شبکه چیست ؟

از مجموعه مطالب آموزشی

شبکه چیست؟
انواع شبکه چیست و چرا کامپیوتر به کارت شبکه نیاز دارد؟

به ارتباط و اتصال میان چند میزبان (Host) یا کامپیوتر به یک دیگر شبکه می گویند. در واقع شبکه می تواند بصورت وایرلس یا توسط کابل LAN سیستم ها را به یک دیگر متصل کرده و یا منابع را به اشتراک بگذارد. گروه فنی رایانه کمک قصد دارد در این مقاله شما عزیزان را با مفاهیم ابتدایی شبکه آشنا کند در ادامه با ما همراه باشید.


هدف اصلی شبکه

برقراری دو مفهوم Connection  و Sharing است . منظور از Connection ، توانایی برقراری ارتباط میان سیستم های کامپیوتری است و منظور از Sharing به اشتراک گذاشتن منابع و فایل های درون سیستم هاست.

به روز بودن اطلاعات

جلوگیری از افزونگی اطلاعات

تبادل سریع و دقیق اطلاعات

اینجا ممکن است براتون این سوال پیش بیاید که اصلا منظور از Host یا میزبان چیست؟!

سیستمی که در شبکه به عنوان سیستم اصلی (سرور) به بقیه دستگاه ها سرویس دهی میکند.

دو مدل کارت شبکه داریم که میزبان برای متصل شدن به سوییچ یا مودم به آن نیاز دارند.

کارت شبکه وای فای

کارت شبکه کابلی 


 

انواع شبکه

شبکه ها از لحاظ اندازه به سه دسته Wan ،  Lan ،  Man تقسیم می شوند.

شبکه LAN ( شبکه محلی ) : شبکه های محلی ، همانطور که از نامشان پیداست برای برقراری ارتباط میان کامپیوتر های در مسافت های کوتاه مانند ادارجات و … مورد استفاده قرار میگیرد.

شبکه WAN ( شبکه گسترده ) : از شبکه های WAN برای تبادل اطلاعات در مسافت های دورتر مانند انتقال اطلاعات میان کل یک کشور یا قاره .

شبکه MAN ( شبکه شهری ) : شبکه MAN شبکه های متعددی را در نواحی مختلف یک شهر به یکدیگر مرتبط می سازد.

از این رو پیشنهاد میکنم مطلب " کابل LAN " هم مطالعه کنید.

منابع شبکه چیست ؟

به هر آن چیزی که به اشتراک گذاشته می شود منابع شبکه یا resources گفته می شود. منابع شبکه شامل فیلم ، عکس ، فایل و … می باشد که یک سیستم برای سیستم دیگر به اشتراک می گذارد این سیستم می تواند کامپیوتر شخصی شما یا پرینتر باشد تا تمامی کامپیوتر های داخل شبکه بتوانند از آن پرینتر استفاده کنند.

رابط شبکه ( Network interface)

رابط های شبکه ، کابل یا امواجی هستند که ارتباط میان کامپیوتر ها و دیواس های داخل یک شبکه (روتر،سوییچ،مودم) را برقرار می کنند و کارت های شبکه را به یک دیگر متصل می کند.

استاندارد های شبکه

به طور کلی شبکه ها از دو استاندارد Token Ring و Ethernet استفاده می کنند.

Ethernet : استاندارد Ethernet یکی از نخستین معماری های شبکه محلی است که توسط شرکت Xerox معرفی شد و به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرد. از مزیت های این استاندارد می توان هزینه کم ، سرعت بالای انتقال داده ، امکان اتصال PC به Main اشاره کرد.

در واقع شما هیچ کنترلی بر روی کامپیوتری که اطلاعات را در شبکه ارسال می کند ندارد . بطور مثال زمانی که دو کامپیوتر همرمان اطلاعات خود را از طریق کابل های ارسال می کنند ممکن است داده های باهم برخورد کنند و ارسال اطلاعات به تاخیر منجر شود ، بنابراین مجادله داده ها سرعت شبکه را کاهش می دهد. اما تکنولوژی Ethernet امکان کنترل انتقال داده ها را در شبکه می دهد.

Tonken Ring : استاندارد  Tonken Ring ابتدا توسط شرکت IBM طراحی شد و سپس به عنوان استاندارد رسمی IEEE 802.5 معرفی گردید.

شما با استفاده از این تکولوژی می توانید داده هایی که در حلقه تشکیل دهنده کامپیوتر منتقل می شوند را کنترل کنید. به این صورت که تنها کامپیوتری که دارای تکنولوژی Token باشد می تواند داده ها را منتقل کند ، پس از انتقال و دریافت داده به کامپیوتر بعدی سپرده می شود . با وجود Token دیگر هیچگونه مجادله ای در انتقال داده رخ نمی دهد و هر کامپیوتر به نوبت داده مورد نظر خود را ارسال می کند.

انواع توپولوژی شبکه

اول از همه بهتر است با مفهوم توپولوژی آشنا باشید. توپولوژی یا همبندی یک شبکه ، به نوع ارتباط بین گره های آن شبکه گفته می شود.

توپولوژی های شبکه به هفت دسته کلی تقسیم می شوند.


توپولوژی خطی ( Bus Linear ) : در شبکه های خطی کامپیوتر ها توسط یک کابل که به آن Bus گفته می شوند متصل می شوند. در واقع در این شبکه انتقال داده ها بین تمامی کامپیوتر ها مشترک می باشد. توپولوژی Bus جزء متداول ترین توپولوژی هاست که بیشتر در شبکه های محلی از آن استفاده می کنند اما اگر کابل اصلی (Back Bone ) بین یکی از کامپیوتر ها قطع شود کل شبکه قطع می شود.


 

توپولوژی ستاره ای ( Stare) : از توپولوژی ستاره ای بیشتر در شبکه های گسترده استفاده می کنند. با وجود کابل ها و سخت افزار بیشتر که در این توپولوزی استفاده شده است اما امکان خرابی آن کمتر بوده و به راحتی قابل مدیریت است. کامپیوتر ها در این نوع شبکه به یک هاب وصل می شوند ( یک سر کابل به کارت شبکه موجود در کامپیوتر وصل شده و سر دیگر آن به هاب ). هاب خطاهای موجود در سیگنال ها را تقویت می کند.


 

توپولوژی هیبریدی : به سیستمی که از ترکیب شده Bus با ستاره ای تشکیل می شوند ، سیستم هیبریدی گفته می شود. در این سیستم بعضی از مسیر های شبکه به صورت خطی و بعضی دیگر به صورت ستاره ای به یک دیگر متصل شده اند.

سخن پایانی 

 

در صورت بروز هرگونه مشکل در زمینه کامپیوتر و شبکه می توانید از طریق شماره گیری تلفن های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۷۱۲۹-۰۲۱ با کارشناسان مجرب رایانه کمک تماس بگیرید.

رایانه کمک به صورت شبانه روزی مانند یک اورژانس کامپیوتری اماده پشتیبانی و حل مشکلات کامپیوتری تلفنی شما کاربران عزیز است.

همچنین میتوانید برای آموزش کامپیوتر و موبایل و اخبار روز تکنولوژی، اینستاگرام و اپارات رایانه کمک را دنبال کنید. 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد