تغییر اندازه آیکون های دسکتاپ در ویندوز

از مجموعه مطالب آموزشی

در این مقاله رایانه کمک به معرفی شیوه تغییر اندازه آیکون های دسکتاپ در ویندوز خواهد پرداخت، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود. سیستم عامل ویندوز در میان کاربران از محبوبیت زیادی بر خوردار است، اما چرا اندازه ایکون های دسکتاپ مورد اهمیت است؟

در جواب باید گفت که آیکون های دسکتاپ ارتباط مستقیمی با دسترسی راحت و سریع به برنامه ها وفایل ها دارند. به همین دلیل مهم است که هنگام کار،آیکون ها واضح و در دسترس باشند.هر پوشه یا فایلی که بر روی دسکتاپ دارید که قسمتی از صفحه نمایش را در بر گرفته باشد یک آیکون به حساب می‌آید.

البته اندازه آیکون های دسکتاپ درتمام نسخه های ویندوز به صورت پیش فرض متوسط می‌باشد،اما این اندازه ها می‌تواند بزرگ یا کوچک تنظیم شود ،که اندازه آنها به سایز رزولوشن مانیتور و کارت گرافیک سیستم و تمایل کاربر به تنظیمات خاص بستگی دارد.

در ادامه مطالب خواهید آموخت چگونه تغییر اندازه آیکون های دسکتاپ در ویندوز را با کمک رایانه انجام دهید. پس با رایانه کمک همراه باشید. روش هایی که در این مطلب به آن اشاره شده برای چندین نسخه از ویندوز ها که شامل ویندوز ۱۰،ویندوز ۸و ویندوز ۷است، مفید می‎باشد.


آموزش تغییر اندازه آیکون ها در سیستم عامل ویندوز با کلیک راست

آسان ترین روش تغییر اندازه آیکون ها در سیستم عامل ویندوز استفاده از کلیک راست است. برای انجام این کار، ابتدا می بایست در فضای خالی دسکتاپ یا فولدر مورد نظرتان  کلیک راست کنید، از میان گزینه های موجود گزینه View را انتخاب کنید. حال منویی برایتان نمایش داده میشود که سه سایز : بزرگ Large icons، سایز متوسط Medium icons و سایز کوچک Small icons را در دسترس شما قرار می‌دهد. اکنون حالت های مختلف را با استفاده از این سه انتخاب، امتحان کنید تا سایز مد نظر تان را پیدا کنید.

البته  در ویندوز ۱۰ برای تغییر اندازه آیکون ها انتخاب های بیشتری وجود دارد، مانند نمایش آیکون ها به شکل : Extra-large icons, List, Details, Tiles و Content ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که در ورژن های مختلف ممکن است که گزینه های Extra-large icons, List, Details, Tiles و Content نمایش داده نشوند. شما این قسمت را میتوانید داخل this pc در بالای صفحه مشاهده کنید کافیه وارد سربرگ view شوید.


تغییر اندازه آیکون ها در ویندوز با استفاده از موس و کیبورد  

یکی دیگر از راه های تغییر اندازه آیکون ها در ویندوز استفاده از کلید های ترکیبی موس و کیبورد می‌باشد. در مرحله اول باید تمام برنامه ها و فولدر های باز دسکتاپ ببندید.

حال کلید  Ctrl را نگه دارید و با استفاده از غلتک موس اندازه آیکون های دسکتاپ راکوچک و بزرگ کنید.

تغییر سایز رزولوشن صفحه علاوه بر تاثیر بر روی آیکون های دسکتاپ بر روی سایز و وضوح فایل ها ی متنی، برنامه ها و فایل های دیگر نیز تاثیر میگذارد و باعث تغییر آنها نیز میگردد.

تغییر سایز آیکون در ویندوز

یکی از عوامل مهم نامتقارن بودن اندازه آیکون ها تنظیم نبودن رزولوشن است که در تغییر سایز آیکون در ویندوز تاثیر زیادی دارد. اگر رزولوشن صفحه بالا باشد آیکون ها برای شما کوچک تر نمایش داده می‌شود و اگر رزولوشن صفحه پایین باشد آیکون ها بزرگ تر دیده می‌شود.

رایانه کمک در ادامه نحوه تغییر سایز رزولوشن صفحه در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸ را برایتان شرح می‌دهد.

تغییر ظاهر دسکتاپ ویندوز ۱۰

برای این کار کافی است که بر روی فضای خالی دسکتاپ راست کلیک کرده سپس در منوی باز شده گزینه Display setting را انتخاب کنید. سپس پنجره ای باز می‌شود که میتوانید در بخش resolution میزان وضوح تصویر را انتخاب کنید.

اما برای تغییر سایز رزولوشن صفحه در ویندوز ۷ به شرح زیر عمل کنید:

  1. بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید.
  2. سپس گزینه screen resolution را انتخاب نمایید.

 

نحوه تغییر سایز آیکون های دسکتاپ در ویندوز با استفاده از تغییر مقیاس

در اخرین روش که در رابطه با نحوه تغییر سایز آیکون های دسکتاپ در ویندوز معرفی میکنیم با استفاده از تغییر مقیاس برنامه ها ،آیکون ها و فایل ها متنی صورت میگیرد. در مقیاس گذاری سایز همه چیز با توجه به میزان رزولوشن صفحه درصد بندی می‌شود، که یک روش مفید برای تغییر سایز آیکون های دسکتاپ در ویندوز است.  رزولوشن نه تنها باعث تغییر اندازه آیکون های دسکتاپ میگردد بلکه بر دیگر اجزا ویندوز نیز تاثیر میگذارد. اکنون برای انجام این تغییرات در ویندوز ۷ مراحل زیر را طی کنید:

  1. بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید.
  2. سپس بر روی Screen Resolution کلیک کنید.

اما برای اعمال این تغییرات در ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ مراحل ذکر شده در مرحله قبل را انجام دهید، با این تفاوت که این با در صفحه باز شده گزینه Change the size of text, app, and other items  انتخاب و استفاده نمایید.


سخن آخر

در این مقاله آموزشی از سری مقالات رایانه کمک روش های تغییر اندازه آیکون های دسکتاپ در ویندوز را مرور کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما کاربر گرامی مفید واقع شده باشد. همچنین جهت تعمیر و حل مشکل لپ تاپ یا کامپیوتر خود میتوانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۰۲۱۷۱۲۹ با کارشناسان رایانه کمک تلفنی ارتباط برقرار کنید.
دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد