنید.
  5. حالا روی گزینه CLEAR DATA کلیک کنید.

حل مشکل This site can’t be reached در گوشی اندروید

  1. اکنون در گوشی اندروید خودتان به مسیر Settings > Apps بروید.
  2. برنامه گوگل کروم را انتخاب نمایید و بر روی Manage Space و بعد Free Up Space کلیک نمایید.
  3. در آخر ok را انتخاب نمایید.

برنامه هایی که به تازگی در گوشی خود نصب کرده اید، شاید یکی از مشکلاتی باشد که خطای This site can’t be reached رخ داده شود. پس شما به یاد بیاورید چه برنامه هایی را در گوشی خود به تازگی نصب کرده اید، آن را حذف کنید تا گوشی شما درست شود.

اما داستان این خطا در سی پنل چگونه است؟

در بسیاری از مواقع زمانی که می‌خواهیم وارد هاست سی پنل بشویم با خطای This site can’t be reached مواجه می‌شویم. بستگی دارد این خطا در کجا به ما نمایش داده شود اگر در صفحه ورود به سی پنل مشاهده کنیم مشکل می‌تواند از سمت هاست یا سرویس میزبانی باشد.

از آنجایی که بحث امنیت برای هاستینگ ها و میزبانی ها بسیار مورد اهمیت است بنابراین در صورتی که کاربری چند بار رمز ورود خود را اشتباه بزند با چنین خطایی رو به رو می‌شود چرا که IP شما بلاک شده است.

برای حل مشکل می‌توانید از قسمت پشتیبانی هاست خود برای آنها تیکت ارسال کنید. معمولا بعد از ارسال تیکت هاستینگ IP شما را از بلاک خارج می‌کند اما اگر زمان پاسخ به تیکت برای شما طولانی شد می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی وارد هاست سایت خود شوید. 

امیدوارم مقاله آموزشی رفع خطای This site can’t be reached برای شما کاربردی بوده به حل مشکلات مرورگر شما کمک کرده باشد، تیم فنی رایانه کمک با سابقه ۹ سال پشتیبانی آنلاین کامپیوتر و تلفن همراه هماره تلاش کرده تا مشکلات کاربران خود را حل کند، در این راستا شما میتوانید با دنبال کردن صفحه اختصاصی اینستاگرام رایانه کمک از آموزش های کوتاه و کاربردی بهره مند شوید.
دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد