تفاوت واقعیت افزوده (AR) با واقعیت مجازی (VR)

از مجموعه مطالب آموزشی

شاید برای همه ما پیش آمده باشد که از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده شنیده باشیم، اما تفاوت این دو را ندانیم. به همین دلیل گروه فنی رایانه کمک در این مطلب تفاوت واقعیت مجازیVR  با واقعیت افزود AR  را بررسی می‌کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده همراه رایانه کمک آنلاین باشد .

گروه فنی رایانه کمک در تکنولوژی هایی که ما در مورد آنها صحبت می‌کنیم از واژه واقعیت استفاده می‌کند، پس زمانی که ما به نام این دو کلمه برمیخوریم متوجه خواهیم شد که قرار است در مورد پیرامون واقعیت صحبت شود. تکنولوژی خط مرزی ندارند یعنی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مرزی بینشان نخواهد بود، تنها خوبی این دو تکنولوژی این است که می‌توانید از طریق چشمان خود تفاوت را ببینید؛ پس توضیح آسان‌تر خواهد شد و به راحتی تفاوت را تشخیص خواهید داد.

 واقعیت مجازی Virtual Reality یا VR

به طور کلی و به زبان ساده واقعیت مجازی یا VR  به تمام فناوری های گفته می‌شود که چیزی که چشم ما می بیند را با چیز دیگر عوض کند. زمانی که سر خود را می چرخانید تصاویر نیز برای شما می چرخد، اما چیزی که می بینید با چیزی که در دنیای مجازی می توانید ببینید که کاملا متفاوت است . به نوعی می توان گفت تکنولوژی واقعیت مجازی حواس دیدن و شنیدن را تحریک می‌کند و برای بازی کردن یا داستان گویی بسیار عالی و فوق العاده می باشد، زیرا به ما اجازه می‌دهد تا خود را آنچه که در  اطرافش اتفاق می‌افتد با داستان جایگزین کنیم و حس داستان برای ما جذاب تر شود یا مثلاً حس کنیم واقعاً در حال بازی هستیم.

نکته : ممکن است زمانی که عینک به چشم دارید و در حال بازی کردن می باشید به جسمی در دنیای واقعی آسیب برسانید ، شاید ممکن باشد دست خود را محکم به جایی بکوبید، پس بهتر است در جایی بازی کنید که عاری از وسایل شلوغ مانند آشپزخانه باشد؛ مثلاً برای بازی کردن اتاق خالی را انتخاب نمایید.

تکنولوژی واقعیت مجازی

کاربری های VR  یا واقعیت مجازی چیست ؟

  •  از واقعیت مجازی ، در قدم اول برای ایجاد و تقویت یک واقعیت تخیلی مانند بازی و سرگرمی استفاده می‌شود.  این بازیها بیشتردر زمینه بازی های کامپیوتری موبایل و فیلم‌های سه بعدی می باشد.
  •  دومین استفاده رایج از واقعیت مجازی برای خلبان ها یا فضانوردان می باشد اما به چه صورت استفاده بیشتر برای تقویت مهارت و تمرین برای محیط های واقعی استفاده می‌شود و بسیار کمک بزرگی به علم و تکنولوژی می‌کند حتی از بسیاری از مشکلات جدی جلوگیری می کند.

واقعیت مجازی نیاز به وسیله ای برای پوشش هردو چشم دارد، در حال حاضر این وسیله برای پوشش نمایشگر ها و لنز ها می باشند. تکنولوژی واقعیت مجازی مشکلاتی نیز دارد،  مثلاً زمانی که تصویر را روی چشم خود قرار می دهید به صورت کامل تصویر برای ما نمایان می شود، گوشه چشم ما یا دور کادر را می بیند و یا قسمتی از فضای بیرون را به همین دلیل که می دید ما مختل می‌شود .

یکی دیگر از مشکلات عمده دنیای مجازی این می باشد که زمانی که مغز ما بسیار احساس می کند در محیطی وجود دارد که تا حد امکان به واقعیت نزدیک است ، ممکن است واکنش‌های نشان دهد و همین واکنش‌ها به حالت تهوع منجر شود.

تا اینجای مطلب متوجه شدیم که فناوری و تکنولوژی فناوری واقعیت مجازی چیست، اما سوالی که برای ما پیش می آید این است که ساخت واقعیت مجازی به چه روشی امکان پذیر است. جواب ما به این صورت می باشد که ساخت واقعیت مجازی تقریباً از طریق یک زبان برنامه‌نویسی به نام VRML یا زبان مدل سازی مجازی(Virtual Reality Modeling Language) امکان پذیر می باشد.

واقعیت افزوده(Augmented reality یا AR) چیست؟

زمانی که ما چیزی را از منظره واقعیت افزوده می‌بینیم یا چیزی را مجازی در دنیای واقعی می‌بینیم. این به معنی آن است که آنچه ما می بینیم همان دنیای فیزیکی و واقعی اطرافمان می باشد، به علاوه این چیزهای مجازی به آن اضافه می‌شوند. یکی از کاربرد های واقعیت افزوده، نمایش ایمیل ها عکس ها یا پیام‌های متنی به صورت سه بعدی در تلفن همراه می باشد. همچنین ما می‌توانیم به عنوان یک نشانگر نقشه از طریق دوربین تلفن همراه خود استفاده نمایید و با چرخاندن سر خود به اطراف جهت های مورد نظر خود را مشاهده نمایید یا می‌توانیم از حد طی استفاده نماییم که قابلیت واقعیت افزوده دارد و برای اضافه کردن موارد مجازی به ویدیو ها یا بازی ها از این روش استفاده نمایید.


سیستم ها یعنی سیستم های واقعیت افزوده تقریباً پیچیده تر می باشند و به ما اجازه می دهند به عنوان مثال تا دیوار خانه خود را به گونه‌ای ببینیم که انگار دسکتاپ کامپیوتر است، واقعیت افزوده تقریبا نوعی ترکیب از واقعیت و دنیای مجازی می باشد.

برخی اشکال واقعیت افزوده که همه ما امروزه روی گوشی خود میبینیم توسط کدهای QR اشیای مجازی را در جاهای مختلف  قرار می‌دهد که دوربین می تواند آنها را مشاهده نماید. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که توسط دوربین موبایل خود و با استفاده از برنامه‌های QR خوان لینکی را باز کنید که ما را وارد صفحه مورد نظر خود کند. البته کسانی که این قابلیت را اختراع کردن به دنبال فناوری جدید تر و کارهای انقلابی و جذاب با هولوگرام ها و دستورات متحرک می باشند. پس مطمئناً در چند سال آتی با تکنولوژی های جدید تری در این زمینه روبرو خواهیم شد. همچنین استفاده از برچسب های خاص کدگزاری شده نیز یکی از راه های شناسایی محل دقیق مدل های سه بعدی در تکنولوژی AR می باشد.

برخی سیستم های پیچیده تر مانند Google Tango و Microsoft Hololens  از این قابلیت پیچیده تر استفاده می کنند و  برای کار با اشیای مجازی از تکنیک های پیشرفته تر مانند تشخیص عمق میدان استفاده می کنند و اشیا را همانطور که در اتاق هستند بررسی می کنند. در واقعیت مجازی جلوی دید ما گرفته می‌شد، اما در واقعیت افزوده معمولاً دید ما محدود نمی‌شود؛ بنابراین افزودن یک سری مدل ها به واقعیتی که مشاهده می کنید معمولا تنها زمانی ممکن است که به طور مستقیم به آنها نگاه کنید.

نکته :  واقعیت افزوده و واقعیت مجازی بازتابی معکوس ازهمدیگر می باشند. در واقعیت مجازی که بیشتر برای سرگرمی های مختلف از آن استفاده می شود، شما دیگر در دنیای پیرامون خود قرار نداردید و به طور کل به دنیای دیگری می روید که همه مدل ها در آن مجازی و غیر واقعی می باشند. در حالی که واقعیت افزوده اضافه کردن عناصر مجازی به دنیای واقعی شکل تازه‌ای برای ما ایجاد می‌کنند و مانند پردهای برای دنیای واقعی استفاده می‌شود. در واقعیت افزوده به دلیل تلفیق آن با دنیای واقعی محاسبات بیشتری نیاز می باشد در واقع تشخیص عمق میدان، مکان اشیا ، اندازه و شکل هر مدل ، قرار دادن درست و به موقع این مدل ها در تصویر پردازش بیشتری را طلب می کند و به طبع آن سیستم هایی که واقعیت افزوده را پردازش می کنند هم از نظر نرم افزاری و هم سخت افزاری دارای پیچیدگی و قدرت بیشتری هستند


سخن پایانی

اوایل ایجاد این تکنولوژی فواید استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بسیار محدود بود، اما امروزه این دو تکنولوژی در زمینه پزشکی مانند جراحی بسیار می‌توانند کمک کنند به غیر از جراحی در موارد پزشکی مانند مشکلاتی روحی استرس بسیار قابل استفاده می باشند. لازم به ذکر است که این دو تکنولوژی همیشه به صورت مجزا از یکدیگر عمل نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد ترکیب این ها برای واقعی کردن شرایط بسیار کاربردی تر می باشد. به طور کلی این تکنولوژی ها راه را برای تعامل دستگاه‌های دیجیتال و دنیای واقعی فراهم می سازد چنانچه با حل مشکلات کامپیوتری و برطرف کردن مشکلات سخت افزاری و تعمیرات لپ تاپ و موبایل خود دچار مشکل شده اید می توانید از کارشناسان کمک رسان رایانه کمک در زمینه برطرف کردن مشکلات کامپیوتری و تعمیرات سخت افزار کامپیوتری استفاده نمایید همچنین در صورتی که  به تازه‌ترین اخبار روز تکنولوژی و جدیدترین ترفند های روز دنیا علاقمند هستید میتوانید از اینستاگرام رایانه‌کمک دیدن فرمایید  و مشکلات کامپیوتری خود را از طریق دایرکت با ما در میان بگذارید.


دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد