افتر افکت چیست؟ چه کاربردی دارد؟

از مجموعه مطالب آموزشی

افترافکت چیست و اپلیکیشن افتر افکت چه کارهایی میتواند انجام دهد؟ با ادوبی افتر افکت شما می‌توانید کارهای گرافیکی بسیار زیبایی را انجام دهید.

 در این مقاله قصد داریم در مورد این نرم‌افزار و کاربردهایش به طور کامل برای شما توضیح دهیم. معدود نرم افزارهایی با توانایی تولید آثار خیره‌کننده در زمینه هنرهای تجسمی در این سطح وجود دارند. 

 اگر شما در دنیای افتر افکت تازه وارد شده اید، ممکن است ندانید که از این نرم افزار از پس چه کارهایی بر می آید. در این مطلب ما قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا متوجه شوید که نرم افزار افترافکت از پس  چه کارهایی بر میآید. همراه شرکت رایانه کمک باشید.

با نرم افزار ادوبی افتر افکت چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

با نرم افزار ادوبی افتر افکت شما می توانید به ایجاد، ترکیب و سبق و سیاق بخشیدن به لایه های دو بعدی در فضای سه بعدی بپردازید. نرم افزار افتر افکت بر اساس نیاز کاربر نقش‌های مختلفی را ایفا می کند.

برای مثال، یک هنرمند از جلوه های ویژه برای رندر کردن محتوای سه بعدی استفاده می کند. یک مونتاژ کار ویدیو، برای ساخت صفحه عنوان و یک انیمیشن ساز برای خلق کاراکترهای دو بعدی کارتونی از نرم افزار افتر افکت استفاده می کنند.

به همین دلیل است که بیشتر افراد نمی‌توانند به سادگی بگویند این نرم افزار گرافیکی چه کارهایی میتواند انجام دهد.

 باید بدانید نرم افزار افتر افکت، برای ویرایش فیلم خام نیست. چرا که قابلیت های اصلی پخش و طرح‌های مختلف ادیت فیلم، مشابه برنامه های ویرایش فیلم را ندارد.

در زمینه ویرایش، نرم افزار افتر افکت بعد از ویرایش اولیه فیلم خام با نرم افزاری مثل پریمیر وارد عمل می شود. حالا متوجه دلیل نامگذاری این نرم‌افزار شدید؟ افتر افکت بعد از اعمال افکت ها .


 سیستم  لایه ای در نرم افزار افتر افکت

با اینکه نرم‌افزار افتر افکت عملکرد عالی دارد اما بسیار ساده طراحی شده است. مانند همه برنامه های ویرایش ویدیو دیگر، در افتر افکت هم از سیستم لایه ای استفاده می‌شود.

بهترین حالت که می‌شود این سیستم لایه ای را تصور کرد، در نظر داشتن یک دسته کاغذ می باشد. کاغذ پایینی تا زمانی که کاغذ دیگر روی آن قرار گرفته باشد قابل مشاهده نمی باشد دقیقا مانند سیستم لایه ها داخل نرم افزار فتوشاپ، البته این مورد در در after effect مربوط به حالت طراحی دو بعدی است.

 اگر شما لایه ها را به صورت سه بعدی تنظیم نمایید، یک لایه در صورتی که در محیط سه بعدی به دوربین نزدیک‌تر باشد جلوی لایه دیگر قرار می‌گیرد و قابل مشاهده می باشد. اگر این مثال برای شما کمی گیج کننده می رسد مثال دیگری که در این قسمت ارائه شده را مشاهده نمایید.

زمانی که لایه متنی به دوربین نزدیک می‌شود و از لایه زمینه عبور میکند قابل مشاهده می شود وقتی که در سمت مخالف لایه زمینه قرار می گیرد یعنی لایه زمینه در نزدیکی دوربین است دیگر این لایه متنی قابل مشاهده نیست.

 بیشترین مصرف کاربران از افتر افکت چیست؟

در این قسمت میخواهیم به بیشترین کاربرد این نرم افزار بپردازیم که در زمینه های مختلف بررسی خواهیم کرد.

 افکت های شبیه  سازی

در نرم افزار افتر افکت به صورت پیش فرض ۱۸ افکت شبیه سازی وجود دارد. شما می‌توانید از این افکت های شبیه سازی برای طراحی های مختلف استفاده نمایید. افکت های شبیه سازی از بارش باران گرفته تا موی سر همه این افکت ها کاملاً قابلیت شخصی سازی دارند. زمانی که شما از دو یا چند افکت با هم استفاده می‌کنید، کارایی آنها بیشتر هم می‌شود.

نمونه ای که در زیر ارائه شده است افکت زیبای بارش می باشد که به صورت پیش فرض در نرم افزار افتر افکت ارائه شده است برای ساخت این افکت زیبا فقط از گزینه پیش فرض و آماده استفاده شده در واقع هیچ گونه شخصی سازی روی آن  صورت نگرفته است. 


افکت های دارای سبک 

افکت هایی که دارای سبک هستند به شما کمک می کنند که ویدیو هایتان را به سادگی به سبک مورد نظرتان تغییر دهید.

ممکن است شما فکر ‌کنید انجام اینکار غیر ممکن است یا خیلی سخت می‌باشد. اما شما تنها با یک کلیک کردن می توانید این کار را انجام دهید.

افکت هایی که در این قسمت قابل توجه می باشند افکت شیشه و افکت پوستر هستند. تصویری که در زیر مشاهده می کنید به کار گیری یکی از افکت های مشهور که از نمونه افکت پیدا کردن کردن  لبه ها است.


دسته بندی انواع افکت های دیگر

علاوه بر افکت هایی که در بالا نام برده شد ده‌ها دسته‌بندی دیگر  نیز در افتر افکت وجود دارد.

 هر کدام از این دسته ها کار متفاوتی را انجام می‌دهند.

برای مثال: یک دسته بندی مجزا برای انواع حالت های محو کردن وجود دارد. همچنین افکت‌هایی در دسته بندی تصیح رنگ وجود دارند که شما می توانید با کمک آنها  ظاهری که مد نظرتان می‌باشد را برای ویدیو های خود اعمال نمایید.

دسته بندی هایی به نام چشم انداز و پرسپکتیو وجود دارد که شامل افکت دنبال کننده دوربین سه بعدی می شود.

فایل صوتی که در پایین مشاهده می کنید افکت پاک کردن خطی را به شما نشان می دهد. 


قالب های آماده افتر افکت

یکی از دلایل اصلی که منتاژ کنندگان ویدیو از برنامه افتر افکت استفاده می‌کنند قالب های آماده افتر افکت می باشد.

به دلیل اینکه ویرایش کنندگان ویدیو همیشه زمان کافی برای طراحی حرکات مورد نیاز شان در اختیار ندارند. شما می توانید یک شغل کامل با عنوان طراحی حرکت داشته باشید. می‌توانید تخصصتان را بر مبنای ساخت این قالب های آماده داشته باشید. توسط قالب های آماده علاوه بر متخصصین ویرایش کنندگان ویدیو کاربران معمولی هم می‌توانند ویرایش تصویر مورد نظرشان را انجام دهند. شما می‌توانید انجام این کار را به سادگی چند کلیک، نتایج خیلی خوبی را ارائه دهید. برای خرید و فروش کردن این قالب ها وبسایت های مختلفی وجود دارند.

برای مشاهده این موضوع میتوانید ویدیو کاربرد افتر افکت چیست را مشاهده کنید.


طراحی صفحه عنوان

 نرم افزار افتر افکت گزینه مناسبی برای طراحی صفحه عنوان ویدئویی شما می‌باشد. در حین ساده بودن این برنامه امکانات گوناگون و متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهد. طراحی صفحه عنوان در نرم افزار افتر افکت تا حدود زیادی شبیه برنامه های واژه پرداز می‌باشد.

امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند شامل گزینه های مربوط به پاراگراف و تنظیمات مربوط به فاصله بین حروف است.

 چیزی که نرم افزار افترافکت را از نظر قابلیت های طراحی صفحه عنوان در سطح بالاتری  از رقبایش قرار می دهد، نقاط قوت افتر افکت در این زمینه، امکان حرکت دادن کاراکترها، کلمات و خطوط به صورت اتوماتیک می‌باشد. انجام شدن یا نشدن این کار بر اساس نیازهای پروژه شما تعیین می شود.


تمامی افکت هایی که در برنامه افتر افکت با آن آشنا شدید امکان اجرا روی متن را نیز دارند. در این صورت شما هیچ محدودیتی برای تولید صفحات عنوان در نرم افزار افتر افکت ندارید. بعضی از ویرایش کنندگان ویدیو با تکنیکی به اسم لایه های انباشته، تصاویر سه بعدی غیر واقعی را می سازند. اما بیشتر ویرایش کنندگان ویدیو از افزونه Element 3D برای ایجاد متن سه بعدی استفاده می کنند.

ترکیب کردن

ترکیب کننده، قستی از این نرم افزار می‌باشد که می‌تواند لایه های مختلفی را با هم دیگه ترکیب کند تا صحنه نهایی را بسازد.

برای مثال: یک صحنه جلوه های ویژه می تواند به صفحه سبز، عناصر منفجر شونده، تصویر زمینه، گرد و غبار دود نیاز داشته باشد. ترکیب کردن تمام این موارد گفته شده صحنه مورد نظر شما را می سازد. انجام دادن این کار در برنامه های ویرایش ویدیو بسیار سخت می باشد. برنامه تخصصی مانند افتر افکت انجام این کار را ساده تر کرده است.


استفاده کردن از افترافکت برای تعویض صفحه دموی تبلیغاتی یک وسیله دیجیتال، امری کاملا معمولی می‌باشد. اکثر ویرایش کنندگان ویدیو از قابلیت ترکیب کردن افترافکت برای پروژه های ساده تر استفاده می‌کنند.


لایه های افتر افکت درست مانند فتوشاپ، حالت های مختلفی برای درگیر شدن با لایه های دیگر دارند. این امکان مناسبی می‌باشد برای مدل های سه بعدی و طرح هایی که نیاز به رندر چند مرحله ای دارند. حالت ترکیب، راه مناسبی برای ترکیب تمامی عناصر مورد نیاز می‌باشد.

برای تمرین شما می‌توانید انواع ترکیب ها را روی فیلم خام انجام دهید. مقادیر مختلف آن را تغییر دهید و آن تغییرات را در تصویر دنبال نمایید.

 اسکریپت ها 

کلیپ اسکریپت ها برخلاف امکانات جدیدی را اضافه نمی کنند. زمانبر را به صورت اتوماتیک و با یک کلید انجام می دهند. برای مثال اسکریپتی به نام AE Sweets وجود دارد که با یک کلیک اجسام متحرک را ایجاد می‌کند. تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید یک نمونه از جسم متحرک می باشد که با کمک اسکریپت ساخته شده است.

پیشنهاد میکنم حتما ویدیو مرتبط به استفاده از اسکریپت ها در افتر افکت را مشاهده کنید 

 اگر شما تجربه کاری زیادی در نرم افزار افتر افکت داشته باشید ساختن شکل های متحرک برایتان کار بسیار سختی نمی‌باشد. شما با ساختن شکل های متحرک با یک یا چند کلیک باعث پیشرفت سریعتر پروژه خود می‌شوید. احتمالا یک نمونه از چند ثانیه تا چند دقیقه وقت شما را بگیرد اما در طول پروژه ممکن است چندین بار این اتفاق برای شما تکرار شود. برای انجام کارهای مختلف اسکریپت های متفاوتی وجود دارند. از متعادل کردن لایه ها گرفته تا رندر گرفتن تصویر نهایی شما، همیشه به این نکته توجه داشته باشید هر بار که قصد انجام کاری تکراری در افتر افکت را داشتید به احتمال زیاد اسکریپتی برای آن کار وجود دارد. اسکریپت مورد نظر آن را پیدا کنید و در زمان صرفه جویی نمایید.

افزونه ها افتر افکت به سطح جدید می‌رسانند 

به غیر از افکت های پیش فرضی که در افتر افکت به برخی از آنها اشاره کردیم صدها افکت افزودنی دیگر نیز وجود دارند. شما می‌توانید با دانلود و نصب افکت های جدید افتر افکت خود را از قبل کاراتر نمایید.در واقع این افزونه ها برنامه های کوچکی می باشند که تنها در افتر افکت کارایی دارند.


 در برنامه افتر افکت افزونه های متعددی طراحی شده‌اند که بعضی از پرطرفدارترین افزونه ها شاملElement 3D ، Trapcode Particular، Plexus و Optical Flares می‌باشند. یکی از مهمترین افزونه های افتر افکت ، افزونه Element 3D زیرا به کاربر این اجازه را می دهد که با وارد کردن، بافت دادن، تنظیمات رنگ و نور ساخت اشیای سه بعدی را تغییر دهد. 

 افزونه ها نمی توانند جایگزین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی می شوند. اما در صورتی که استفاده شما از اشیای سه بعدی محدود می‌باشد کار شما را راحت تر و سرعت آن را بیشتر می‌کند.

 یادگیری افتر افکت

 خوب می دانید که یادگرفتن نرم افزار افتر افکت زمان بر می‌باشد. با این که راه های زیادی برای یادگیری این نرم افزار وجود دارد، بهترین راه شروع یک دوره مقدماتی در مورد اصول افتر افکت می‌باشد. زمانی که شما اصول اولیه را در نرم افزار افترافکت یاد گرفتید می‌توانید شروع به جستجوی موضوعات مناسب خودتان بپردازید.

آیا تا به حال به طراحی گرافیک حرکتی فکر کرده اید؟ آیا دوست دارید جلوه های ویژه مشابه جنگ ستارگان و در اتاق خود طراحی نمایید؟ همه این کارها در نرم افزار افتر افکت ممکن می باشد. بهتر است از یک دوره ابتدایی مقدماتی شروع نمایید و مسیرتان را ادامه دهید.

کاری هست که  افتر افکت از پس انجامش برنیاید؟

 هر کاری که شما الان بخواهید می توانید در نرم افزار افترافکت انجام دهید، گاهی بهترین گزینه برای آن کار نیست. ایمان دارد همیشه راهی برای انجام کار مورد نظرتان در نرم افزار افترافکت وجود دارد.

در این قسمت کارهایی که بهترین گزینه برای انجامشان با نرم افزار افتر افکت نمی‌باشد اشاره می کنیم:

نام مدل سازی سه بعدی و انیمیشن


شما می‌توانید با افزونه Element 3D اشیاء سه بعدی را وارد نرم افزار افترافکت نمایید. اما زمانی که شما می خواهید آن را به انیمیشن تبدیل نمایید و آنها را به حرکت در آورید در نرم افزار افتر افکت خیلی محدود می باشید. بنابراین نرم افزار افترافکت هیچ وقت نمی تواند جایگزین مناسبی برای نرم افزارهای مدل سازی و انیمیشن سازی سه بعدی باشد. اگر هدف شما از یادگیری آن طراحی سه بعدی می باشد بهتر است دنبال گزینه های مناسب تری باشید که ما به شما پیشنهاد می کنیم Cinema 4D یا Maya را یاد بگیرید.

 ویرایش ویدیو


نرم افزار افتر افکت گزینه مناسبی برای ویرایش صدا و تصویر نمی‌باشد. اما در صورت اجبار می توانید کارتان را با این نرم افزار انجام دهید. توجه نمایید که این نرم افزار برای این کار ساخته نشده است. بهترین کارایی نرم افزار افتر افکت زمانی می‌باشد که به صورت موازی با یک نرم افزار ویرایش ویدیو کار می کند. ویدیویی شما می‌توانید کننده مانند Final Cut Pro کار را انجام دهید پیشنهاد می‌کنیم که از نرم‌افزار Final Cut Pro استفاده نمایید. زیرا هر دو نرم‌افزار از کمپانی ادبی بوده و Premiere بیشترین سازگاری با افترافکت را دارد.

 اگر شما یکی از کاربران افترافکت هستید از این نرم‌افزار بیشتر در چه زمینه هایی استفاده می‌کنید؟

 اما اگر تازه به آن علاقه مند شدید قصد دارید در چه زمینه‌ای از این برنامه استفاده نمایید؟ 

سخن آخر مطلب افتر افکت چیست؟ چه کاربردی دارد

در این مطلب ما به شما در مورد نرم افزار ادوبی افتر افکت و چه کارهایی را می‌توانید با این برنامه انجام دهید. امیدواریم این مطلب هم برای شما مفید بوده باشد شرکت رایانه کمک همیشه در تلاش است که آگاهی هموطنان را در رابطه با تکنولوژی ، مشکلات کامپیوتری و مشکلات تلفن های همراه بالا ببرد ، چنانچه در رابطه با هر یک از بخش های شرح داده شده نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان شرکت رایانه کمک از آن‌ها راهنمایی بخواهید. یا با هر گونه مشکل کامپیوتری برخورد کردید میتوانید به صورت تلفنی با شرکت پشتیبان کامپیوتر رایانه کمک با شماره های 9099071540 و 0217129 تماس برقرار کنید و مشکل کامپیوتری خود را برطرف کنید. برای دیدن فیلم های آموزی می‌توانید به سایت آپارات و اینستاگرام مراجعه نمایید.همچنین در صورت بروز مشکلات سخت افزاری میتوانید کیس و لپ تاپ خود را برای تعمیر به شرکت رایانه کمک انتقال دهید و یا با ثبت مشکل خود در سامانه آنلاین رایانه کمک درخواست خدمات کامپیوتری در محل را داشته باشید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد