ایا میتوان از دو رم مختلف روی کامپیوتر استفاده کرد؟

از مجموعه مطالب آموزشی

دانستن اینکه بر روی مادربرد چند عددماژول رم میتوانیم استفاده کنیم، و آیا میتوانیم رم های متفاوتی را بر روی کامپیوتر خود نصب کنیم یا خیر و اینکه با چه آرایشی میتوانیم رم ها را بر روی اسلات های مادربرد قرار دهیم ، در زمان خرید یا اسمبل کامپیوتر و یا ارتقای رم کامپیوتر موضوع بسیار مهمی است، اگر میخواهید پاسخ تمام این سوالات خود را بگیرید و حتی بدانید که تفاوت رم تک کاناله با رم دو کاناله و چهارکاناله در چیست و چه تفاوت بین آنها وجود دارد ، کافیه تا انتهای این مقاله همراه پشتیبان های سخت افزار رایانه کمک باشید تا صفر تا صد این موارد را یاد بگیرید و از این پس بدون نیاز به هیچ کسی ، از پس خرید و  ارتقای رم کامپیوتر خود بر بیایید. پس تا  انتهای این مقاله همراه رایانه کمک باشید تا قدم به قدم به سوالات شما در رابطه با پیکربندی رم های کامپیوتر و نحوه چینش رم های کامپیوتر پاسخ دهیم.

 در این مطلب چه میخوانم ؟

چه زمانی نیاز به ارتقا رم کامپیوتر و لپ تاپ داریم؟

ماژول رم چیست؟

پیکر بندی چند کاناله رم یعنی چه؟

چینش رم تک کاناله یا Single Channel چیست؟

پیکربندی رم دو کاناله یا Dual Channel به چه معناست ؟

چینش رم سه کاناله Triple Channel چگونه است ؟

پیکربندی چهار کاناله رم کامیپوتر Quad Channel چگونه است ؟

کامپیوتر من از چه چینش رمی پشتیبانی میکند؟

بررسی نوع استفاده cpu از رم های نصب شده

آیا برای استفاده از پیکربندی دو کاناله نیاز به تنظیمات خاصی است؟

برای استفاده از چینش دوکاناله باید رم‌ها یک مدل باشند؟

ایا زمانی که بیش از دو رم روی سیستم نصب داریم میتوایم از چینش دو کاناله استفاده کنیم؟

آیا با چهار رم میتوانیم دو پیکربندی دو کاناله رم داشته باشیم؟

چه تفاوتی بین بسته بندی رم های تک کاناله ، دو کاناله و چهار کاناله است؟

آیا اضافه شدن حجم رم ارزش بهم خوردن چینش دو کاناله را دارد؟

ترتیب قرار گرفتن رم ram ها بر روی کامپیوتر چگونه است؟

نحوه قرار دادن سه یا چهار ram بر روی مادربرد چگونه است؟

پشتیبان سخت افزار رایانه کمک

 

چه زمانی نیاز به ارتقا رم کامپیوتر و لپ تاپ داریم؟

زمانی نیاز به ارتقای رم کامپیوتر داریم که نیاز به نصب و اجرای نرم افزارهایی داریم و یا قصد ارتقا دادن ویندوزی  را داریم که به رمی بالاتر از رم موجود بر روی کامپیوتر ما نیاز دارد، در چنین شرایطی نیاز است که رم لپتاپ و یا کامیپوتر را افزایش دهیم و یا به عبارتی آن را ارتقا دهیم. همچنین استفاده از رم های بروز تر میتواند به افزایش سرعت کامپیوتر کمک کند

ماژول رم چیست؟

زمانی که میخواهید که رم کامپیوتر خریداری کنید معمولا به فروشنده میگویید یک رم کامپیوتر نیاز دارم، کلمه ماژول شاید در لغت یک مقدار سنگین به نظر برسد اما به عبارت خیلی ساده به هر عدد رم یک ماژول رم یا ماژول حافظه موقت کامپیوتر گفته میشود، که هر ماژول رم خصوصیاتی مانند حجم مشخصی دارد، اینگونه فرض کنید که یک ماژول رم یک ظرف خالی است که پردازنده و یا همان CPU اطلاعاتی که به آنها به زودی نیاز خواهد داشت را در این ظرف قرار میدهد تا برای پردازش سریع تر بتواند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.

ماژول رم چیست؟ | رایانه کمک

آیا رم کامپیوتر و یا رم لپتاپ با هم متفاوت هستند؟

بله به صورت کلی رم ها را از این نظر هم میتوانیم تقسیم بندی کنیم ، یعنی بگوییم رم دسکتاپ که برای کامپیوتر ها مورد استفاده قرار میگیرد و رم لپ تاپ که از آنها بر روی لپ تاپ استفاده میکنیم. این دو رم از نظر کارایی کاملا مشابه یک دیگر هستند اما از نظر ظاهری رم های لپ تاپ ابعاد کوچکتری را دارا میباشند.

 

پیکر بندی چند کاناله رم یعنی چه؟

قرار دادن رم ها در کنار یکدیگر به طوری که CPU به ترتیب از این فضاهایی که در اختیار گرفته است استفاده کند پیکربندی رم یا چینش رم گرفته میشود در واقع راه یا کانال ارتباطی بین رم و پردازنده میتواند به صورت تکی دو کاناله و یا ۴ کاناله قرار بگیرد که به طبع هرچقدر تعداد کانال ها بیشتر باشد امکان انتقال داده های بیشتری به صورت همزمان می باشد ، ما به حالت های مختلفی میتوانیم چینش رم ها بر روی کامپیوتر را انجام دهیم که به این صورت است:

پیکر بندی رم تک کاناله : Single Channel

پیکربندی رم دو کاناله : Dual Channel

پیکر بندی رم چهار کاناله : Quad Channel

هر کدام از گزینه هایی که در بالا بیان کردیم به معنی نوع استفاده پردازنده مرکزی از منابع رمی است که در اختیار آن قرار گرفته است، بنابراین این نکته را لازم است در نظر داشته باشیم که رم ها به تنهایی نمیتوانند تعیین کنند نوع چینش و نوع پیکربندی باشند، بلکه این CPU است که نوع پیکربندی را با طریقه استفاده از آنها مشخص میکند که در ادامه میخواهیم به انواع این پیکربندی ها بپردازیم.

 

چینش رم تک کاناله یا Single Channel چیست؟

فرض کنید شما دو رم یا دو ماژول رم بر روی مادربرد خود دارید، اما معماری CPU شما به صورتی است که توانایی استفاده همزمان از چند رم را ندارد! چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اینکه پردازنده سیستم شما در آن واحد فقط از یک ماژول رم استفاده میکند، بنابراین میگوییم این چینش رم یا این پیکربندی رم تک کاناله یا single channel است! در چنین حالتی زمانی که ظرفیت حافظه اول کامل پر شود ، پردازنده به سراغ حافظه رم دوم میرود که بر روی اسلات دوم مادربرد شما نصب شده است و اگر آن پر شد به سراغ سومی و بعد به سراغ ماژول رم چهارم میرود، البته اگر وجود داشته باشد!!! بنابراین این cpu است که مشخص میکند چند کانال میتواند از رم استفاده کند نه رم ها، اما نکته ای دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پیکربندی رم دو کاناله یا Dual Channel به چه معناست ؟ | رایانه کمک

 

پیکربندی رم دو کاناله یا Dual Channel به چه معناست ؟

حتما روی مادربرد ها دیده اید که زمانی که دو اسلات بر روی مادر برد است هم رنگ هستند و زمانی که چهار اسلات داریم دو به دو همرنگ هستند، اگر بخواهیم از قابلیت دوآل چنل رم کامپیوتر استفاده کنیم لازم است دو عدد ماژول رم روی اسلات های همرنگ مادربرد متصل کنیم، فرض کنید سیستم شما دو اسلات زرد و دو اسلات آبی دارد، در این صورت شما لازم است رم های خود را در دو اسلات هم رنگ نصب کنید. در حالت dual channel کارایی پردازنده کامپیوتر بین 5 تا 10 درصد افزایش پیدا میکند چرا که از منابع هر دو رم به صورت همزمان میتواند استفاده کند، فرض کنید در حال پردازش اطلاعاتی است که به 100 مگابایت فضای ذخیره سازی موقت نیازمند است، در این صورت 50 مگابایت از رم اول و 50 مگابایت از رم دوم استفاده میکند، که این باعث افزایش سرعت عملکرد cpu میشود. این چینش یکی از پر استفاده ترین پیکربندی های رم محسوب میشود، حتی امکان دارد که شما چهار ماژول رم متصل شده بر روی سیستم خود داشته باشید اما باز هم cpu از این چینش استفاده کند، چرا که بیشتر از 90 درصد پردازنده ها از این مدل پیکربندی پشتیبانی میکنند، البته که استفاده شدن چهار کاناله رم و یا دو کاناله رم به نوع آرایش رم هایی که شما بر روی کامپیوتر انجام میدهید هم بستگی دارد.

 

چینش رم دو کاناله چگونه است ؟ | رایانه کمک

 

چینش رم سه کاناله Triple Channel چگونه است ؟

پردازنده با سوکت 1366 اینتل قادر است از پیکربندی سه کاناله رم پشتیبانی کند، به این معنی که از سه ماژول رم میتواند به صورت همزمان استفاده کند، شرایطی که از رم در این چینش استفاده میشود درست مانند توضیحی است که در پیکربندی دو کاناله رم بیان کردیم، ماردبرد هایی که سوکت 1366 دارند سه اسلات رم همرنگ دارند که میتوانند به صورت سه کاناله از رم های متصل شده بر روی مادر برد استفاده کنند. در صورتی که از پردازنده های با سوکت متفاوت استفاده کنید این قابلیت بر روی سیستم شما فعال نمی شود و رم های شما روی حالت تک کاناله کار خواهند کرد

 

پیکربندی چهار کاناله رم کامیپوتر Quad Channel چگونه است ؟

اگر مطالب بالا را مطالعه کرده باشید تا به اینجا متوجه شدین که در این حالت از چهار رم و یا چهار ماژول رم به صورت همزمان استفاده میشود، معمولا زمانی که یک مادربرد از چینش رم چهار کاناله پشتیبانی میکند ، چهار اسلات رم همرنگ دارد که دو طرف پردازنده قرار دارند، اما چنین چینشی گران است و به صرفه نیست که برای دستگاه های خانگی و یا حتی اداری از آنها استفاده کنیم ، معمولا برای کامپیوترهای صنعتی، طراحی سه بعدی، رندر، هوش مصنوعی و… (کامپیوترهای ورک استیشن‌) از چینش چهار کاناله یا Quad Channel پشتیبانی می‌کنند. این سی پی یو ها از پیکربندی دو کاناله و سه کاناله پشتیبانی نخواهند کرد.

 

کامپیوتر من از چه چینش رمی پشتیبانی میکند؟

متوجه شدین که نوع پشتیبانی از چینش رم یعنی نوع پشتیبانی cpu سیستم شما مهم است که توانایی استفاده از رم ها به صورت همزمان را داشته باشد، بنابراین برای اینکه بدانیم سیستم ما از چه نوع پیکربندی رمی پشتیبانی میکند لازم است سری به سایت و صفحه cpu نصب شده بر روی کامپیوتر خود بزنیم ، ابتدا میتوانید با استفاده از نرم افزار cpuz مدل پردازنده نصب شده بر روی کامپیوتر خود را متوجه شوید و با سرچ کردن نام و برند رم در گوگل به راحتی وارد صفحه مرتبط با پردازنده نصب شده بر روی کامپیوتر خود شوید و این مورد را بررسی کنید، البته یک نکته ای را فراموش نکنید همانطور که در بالا گفتیم بیش از 90 درصد کامپیوتر ها از چینش رم دو کاناله پشتیبانی میکنند بنابراین امکان دارد کامپیوتر شما هم از همان دسته باشد.

بررسی نوع استفاده cpu از رم های نصب شده

اما یکی از سوالاتی که کاربران معمولا از کارشناسان سخت افزاری رایانه کمک میپرسند این است که ما از کجا میتوانیم متوجه شویم که پردازنده سیستم در چه حالتی از رم های نصب شده بر روی مادربرد در حال استفاده است، به راحتی شما میتوانید نرم افزار cpuz را نصب کنید و در سربرگ memory نوع استفاده cpu از رم کامپیوتر خود را مشاهده کنید.

مشاهده اینکه پردازنده در چه حالتی از رم استفاده میکند | رایانه کمک

 

آیا برای استفاده از پیکربندی دو کاناله نیاز به تنظیمات خاصی است؟

خیر ، فقط دو عامل اصلی در این موضوع دخیل است ، مورد اول اینکه آیا cpu سیستم شما از پیکربندی دو کاناله رم پشتیبانی میکند یا خیر ، و مورد دوم اینکه رم ها را در دو اسلات همرنگ مادربرد قرار دهید، پس از انجام این کارها بدون هیچ گونه تنظیماتی به صورت خودکار cpu از رم ها به صورت دو کاناله استفاده میکند.

 

برای استفاده از چینش دوکاناله باید رم‌ها یک مدل باشند؟

یکی از رایج ترین سوالات کاربران همین است که آیا زمانی که میخواهیم از رم ها به صورت دو کاناله یا چند کاناله استفاده کنید باید از رم های یکسان با مدل های یکسان استفاده کنیم ؟ خیر الزامی نیست اما در باس رم سعی کنید از باس یکسان استفاده کنید و بهتر است از یک برند باشد اما اجباری برای یک برند بودن و هم مدل بودن رم ها نیست! در رابطه با ظرفیت رم که ایا باید هر دو رم یک ظرفیت را داشته باشند باید بگوییم برخی از پردازنده ها میتوانند با وجود ظرفیت های متفاوت در رم ها از چینش دو مسیره رم استفاده کنند اما برخی دیگر این قابلیت را ندارند و اگر از رم هایی با ظرفیت های غیر یکسان استفاده کنید به صورت تک کاناله از رم نصب شده بر روی مادر برد استفاده خواهند کرد این مورد را لازم است در حین ارتقا رم تست کنید ، بهتر است اینکار را یک کارشناس برای شما انجام دهید که مجبور نشوید رم خریداری کنید و سپس آن را نتوانید پس دهید در محیط آزمایشگاهی ما ابتدا این موارد را بر روی سیستم شما تست میکنیم و سپس کار را نهایی میکنیم برای تماس با رایانه کمک از تلفن های ثابت سراسر کشور شماره 9099071540 را شماره گیری کنید و اگر قصد تماس با موبایل را دارید میتوانید از شماره 0217129 استفاده کنید.

 

ایا زمانی که بیش از دو رم روی سیستم نصب داریم میتوایم از چینش دو کاناله استفاده کنیم؟

نوع پشتیبانی دو کاناله و یا تک کاناله به پردازنده سیستم شما بستی دارد ، بیشتر cpu هایی که در بازار موجود هستند علی الخصوص پردازنده های اینتل معمولا زمانی که بیش از دو رم بر روی اسلات های مادر برد وجود دارد به صورت دو کاناله از اسلات اول و دوم استفاده میکنند و اگر این دو اسلات پر شود، آن وقت پردازنده به صورت اتومات تنظیمات خود را تغییر میدهد و از اسلات های سوم و چهارم به صورت تک کاناله استفاده میکند. اما پردازنده های قدیمی تر معمولا این قابلیت را نداشتن زمانی که شما بر روی اسلات سوم یا چهارم رم دیگری نصب میکردین ، پردازنده از سیستم بر روی حالت تک کاناله قرار میگیرد و به این صورت از رم ها استفاده میکند.

آیا با چهار رم میتوانیم دو پیکربندی دو کاناله رم داشته باشیم؟

خیر چنین امکانی وجود ندارد هر پردازنده میتواند یک نوع چینش رم را پشتیبانی کند یعنی زمانی که شما چهار رم بر روی سیستم خود قرار میدهید به این صورت نیست که دو کانال رم دوکاناله به صورت همزمان داشته باشید و استفاده کنید، اما نفع زیاد کردن تعداد رم ها چیست؟ با اینکار شما حجم کلی و ظرفیت را افزایش داده اید.

 

چه تفاوتی بین بسته بندی رم های تک کاناله ، دو کاناله و چهار کاناله است؟

زمانی که شما یک بسته رم را تهیه میکنید قیمت خرید رم برای شما به صرفه تر است و تفاوت در این است که این رم هایی که در یک بسته قرار دارند از نظر نوع چیپ های حافظه ، سری ساخت چیپ ها با یکدیگر سازگار هستند و ما میتوانیم به راحتی اورکلات را انجام دهیم و فرکانس و تایمینگ را تنظیم کنیم، اما به این معنی نیست که اگر این رم ها را بر روی سیستم قرار دهم حتما سیستم من به صورت دو کاناله یا چهار کاناله از آنها استفاده میکند، چرا که همانطور که تا به اینجا متوجه شدین این پردازنده و یا cpu کامپیوتر شما است که لازم است از این قابلیت پشتیبانی کند و نه صرفا رم ها!

 

آیا اضافه شدن حجم رم ارزش بهم خوردن چینش دو کاناله را دارد؟

فرض کنید شما در حال حاضر دو رم بر روی سیستم خود دارید و سیستم به صورت دو کاناله از این رم ها در حال استفاده  است، متوجه میشوید بنا به دلایلی نیاز است که حجم رم سیستم خود را افزایش دهید، حالا اگر رم سوم را قرار دهید ممکن است تنظیمات چیشنش دو کاناله رم روی کامپیوتر شما بهم بخورد و فدای حجم بالاتری شود که میخواهید استفاده کنید! سوال این است که آیا ارزش دارد حجم بالاتر رم داشته باشم اما به صورت چینش رم تک کاناله از آن استفاده کنم؟

جواب سوال این است که اگر از نظر کارشناسی بخواهیم نظر دهیم بهتر است شما اگر دو رم با ظرفیت زیر 8 گیگ دارید هر دو را عوض کنید و دو رم بالاتر خریداری کنید تا از چینش دو کاناله رم ها هم بی بهره نمانید! اما ممکن است توانایی خرید و جایگزین کردن را نداشته باشید و بخواهید فقط یک رم با یک ظرفیت مشخصی بر روی سیستم خود اضافه کنید در این حالت میتوانیم بگوییم ظرفیت بالاتر ارزش بهم خوردن چینش دو کاناله رم را دارد بنابراین میتوانید یک رم دیگر بر روی سیستم خود اضافه کنید و این امکان را بدهید که ممکن است پردازنده شما پشتیبانی نکند و از حالت دو کاناله خارج شده و از رم ها به صورت تک کاناله استفاده کند.

ترتیب قرار گرفتن رم ram ها بر روی کامپیوتر چگونه است؟

معمولا فرق آنچنانی ندارد که شما بر روی کدام اسلات رم ، ram را قرار دهید اما از آنجایی که cpu ابتدا اسلات رم اول را بررسی میکند بنابراین بهتر است، اگر یک رم دارید آن را بر روی اسلات اول که نزدیکترین اسلات به مادربرد است، اما اگر قرار است دو رم بر روی سیستم خود متصل کنید و از چینش دو کاناله ram قرار است استفاده کنید لازم است این دو رم را بر روی اسلات های هم رنگ قرار دهید که بهتر است اسلات های نزدیکتر به cpu را انتخاب کنید.

نحوه قرار دادن رم ram ها بر روی مادربرد | رایانه کمک

 

نحوه قرار دادن سه یا چهار ram بر روی مادربرد چگونه است؟

بستگی به این دارد که از چه رم هایی استفاده میکنید اگر دو رم یکسان داشته باشید بهتر است این دو رم را بر روی اسلات های همرنگ قرار دهید تا در صورت پشتیبانی پردازنده بتوانید از رم ها در حالت دو کاناله استفاده کنید و رمی که متفاوت است را بر روی اسلات متفاوت دیگری قرار دهید که از ظرفیت این رم به صورت مجزا استفاده شود.

نحوه قرار دادن سه یا چهار ram بر روی مادربرد چگونه است؟ | رایانه کمک

 

پشتیبان سخت افزار رایانه کمک

همانطور که مشاهده کردین در این مطلب یادگرفتیم که چطور رم های مختلف را بر روی مادربرد خود نصب کنیم و به صورت تک کاناله ، دو کاناله ، سه کاناله و چهار کاناله از آنها استفاده کنیم، امیدواریم این آموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد، در صورتی که هر گونه سوال سخت افزاری و یا نرم افزاری داشته باشید کافیه از طریق تلفن های ثابت سراسر کشور شماره 9099071540 را شماره گیری کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن کارشناسان رایانه کمک مشکل شما را برطرف کنند، همچنین برای تماس با رایانه کمک از طریق موبایل میتوانید شماره 0217129 را شماره گیری کنید.

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد