آموزش ارتقای رم لپ تاپ

از مجموعه مطالب آموزشی

ارتقای رم لپ تاپ از جمله کار های تخصصی است که برای افزایش سرعت سیستم انجام میشود رم لپ تاپ وظیفه ذخیره سازی موقت داده ها برای پردازش آنها را بر عهده دارد و همچنین برنامه های ما برای اجرا شدن به یک مقدار معین رم نیاز دارند. اگر لپ تاپ شما قدیمی است و یا اینکه رم فعلی پاسخگوی برنامه های شما نیست شما میتوانید رم قدیمی خود را با یک رم جدید تعویض کرده و یا رم اضافه بر روی لپ تاپ خود نصب کنید اما توجه داشته باشید نصب رم جزو کار های تخصصی محسوب میشود و شما بهتر است خودتان اقدام به این کار نکنید.  در مقاله  دمای مناسب CPU لپ تاپ درمورد دمای مناسب پردازنده  لپ تاپ  صحبت کردیم.  لپ تاپ ها سیستم های پیچیده ای هستند و بهتر است قبل از اقدام به ارتقای لپ تاپ نکات مهم قبل از ارتقای رم کامپیوتر و لپتاپ  را مطالعه کنید. و با آگاهی بیشتر این کار را انجام دهید. میتوانید با رایانه کمک تماس گرفته و کارشناسان فنی ما در کم ترین زمان رم لپ تاپ شما را ارتقا میدهند  پس با شماره 9099071540 از طریق تلفن ثابت و 0217129 در تماس باشید تا کارشناسان ما مشاوره لازم را در این زمینه به شما ارائه دهند.

 

آنچه رایانه کمک در این مقاله به شما آموزش میدهد

چگونه متوجه شویم رم لپ تاپ ما قابل ارتقا است؟

باس رم چیست و چه کاربردی دارد ؟

راهنمای جامع نصب رم روی لپ تاپ ؟

نصب رم روی انواع برند های لپ تاپ

چه میزان رم برای ارتقای لپ تاپ خود نیاز داریم ؟

ارتقای رم لپ تاپ چه تاثیری بر عملکرد لپ تاپ دارد ؟

نتیجه گیری

 

چگونه متوجه شویم رم لپ تاپ ما قابل ارتقا است؟

معمولا لپ تاپ ها را به عنوان دستگاه هایی میشناسند که نمی شود ارتقا داد. اما رم لپ تاپ از جمله قطعاتی هستند که ما با تعویض و یا اضافه کردن آن میتوانیم سرعت دستگاه خود را افزایش دهیم  و این بستگی به نوع لپ تاپی که شما استفاده میکنید دارد. معمولا دستگاه های با رده قیمتی متوسط به پایین قابلیت ارتقا رم را دارند اما لپ تاپ های گران قیمت تر و برخی لپتاپ های گیمینگ که به طور پیشفرض رم بالایی دارند که معمولا امکان تعویض و ارتقای رم را ندارند .

اگر لپ تاپ شما قابلیت ارتقا رم را داشته باشد ابتدا باید نوع رمی که با مادر برد دستگاه سازگاری دارد و اینکه چه تعداد اسلات در مادر برد شما برای اضافه کردن رم وجود دارد را  بررسی کرده سپس به ارتقا رم لپتاپ بپردازید. در ادامه ما در مورد باس رم و اینکه ارتقا رم چه مزیت هایی دارد صحبت خواهیم کرد.

 

 

باس رم چیست و چه کاربردی دارد ؟

باس‌ ها لینک‌های ارتباطی هستند که داده‌ها، آدرس‌ ها، سیگنال‌ های کنترلی و توان لازم برای عملکرد اجزای مختلف کامپیوتر را انتقال می‌دهند یکی از این باس‌ها که در میان CPU و حافظه رم لپ تاپ قرار دارد و ایجاد ارتباط بین این دو مؤلفه بر عهده آن است، باس رم است. حالا چرا ما باید  قبل ارتقا رم لپ تاپ به آن توجه کنیم؟  دلیل آن این است که سرعت انتقال داده رم باید با مادر برد ما سازگار باشد به عنوان مثال برخی از مادربردها حداکثر باس 2133 را ساپورت می‌کنند. بنابراین صرف هزینه برای خرید یک رم جدید با باس 2666 کاملاً بیهوده است و علاوه بر این باس رمی که ما میخواهیم خریداری کنیم باید با باس رم فعلی ما سازگاری داشته باشد در غیر این صورت احتمالاً عملکرد سیستم ما با اختلال مواجه خواهد شد. حتی ممکن است لپ تاپ شما بالا نیاید و هنگام روشن کردن آن با اخطار مواجه شوید در ادامه مطلب ما راهنمای جامع ارتقای رم لپ تاپ را به شما آموزش میدهیم پس با رایانه کمک همراه باشید

 

✴️✴️ رفع مشکلات کامپیوتری با کارشناسان فنی رایانه کمک  : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

 

راهنمای جامع نصب رم روی لپ تاپ؟

پس از بررسی رم و مادربرد لپتاپ و باس و حجم قابل پشتیبانی توسط لپتاپ میتوانید رم مناسب با سیستم خود را خریداری کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که بخواهید رم لپتاپ را به کلی تعویض کنید تنها بررسی مشخصات مادربرد کفایت می کند اما اگر قرار است در کنار رم فعلی یک رم دیگر اضافه کنید توجه به مشخصات رم فعلی نیز ضروری می باشد. در برخی موارد حتی بهتر است برند رم جدیدی که تهیه می کنید با رم فعلی یکسان باشد تا از هرگونه تداخل جلوگیری شود.

 

قبل از اینکه ما بخواهیم به آموزش ارتقای رم لپ تاپ بپردازیم باید بدانیم رم لپ تاپ کجاست ؟

شما میتوانید با مطالعه دفترچه راهنما و یا سرچ کردن نام دستگاه خود در سایت سازنده نحوه دسترسی  به رم در لپ تاپ خود را پیدا کنید  پس از بررسی مکان قرار گیری رم، لپ تاپ خود را خاموش کرده و مطمئن شوید روی حالتsleep  نباشد سپس آن را از برق و شارژ جدا کرده و باطری آن را جدا میکنیم و سپس برای تخلیه انرژی کامل دکمه پاور را چند با فشار داده و نگه میداریم.

 سپس ما باید جای رم در لپ تاپ خود را پیدا کنیم  معمولا با باز کردن پشت قاب دستگاه میتوانیم به این بخش دسترسی داشته باشیم. پس از باز کردن لپ تاپ باید با استفاده از دستبند های مخصوص بار الکتریکی بدن خود را تخلیه کنیم دلیل این کار هم این است که این بار الکتریکی میتواند به قطعات دستگاه ما آسیب وارد کند

سپس رم خریداری شده خود را منطبق با اسلات (محل قرار گیری رم ) قرار میدهیم و مطمئن میشویم شیار های رم و اسلات در یک راستا قرار میگیرند سپس رم را با زاویه 45 درجه روی اسلات جایگذاری میکنیم در بعضی از مدل ها رم باید به صورت صاف بر روی اسلات قرار گیرد. با یک فشار کوچک از اتصال درست رم روی اسلات مطمئن می شویم.

هنگامی که میخواهید رم را از اسلات جدا کنید باید با کمک نوک انگشت و ناخن بازوی فلزی اطراف رم را به صورت همزمان در حد چند میلیمتر به سمت خارج  و طرفین خم کنید و فشار دهید تا ضامن رم آزاد شود و در نهایت آن را به سمت بیرون بکشید.

برخی لپتاپ ها نیز یک قاب محافظ جداگانه بر روی اسلات رم قرار داده اند که برای دسترسی به اسلات باید پیچ روی این قاب را نیز باز کنید. پس از اینکه از قفل شدن رم روی اسلات مطمئن شدیم قاب دستگاه خود را بسته و دستگاه خود را به شارژ متصل میکنیم سپس دستگاه را روشن میکنیم

 

 

انداختن رم روی لپ تاپ جزو کار های تخصصی محسوب میشود و نداشتن مهارت در این کار میتواند آسیب های جبران ناپذیری را به دستگاه شما وارد کند برای جلوگیری از این اتفاق شما میتوانید وارد سایت رایانه کمک شده و از قسمت خدمات وارد بخش تعمیرات لپ تاپ شده و پس  از ثبت سرویس کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از مشاوره دستگاه شما را در مرکز تحویل گرفته و در کمترین زمان ممکن رم لپ تاپ شما را ارتقا می دهند.

 

نصب رم روی انواع برند های لپ تاپ؟

لپ تاپ ها از نظر روش نصب رم تفاوت چندانی باهم ندارند بیشتر تفاوت هایی ها شامل نوع باز و بسته کردن لپ تاپ و نوع رم مورد استفاده در آن ها میشود . اما برخی از لپتاپ ها ممکن است روش های خاصی برای اسمبل و تغییر قطعات داشته باشند که در این صورت باید با دقت بیشتری روی این لپتاپ ها عملیات ارتقا صورت گیرد.

 

چه میزان رم برای ارتقای لپ تاپ خود نیاز داریم؟

 قبل از ارتقای رم لپ تاپ  باید انتظاراتی را که از تقویت ram دستگاه خود میخواهیم داشته باشیم را مشخص کنیم و با توجه به استفاده ای که میخواهیم انجام دهیم (گیمینگ کار...)رم خود را ارتقا دهیم همانطور که میدانید برای اجرای ویندوز های 7 به بالا کامپیوتر ما نیازمند به حداقل 2 گیگابایت رم میباشد پس برای استفاده سنگین از لپ تاپ ما حداقل نیازمند نصب 4 گیگ رم بر روی دستگاه خود هستیم و اگر شما دارای ویندوز 10 میباشید نیازمند حداقل 8گیگ رم میباشید و همچنین هنگامی که شما میخواهید برنامه ای را نصب کنید شرکت سازنده میزان رم برای اجرای آن برنامه را عنوان کرده است  پس سیستم شما باید بیشتر از حداقل حافظه رم پیشنهادی شرکت و حداقل به اندازه حداکثر حافظه رم پیشنهادی شرکت، حافظه در احتیار داشته باشد. پس بهتر است همیشه قبل از خرید لپتاپ میزان رم مورد نیاز خود را نیز در نظر بگیرید تا درگیر پروسه ارتقا نشوید.

 

ارتقای رم لپ تاپ چه تاثیری بر عملکرد آن دارد؟

اگر حافظه رم سیستم شما برای اجرای برنامه ها کافی نباشد سیستم از حافظه جانبی که سرعت کم تری نسبت به رم داشته استفاده میکند و در نتیجه عملکرد لپ تاپ شما کند میشود. شما با افزودن رم جدید باعث افزایش تبادل اطلاعات میان حافظه رم وcpu  لپ تاپ خود میشوید که باعث بهبود در سرعت سیستم شما در اجرای برنامه ها و سیستم عامل میشود

 

نتیجه گیری

ما دراین مقاله روش ارتقای رم لپ تاپ را عنوان کردیم شما میتوانید برای تعمیرات لپ تاپ خود به صورت تخصصی به رایانه کمک اعتماد کرده و برای انجام هرگونه عملیات ارتقا و یا تعمیر سیستم در سایت رایانه کمک  ثبت سرویس کنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و کلیه امور مربوط به تعمیرات و ارتقا لپ تاپ را برای شما انجام میدهند برای تماس با رایانه کمک میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 تماس حاصل فرمایید.

 

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد