اسپلیتر چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

اسپلیتر چیست؟

نحوه کار splitter چگونه است؟

اسپلیتر (splitter) یا میکروفیلتر (Micro Filter) سخت افزار جداسازی امواج صوتی (voice)  و داده ها (Data) را بر روی بستر تلفن انجام میدهد. اسپلیتر برای کار کردن نیازی به برق ندارد.

از مشکلات اکثر کاربران اینترنت ثابت خانگی (ADSL) پارازیت و نویز های ناشی از سیم کشی های قدیمی است که شرکت های ارائه دهنده اینترنت به کاربران توصیه میکنند تا از نویز گیر یا اسپلیتر استفاده کنند.

همراه تیم کارشناسان رایانه کمک باشید تا به پاسخ سوال های خود در رابطه با اسپلیتر چیست و چه کاربردی دارد؟، بپردازیم.

اسپلیتر چیست ؟

اسپلیتر مودم چیست؟

قطعی بی دلیل ADSL

صدای نویز در گوشی تلفن ثابت

مشکلات موجود در ADSL

برطرف کردن نویز خط ADSL

نویز شدید روی خط تلفن به چه علتی است؟ 

تفاوت امواج صوتی و داده چیست؟

محدوده فرکانس امواج صوتی که انسان قادر به شنیدن آنهاست بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز قرار دارد که به عنوان یک سیگنال آنالوگ حساب میشود.سیگنال آنالوگ به صورت سینوسی و به زمان وابسته است که با گذر زمان مقدار آن کم و یا زیاد میشود.

دیتا یا سیگنالی که وارد مودم ADSL میشه به صورت دیجیتال و با فرکانس بالا است که در هر ثانیه به تعداد دفعات زیادی تغییر وضعیت میدهد.

خط تلفن منزل های ما دارای دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال هست که یکی به صورت صوتی و دیگری به صورت دیتا وارد مودم ADSL شما میشود.در بعضی از خانه ها به علت سیم کشی ضعیف و یا فرسوده این دو سیگنال باهم تداخل پیدا میکنند و نویز شدیدی بر روی خط تلفن می اندازند که باعث کندی سرعت اینترنت شما میشود.

غالبا شرکت های ارائه دهنده اینترنت به مشترکین خود در هنگام نصب مودم پیشنهاد نصب اسپلیتر را برای کاهش نویز روی خط تلفن میدهند.

پس اگر بخواهیم به صورت خلاصه به سوال اسپلیتر چیست بپردازیم باید بگوییم که، اسپلیتر کار تفکیک دیتا را از صدا برای بهتر شدن کیفیت اینترنت انجام میدهد. و اگر بر روی مودم شما متصل باشد باعث کیفیت و سرعت بیشتر اینترنت شما میشود.

 

ساختار داخلی اسپلیتر چگونه است؟

اسپلیتر دارای ۳ پورت داخلی شامل مدار الکلرونیکی خازن ، مقاومت و سلف (سیم پیچ) است.در ساختار بعضی از اسپلیتر ها مقاومت حذف شده و فقط سیم پیچ و خازن مشاهده میشود. نحوه چینش خازن و سلف یک فیلتر پایین گذر ایجاد میکند که کار این فیلتر حذف فرکانس بالای ADSL و عبور دادن فرکانس پایین خط تلفن است.

سیگنال ورودی به دو بخش ADSL  و تلفن تقسیم میشود ، سیگنال ADSL  که دارای فرکانس بالاتر است بدون دستکاری وارد پورت اینترنت میشود و سیگنال تلفن که فرکانس پایین تری دارد وارد فیلتر پایین گذر شده و به خروجی تلفن منتقل میشود.

پیشنهاد میکنم پیج اینستاگرام و آپارات رایانه کمک را دنبال کنید، تا با ترفندهای کامپیوتری و اخبار روز تکنولوژی باخبر شوید.

فیلتر پایین گذر در splitter چه کاربردی دارد؟

در صورتی که یک خازن به صورت موازی با ورودی سیگنال متناوب قرار گیرد از عبور سیگنال های با فرکانس بالا جلوگیری میکند ، همچنین شما میتوانید با قراردادن یک سیم پیچ به صورت سری در مدار نیز از ورود سگنال بالا جلوگیری کنید.در صورت استفاده از خازن و سیم پیچ در کنار یکدیگر شما یک فیلتر پایین گذر ساخته اید.

نکته:در مدل های معمولی اسپلیتر یا نویز گیر یک خازن به شکل موازی و یک سیم پیچ به شکل سری در مدار قرار دارد.

در مدل های بهتر از ۲ سیم پیچ (سلف) به صورت سری و یک خازن به صورت موازی یا ۲ خازن به صورت موازی و یک سیم پیچ به صورت سری استفاده میشود. این اسپلیتر ها عمل فیلتر فرکانس را چندین مرحله انجام میدهند تا درصد عبور فرکانس بالا به صفر نزدیک تر شده و کیفیت بالاتر رود.

 یکی از ساده ترین کارهای برای رفع مشکلات و هنگ کردن مودم، reset کردن آن است که هر فردی باید آن را بلد باشد، پس پیشنهاد میکنم مطلب " ریست  کردن مودم و راه اندازی دوباره آن " را مطالعه کنید.

اسپلیتر فیبر نوری در اسپلیتر چیست؟

اسپلیتر های نوری Fiber Optic Splitter اشتراک سیگنال های ارسالی  PON و GPON را در سیستم های مخابراتی برای مشترکین میسر میسازد که در انواع۱XN  (اسپلیتر فیبر ۱:۲ یا یک به دو) و ۲XN  (اسپلیتر فیبر ۲:۴ یا ۲ به ۴) در بازار موجود هستند.

مقایسه اسپلیتر ۱xN  با ۲xN به صورت کامل

اسپلیتر های فیبر نوری قدرت ورودی را به صورت یکنواخت در پورت های خروجی پخش میکنند.حرف N در نام مدل اسپلیتر های نوری به تعداد پورت های خروجی اشاره دارد.بعضی از اپراتور های ارائه دهنده سرویس فیبر نوری از اسپلیتر هایی که دارای ۲ خروجی هستنئد استفاده میکنند تا در صورت قطع شدن یکی از کابل های فیبر و خراب شدن آن سرویس مورد نظر دچار قطعی نشود.


سخن پایانی

و در آخر امیدوارم این مطلب آموزشی برای ما مفید بوده و مطلب " اسپلیتر چیست " به تمامی سوالات و مشکلات اینترنتی شما پاسخ کامل داده باشد.

همچنین به یاد داشته باشید که رایانه کمک یک شرکت پشتیبانی و خدمات کامپیوتری آنلاین است که به صورت شبانه روزی آماده حل مشکلات کامپیوتری و موبایلی شما است. پس اگر با ایراد یا مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری در کامپیوتر یا موبایل خود روبرو شدید، کافیست با شماره 0217129 یا 9099071540 تماس گرفته و از کارشناسان ما مشاوره تلفنی و اینترنتی ارزان دریافت کنید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد