تماس با کارشناس

پاور ماژولار چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

 

پاور های ماژولار یا چند بخشی  از انواع منبع تغذیه های کامپیوتری می باشند که به دلیل امکان مقیاس پذیری بالا در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارند. همانطور که میدانید منبع تغذیه یا پاور قطعه ای حیاتی در سیستم های کامپیوتری می باشد که وظیفه تامین نیروی مورد نیاز سیستم را دارد. به کمک پاور های ماژولار علاوه بر مدیریت سیم کشی داخل کیس شما راحت تر میتوانید در مواقع بروز مشکل بر روی پاور ،منبع تغذیه را عیب یابی کرده و مشکل آن را برطرف کنید. در ادامه با رایانه کمک همراه باشید تا با  انواع مختلف این قطعه مهم سخت افزاری آشنا شویم.

منبع تغذیه یا پاور ساپلای (Power Supply)  چیست؟

همانطور که میدانید وسایل الکترونیکی با توجه طراحی ساخت خود ، به آمپر و ولتاژ مشخصی برای راه اندازی و اجرا احتیاج دارند، کاربرد پاور کامپیوتر  این است که ولتاژ و آمپر بالای ورودی را به ولتاژ و آمپر مورد نیاز کامپیوتر تبدیل می کند.

ولتاژهای مورد نیاز کامپیوتر +۱۲V ، +۵V ، +۳.۳V ، 0V ،-۵V و -۱۲V میباشد ، اما علاوه بر ولتاژ پاور کامپیوتر ،آمپراژ و بالانس توان خروجی پاور نیز از پارامترهای مهم در خرید پاور کامپیوتر به حساب می آیند.در واقع آمپراژ خروجی پاور با توجه به مقدار مصرف و تعداد سخت افزار های متصل به آن دارای توان خروجی مختلف می باشند.

توان پاور دارای دو پارامتر توان واقعی و توان حداکثر  می باشد.توان واقعی همان مقداری از توان است که در شرایط عادی می تواند تامین کند و توان حداکثر ،مقدار بالایی از توان است که در حدود یک دقیقه منبع تغذیه می تواند به سیستم شما عرضه کند و بعد از ان از کار میافتد.

مورد دیگری که باید قبل از خرید پاور بررسی  کنیم ورژن پاور است ،بله درست متوجه شدید پاور نیز همانند دیگر قطعات سخت افزاری کامپیوتر دارای ورژن های مختلفی است.در بازار کشور ما ورژن های ۱/۲ و ۲/۲ به وفور یافت می شوند که که دارای کانکتور برق ۲۴ پین،کانکتور PCI-E  هستند اما ورژن های جدید پاور علاوه بر برق ۲۴ پین،دارای کانکتور برق ۸ پین (در مادربورد های ۹۵۵ و ۹۷۵ مورد استفاده قرار می گیرد) نیز هستند که به جای کانکتور برق ۴ پین کنار CPU استفاده می شود.دلیل استفاده از کانکتور برق ۸ پین به جای ۴ پین توان مصرفی بالای سی پی یو های جدید اینتل است.

حال که با مفهوم منبع تغذیه کامپیوتر بیشتر آشنا شدیم ،به معرفی مدل های مختلف پاور می پردازیم.

پاور غیر ماژولار چیست؟

پاور های غیر ماژولار یا معمولی همانند دیگر پاور ها، ولتاژ و آمپر ورودی را به ولتاژ و آمپر مورد نیاز کامپیوتر تبدیل میکنند،تفاوت پاور های معمولی با ماژولار در نوع سیم کشی داخلی آنها است به طوریکه تمامی کابل ها درون باکس پاور به یک برد لحیم شده اند. پاور های غیر ماژولار بهترین گزینه برای خرید کامپیوتر با بودجه کم به حساب می آیند، شایان ذکر است پاور های غیر ماژولار نیاز های شما را در خصوص تامین انرژی مورد نیاز کامپیوتر برطرف خواهد کرد.

اگر به دنبال تهیه کیس زیبا برای کامپیوتر خود هستید قطعا گرد و خاک ،زیبایی و کمتر بودن کابلهای اضافی داخل کیس اولین گزینه ایست که شما در خرید پاور کامپیوتر به آن توجه می کنید.

پاور نیمه ماژولار چیست؟

همانطور که از نام پاور های نیمه ماژولار مشخص است ،تمامی کابل ها به برد منبع تغذیه لحیم نشده و فقط کابل های اصلی مورد نیاز سیستم مانند:کابل ۲۴ پین ، کابل ۸ پین cpu و یک کابل PCIe به برد متصل شده اند.کابل های SATA و دیگر کابل های PCIe مورد نیاز اضافی به صورت جداگانه در داخل جعبه هارد در اختیار کاربران قرار می گیرد تا در صورت نیاز به پاور متصل شوند.

در واقع پاور های نیمه ماژولار ترکیبی از پاورهای غیر و کاملا ماژولار هستند،باهم تنوع پاور های نیمه ماژولار را مشاهده کنیم:

  • فقط کابل ۲۴ پین به صورت مستقیم به برد پاور متصل شده و کابل های PCIe ، کابل ۸ پین CPU و دیگر کابل ها درون جعبه پاور وجود دارند.
  • کابل ۲۴ پین و PCIe به طور مستقیم به برد پاور وصل شده و بقیه کابل ها مانند SATA به صورت جداگانه و ماژولار به پاور وصل می شوند.
  • کابل ۲۴ پین و ۸ پین Cpu مستقیما به برد اصلی پاور متصل شده و کابل های PCIe و SATA به صورت جداگانه به منبع تغذیه متصل می شوند.

خرید پاور های نیمه ماژولار گزینه بسیار خوبی برای ارتقا کامپیوتر با هزینه کم است ،به کمک منبع تغذیه های نیمه ماژولار میتوانید کابل های اصلی سیستم خود را نصب کرده و از شلوغی بی مورد درون کیس جلوگیری کنید.

کیس خودت رو به راحتی اسمبل کن

پاور ماژولار چیست؟  

در صورتی که محدودیتی از نظر قیمت برای خرید در پاور کامپیوتر ندارید ،بهترین گزینه برای انتخاب منبع تغذیه مناسب برای کامپیوتر پاور ماژولار می باشد.مزیت اصلی پاور های تمام ماژولار همانند پاور های نیمه ماژولار می باشد مانند:

  • مدیریت بهتر کابل های درون باکس پاور و سوکت های مخصوص اتصال کابل های بیرونی ،فضای داخل پاور بسیار بیشتر شده و باعث افزایش جریان هوای داخل منبع تغذیه شده است.
  • به واسطه کم شدن کابل های درون کیس ،گرد و غبار کم تری ایجاد شده و فضای بیشتری برای چرخش هوا درون کیس ایجاد میشود ،در نتیجه دمای داخل کیس پایین کم می شود.سیستم چرخش هوا برای پاور کامپیوتر 

چرخش هوا در پاور های معمولی به واسطه تجمع کابل های وصل شده به برد اصلی بسیار دشوار بوده و همچنین این کابل ها گرد و غبار زیادی را جذب میکنند که خود به تنهایی باعث گرم تر شدن کیس می شود.وجود کابل های بلااستفاده در پاور های غیر ماژولار منجر به بالاتر رفتن دما و کم شدن چرخش هوای درون کیس می شوند،اما پاورهای نیمه ماژولار و تمام ماژولار با حذف کابل های اضافی به چرخش هوا درون کیس کمک می کنند.شاید قیمت بالای این پاورها شما را از خرید آنها منصرف کند اما با توجه به اینکه گرد و غبار و نبود سیستم چرخش هوای مناسب درون کیس باعث خرابی دیگر قطعات مادر برد میشود ،پس صرف کردن هزینه بالا برای پاور های ماژولار و نیمه ماژولار باعث چرخش هوای بهتر و  پایین آمدن میزان صدمات جانبی به مادر برد کامپیوتر و دیگر قطعات کیس خواهد شد.

زیبایی پاور ماژولار 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پاور های غیر ماژولار انبوهی از سیم ها را درون کیس شما قرار می دهند که علاوه بر جلوگیری از چرخش هوا ،طراحی داخل کیس را زشت نشان می دهد.

به کمک قابلیت جدا سازی کابل پاور ماژولار و نیمه ماژولار،شما قادر خواهید بود تا کابل های درون کیس خود را مدیریت کنید ، این کار به چرخش هوای داخل کیس کمک میکند.

عیب یابی پاور ماژولار

عیب یابی و رفع مشکل پاور های ماژولار و نیمه ماژولار نسبت به پاور های معمولی به مراتب راحت تر است به این دلیل که شما میتوانید در صورت بروز مشکل در هر یک از کابل های برق رسانی منبع تغذیه، به راحتی آن را تعویض کرده و مشکل را برطرف کنید. همچنین در برخی پاور های تمام ماژولار امکان تعویض و تعمیر سوکت نیز وجود دارد که این باعث می شود تا عیب یابی و حل مشکل پاور سیستم با سرعت خیلی بیشتری صورت گیرد.

دما مناسب پاور ماژولار 

دمای کامپیوتر شما رابطه مستقیمی با چرخش هوای درون کیس دارد ،یعنی هر چه تعداد کابل های سیستم شما بیشتر شود هوای کمتری به قسمت های داغ تر مادربرد خواهد رسید که باعث افزایش دمای سیستم شده و در نهایت منجر به کاهش طول عمر سخت افزار کامپیوتر می شود.

کیفیت ساخت پاور ماژولار و پاور غیر ماژولار 

برند سازنده پاور مانند پاور ماژولار گرین همیشه اولویت بالاتری از کیفیت مواد استفاده شده در ساخت پاور داشته است،البته شایان ذکر است شرکت های تولید کننده پاور برای تولید محصول خود از مواد با کیفیت استفاده می کنند تا فروش سخت افزار کامپیوتر خود را بالا ببرند.در نهایت خدمت شما کاربران رایانه کمکی باید عرض کنم که اگر قیمت پاور کامپیوتر برای شما اهمیت چندانی ندارد ، بهترین گزینه پاور ماژولار می باشد.

سخن آخر مطلب پاور ماژولار چیست؟ 

در این مطلب درباره کاکرد و کاربرد پاور سیستم انواع آن و همچنین مشخصه های بارز پاور های ماژولار صحبت کردیم . امیدواریم این مطلب در حل مشکلات سخت افزاری سیستم و انتخاب پاور مناسب برای سیستم شما مفید واقع شده باشد. پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با برند های مختلف پاور و انتخاب بهترین پاور مناسب با سیستم خود مطلب " بهترین پاور کامپیوتر موجود در بازار " را مطالعه کنید. برای دریافت مشاوره جهت خرید قطعات سخت افزاری کامپیوتر ،ارتقا سخت افزاری و نرم افزاری سیستم خود میتوانید با کارشناسان رایانه کمک با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۷۱۲۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

 

دیدگاه کاربران

" یعنی فرقش فقط تو کابل جدا شونده و کمک به تهویه داخل کیسه و کیفیت بالاتر یا کار دیگه ای هم میکنه مثلا توی ویدیو های انباکسینگ برای نورپردازی همش از ماژولار استفاده میکنه. آیا ربطی داره؟ "

" خیر به ماژولار بودن یا نبودن ربطی نداره "

" کابل نیمه ماژول رو جدا گانه میشه از جایی تهیه کرد؟؟؟ برای من آسیب دیده، پاور ام بلااستفاده مونده. "

" بله بستگی به مدل پاورتون داره "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد