تماس با کارشناس

گیم سرور چیست؟و انواع game server

از مجموعه مطالب آموزشی

همانطور که می دانید این روزها بازی های کامپیوتری طرفداران زیادی دارند، همچنین با وجود گوشی های هوشمند هر روزه نسخه های متعددی از جمله ویندوز، اندروید و ios وارد بازار شده اند که می توان این بازی ها را آنلاین و به صورت تک نفره یا چند نفره انجام داد. برای اینگونه بازی های دو نفره یا گروهی حتما می بایست به اینترنت وصل شد. اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه این بازی ها کار می کنند؟

در واقع زمانی که شما این بازی ها را اجرا می کنید، نرم افزار آنها را از طریق اینترنت به یک سرور اینترنتی که به آن گیم سرور است؛ متصل می کند. و از طریق آن شما می توانید به کاربران دیگر وصل بشین و آن را به صورت آنلاین انجام دهید. اگر علاقه مند هستید در مورد game server بیشتر بدانید و اینکه گیم سرور چیست؟ و با انواع آن آشنا شوید. پس در ادامه این مطلب همراه من باشید. شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در ابطه با گیم سرور با کارشناسان ما در رایانه کمک در ارتباط باشید.

☑️برای تماس با رایانه کمک میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 تماس حاصل فرمایید.

 

 

فهرست 

گیم سرور چیست؟

بازی آنلاین

گیم سرور چگونه کار می کند؟

دلایل استفاده از گیم سرور

انواع گیم سرور

معیارهای مهم در انتخاب بهترین گیم سرور

چرا از گیم سرور استفاده کنیم؟

سوالات متداول درباره گیم سرور

و در آخر...

 

🎯گیم سرور چیست؟

 گیم سرور یک سرور یا سیستم کامپیوتر است که برای اجرا و مدیریت بازی های آنلاین استفاده میشود. تا شما  به صورت تیمی یا انفرادی با افراد مختلف به صورت آنلاین و یا شبکه محلی بازی کنید.

مزیت استفاده از گیم سرور

همانطور که می دانیم دنیای بازی ها روز به روز در حال گسترش و پیشرفت هستند بنابراین بیش از هر زمان دیگری به سیستم های پردازنده قدرتمند نیاز دارند. بازی های انلاین چند نفره از محبوبیت بیشتر برخوردار هستند که بر روی سرورهایی با نان گیم سرور اجرا می شوند. اما مساله ای که مطرح است سرورهای خلوت برای بازی های  بیش از پیش مورد نیاز است. گیم سرور این امکان  را در اختیار کاربران  قرار داده است که یک سرور بدون لگ  یا کمترین میزان لگ با ترافیک بالا و سرعت مناسب برای بازی های ویدیویی در اختیار کاربران قرار دهد. می توان گفت که Game Server کامپیوترهای قوی و سخت افزارهای پیشرفته است که وظایف میزبانی بازی های آنلاین را برعهده دارد. با داشتن یک  گیم سرور می توانید تمامی کارهایی که در بازی انجام می دهید از جمله دویدن، پریدن و... را به سرور ارسال کنید که گیم سرور، این وردی ها را ترجمه می کند و اطلاعات را به بازیکنان باز می گرداند.

نکته : گیم سرور هم مثل بقیه سرور ها یک سرویسی رو ارائه میده  فقط بر اساس نوع و شکل استفادش و کانفیگش شکل های مختلفی داره!

با استفاده از گیم سرور چند بازیکن آنلاین به صورت تیمی به هم دیگر متصل و بازی می کنند.

 

🎮 طریقه بازی آنلاین 

همانطور که می دانیم امروزه بازی های آنلاین بیشترین محبوبیت را در میان کاربران دارند. در بازی های آنلاین با استفاده از اینترنت افراد به صورت تیمی بازی می کنند. شما با اجرای بازی آنلاین مدنظر به یکی از میزبان ها متصل شده و با سایر کاربران  بازی میکنید هیجان انگیز است مگر نه!  اما  بدنیست بدانید هر بازی آنلاین چند نفره یک میزبان  و یک یا چند مشتری دارد:

🎮میزبان ( Host ) : سرور انتقال دهنده است که مسئول همگام کننده بازی را دارد

🎮مشتری ( Client ):  بازیکنان 

شاید سوال شما هم این باشد میزبان کیست؟ میزبان  فردی است که بازی را شروع می کند.

 

🎯گیم سرور چگونه کار می کند؟

در گیم سرور داده ها از رایانه به سمت سرور می روند و در آنجا پردازش می شود. سرور وظیفه دارد مشخص کند به هرکدام از بازیکنان و یا کاربران اطلاعات دقیق و مرتبط با پیشرفت آن ها  را در بازی بدهد!

 


داده از رایانه کاربران به سمت سرور  حرکت می کند، در آنجا مورد پردازش قرار می گیرد و سپس نتیجه پردازش را برای آنها می فرستد. در اینجا سرور بازی را برای گیمرها همگام نگه می دارد و جنبه های زیر را در یک بازی مدیریت می کند:

 •  لوکیشین های بازیکن
 •  فعالیت بازیکن
 •  قوانین بازی و امتیاز
 •   فیزیک
 •   بارگیری (سلاح و تجهیزات)

 

🎯دلایل استفاده از گیم سرور

صنعت بازی به طور اختصاصی یکی از پردرآمد ترین صنعت ها در دنیای بازی های امروزه است، به طوری که افرادی که به بازی های کامپیوتری و گیمینگ علاقه مند هستند، می توانند از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنند. در ادامه می خواهیم به شما دلایل استفاده گیم سرور را بیان کنیم.

عملکرد عالی

 می توان گفت که گیم سرور ها دارای اینترنت های پایدار، سرعت و عملکرد عالی هستند تا به کاربران این اجازه را دهند که در حین بازی دچار مشکل نشوند. یک گیم سرور قوی باید از نظر منابع سخت افزاری قدرت بالایی داشته باشد تا هیچگاه دچار افت کیفیت نشود.

مدیریت ترافیک بالا

 برای تجربه یک بازی آنلاین، استفاده از گیم سرورها  امری ضروری است، حال آنکه هرچقدر یک گیم سرور قوی تر باشد و پهنای باند بیشتری داشته باشد امکان مدیریت ترافیک بالاتری خواهد داشت. یکی از دلایل استفاده از گیم سرور در بازی های آنلاین مزیت مدیریت ترافیک این سرور ها می باشد که میتوانند تعداد کاربر بالایی را مدیریت و درخواست های آنها را پردازش کنند.

سطح امنیت بالا

استفاده از گیم سرور باعث می شود که در بازی های خود امنیت بالایی را داشته باشید، و همچنین می توانید از طریق آن کنترل کاملی را روی برنامه ها و سخت افزارهایی که استفاده می کنید داشته باشید.

🎯انواع گیم سرور

گیم سرور در انواع زیر ارائه می شود:

 • سرور اختصاصی
 • سرور اشتراکی
 • سرور لیستنینگ
 • نظیر به نظیر
 • Listen-peer
 • Host migration
 • Cloud Server (سرور ابری)

بعد از اینکه متوجه شدیم دلایل استفاده از گیم سرور چیست، در گام بعدی با انواع گیم سرور آشنا می شیم که عبارتند از:

 


 

سرور اختصاصی

سرورهای اختصاصی یک نوع از سرورهایی هستند که به صورت کاملا اختصاصی برای مشتری کار می کنند. این مشتری می تواند معمولا شرکت های بازی سازی باشند که توسط خود بازی ساز اداره می شوند. در این نوع از سرور، مشتری کنترل کاملی بر سرور ندارد و شرکت بازی ساز می تواند تمامی منابع سخت افزاری و نرم افزاری آن را مدیریت کند.

سرور اشتراکی

در سرورهای اشتراکی چندین وب سایت همزمان می توانند از امکانات و خدمات یک  سرور بهره مند شوند. هزینه سرور اشتراکی نسبت به سرور اختصاصی کمتر استو سرعت راه اندازی بالاتری دارد. همچنین عملکر ان مشابه عملکر سرور اختصاصی است.

 

سرور نظیر به نظیر

در مدل کلاینت سرور می توان گفت که یک کامپیوتر مرکزی در نظر گرفته می شود که با استفاده از آن سرویس های مختلف از سمت سرور به کلاینت ها داده می شود و کلاینت ها فقط سرویس را دریافت می کنند. اما در مدل نظیر به نظیر می توان گفت که هر کلاینتی که در آن شبکه است هم کلاینت است هم سرور و به صورت نظیر به نظیر کامپیوتر هم سرویس می دهد و هم دریافت می کند. در سرورهای نظیر به نظیر هر کلاینتی که در بازی آنلاین حضور دارد هم سرویس را ارائه می دهد و هم سرویس را از کلاینت های دیگر دریافت می کند

سرور لیستنینگ

مزیایی که سرورهای لیستنینگ دارند این است که کامل رایگان است و برای راه اندازی آن نیازی به زیر ساخت و برنامه خاصی ندارید. از این مدل سرور بازی بیشتر برای کنسول ها استفاده می شود. همچنین برای بازی هایی که به صورت lan انجام می شوند از این مدل گیم سرور ها استفاده میشود.

سرور Listen Peer

 در این مدل از سرور می توان گفت که می تواند جایگزین خوبی برای سرور اختصاصی و listening باشد، زیرا این نوع از سرور از ارتباطات همتا به همتا در بین مشتریان جلوگیری می کند و از طرفی منابع به صورت اشتراکی در بین تمامی کلاینت ها به صورت یکسان استفاده می شود.

Cloud Server (سرور ابری)

در این نوع  سرور همانطور که از نامش پیداهست منابع سرور از طریق یک ابر تامین می شود.  سرویس دهنده های ابری میزبانی بازی را در مراکز داده خود ایجاد می کنند و بازیکنان از منابع محاسباتب و ذخیره سازی ابری برای اجرای بازی های آنلاین استفاده می کنند.

 

🎯معیارهای مهم در انتخاب بهترین گیم سرور

در ادامه به مهمترین معیارهای انتخاب گیم سرور می پردازیم که شامل موارد زیر می باشند:

مشخصات سخت افزاری و پهنای باند گیم سرورها

 


در انتخاب گیم سرور توجه به نوع سخت افزار آن یکی از معیارهای مهم می باشد و همچنین در کنار مشخصات سخت افزاری پهنای باند سرور می باشد. زیرا هنگامی که کانفیگ سرور برای اجرای هم زمان بازی مناسب نباشد، بازی روی سرور اجرا نمی شود و آن می تواند به دلیل کافی نبودن حداقل مشخصات سخت افزاری سرور باشد.

سیستم عامل گیم سرور

یکی دیگر از مهمترین معیارها در انتخاب گیم سرور سیستم عامل است. می توان گفت که سرورها مانند دستگاه های کامپیوتری برای اینکه بتوانند دستور مدنظر خود را به سخت افزار منتقل کنند نیاز به سیستم عامل دارند، که معمولا این نوع از سرورها، از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می کنند.

برای آنکه بدانید کدام یک از سیستم عامل ها برایتان مناسب تر است، می توان گفت که به نوع بازی شما بستگی دارد.

پشتیبانی فنی

در کنار تمامی موارد که در بالا برای انتخاب بهترین گیم سرور بیان شد می توان گفت که پشتیبانی فنی یکی دیگر از مهمترین معیارها می تواند باشد. معمولا شرکت های هاستینگ و ارائه دهنده خدمات سروری که تجربه بسیاری در این زمینه دارند، با توجه به اینکه تعداد کاربران آن زیاد هستند، خدمات مناسبی را نیز ارائه می دهند. بنابراین در خرید سرور حتما شرکتی را انتخاب کنید که سابقه طولانی در این حوزه داشته باشد.

 

چرا از گیم سرور استفاده کنیم؟

در این مقاله با گیم سرور و عملکرد آن آشنا شدیم و همچنین انواع آن را شرح دادیم اگر هنوز دنبال دلیل دیگر برای انتخاب گیم سرور هستید و میخواهید به جواب این سوال برسی که آیا بازی با Game server بهتر است یا Network؟ این قسمت را هم  بخوانید.

گیم سرور بهترین انتخاب برای اجرای بازی های آنلاین است. 

شبکه یکی از روش های راه اندازی مرکز بازی های آنلاین است برای راه اندازی شبکه نیاز به سرورهای قدرتمند دارید که از چند هسته پشتیبانی کند و مقدار رم این سرورهای شبکه نیاز لازم است بالا باشد تا کیفیت مناسب بازی را اجرا کند که راه اندازی چنین شبکه ای بسیار هزینه دارد و نیاز به منابع مناسب مانند سیستمه ای کامپیوتر، ماوس، کیبورد و هدست دارید. اما برعکس شبکه گیم سرور راه اندازی  ونگهداری ساده ای دارد و به راحتی می توانید آن را ارتقا دهید. پلن گیم سرور را می توان با توجه به تعداد بازیکن ها تعیین کرد و با هزینه کمتری ارتقا داد. همه بازیکنان به یک خط اینترنت متصل می شوند که تنها چاره آن داشتن  یک اینترنت با سرعت بالا و پایدار است.

 

 

سوالات متداول درباره گیم سرور

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با گیم سرور پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارئه خدمات کامپیوتری خود از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

شما می توانید برای دریافت پاسخ های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره 0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

 گیم سرور چیست؟

در مطلب بالا به طور کامل به تعریف گیم سرور پرداختیم. می توان گفت که سروری که با استفاده از آن می توان به صورت گروهی و آنلاین به صورت دو نفره یا چند نفره بازی کرد.

استفاده از کدام سیستم عامل روی سرور برای بازی مناسب تر است؟

این امر کاملا بستگی به نوع بازی دارد و بسته به بازی میتوان از سیستم عامل های مختلف استفاده کرد

آیا گیم سرور در ایران ارائه می شود؟

بله، شرکت های هاستینگ زیادی هستند که انواع خدمات مربوط به سرور های اختصاصی مناسب برای بازی برای این دسته از سرورها ارائه می کنند.

سرور مجازی گیم چیست؟

- سرورهای مجازی هرکدام یک سیستم عامل و فضایی مستقل از سایر سرورهای مجازی دارند که می‌توان تعدادی از آ‌ن را بر روی هر سرور اختصاصی ایجاد کرد.

آیا گیم سرور نیاز به کارت گرافیکی دارد؟

خیر یک گیم سرور به کارت گرافیکی نیاز ندارد اما از انجایی که عملیات پردازش درخواست های بازیکنان و همگام کردن آن ها  برعهده گیم سرور است نیاز به منابع، cpu و ram بالا می باشد.

کدام نوع سیستم عامل برای اجرای گیم سرور مناسب است؟

شما می توانید از هر دو نوع  سیستم عامل ویندوز و لینوکس برای گیم سرور استفاده کنید و آن را بر روی سرور اختصاصی خود نصب کنید. ویندوز برای اجرای بازی ها  عملکرد بهتری دارد و با نصب لینوکس همه ملزومات استفاده از سرور در اختیار شما  قرار میگیرد. تفاوت دیگری که دارند تهیه لاینسس است که برای استفاده و نصب ویندوز نیاز به تهیه لاینسس دارید ولی در سیستم عامل لینوکس نیاز به لاینسس ندارید و کاملا  رایگان است.

 

و در آخر...

در این مقاله به بررسی اینکه گیم سرور چیست و با انواع آن آشنا شدیم و همچنین در مورد دلایل استفاده از گیم سرور  را بررسی کردیم. اخیرا بازی های آنلاین و گروهی بین نوجوان ها و جوان ها محبوبیت فراوانی پیدا کرده است و با استفاده از آن می توانید با دوستان خود به صورت آنلاین و گروهی بازی کنید. با این حال برای انجام این کار نیاز به سرور دارید تا بتوانید بازی مدنظرتان را اجرا و سپس شرایطی را فراهم کنید تا با کیفیت بالا بتوانید با دوستان خود بازی کنید.  امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

 قابل توجه شما کاربر گرامی: محتوای این صفحه صرفاً برای اطلاع رسانی است در صورتی که تسلط کافی برای انجام موارد فنی مقاله ندارید حتما از کارشناس فنی کمک بگیرید 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد