تماس با کارشناس

کابل LAN چیست؟ کاربرد کابل شبکه به زبان خیلی ساده!

از مجموعه مطالب آموزشی

شبکه lan چیست و چه کاربردی دارد؟


دنیای کامپیوتر با استفاده از یک سری کابل به هم متصل شده. یکی از اصلی‌ترین کابل‌ها در این زمینه کابل LAN هستش که در بعضی موارد بهش "کابل شبکه" هم میگن و همانطور که از اسمش پیداست برای شبکه کردن کامپیوتر مورد استفاده قرار میگیره.

حالا این کابل چیه و چطوری ازش استفاده کنیم و چند نوع کابل لن وجود داره و... قراره داخل این مطالب کامل با هم یاد بگیریم.

این مقاله یک راهنما کامل کابل lan شبکه کامپیوتر هست که به زبان ساده تالیف شده و من قول میدم که هر آنچه که نیاز دارید درباره این کابل بدونید رو بهتون معرفی کنم. پس با من همراه باشید.

 

 🟡بیشتر بخوانیم: معرفی انواع کابل ویدئو و انتقال تصویر

 

شبکه اصلاً چیست؟

قبل از اینکه به موضوع پورت lan اشاره کنیم باید بدونی که شبکه چی هستش!

به ارتباط و اتصال میان چند میزبان (Host) یا کامپیوتر به یکدیگر شبکه میگن. در شبکه میتونیم بصورت وایرلس یا توسط کابل ethernet سیستم‌ها را به یکدیگر متصل کنیم و منابع را به اشتراک بگذاریم. اگر دوست داشتید بیشتر درباره شبکه بدونید، پیشنهاد می‌کنم مقاله "شبکه کامپیوتر چیست" را مطالعه کنید.

حالا چطوری باید این کارو رو انجام بدیم؟ کابل lan یکی از ساده‌ترین راهکارها رو جلوی ما میزاره که در ادامه به این موضوع اشاره می‌کنیم.

کابل لن چیه؟

LAN مخفف Local Area Network به معنای شبکه ارتباط محلی هستش که میشه با اون دستگاه‌های مختلف رو به هم وصل کرد.

این کابل‌های لن عموماً در موارد مختلف نظیر (طول، رنگ و سرعت انتقال، تکنولوژی ساخت و...) با هم تفاوت دارن.

و نکته مشترک اونا داشتن یک کانکتور RJ45 در هر دو طرفشان است که مانند یک پل ارتباطی بین دیوایس‌های مختلف عمل میکنه.

 

شبکه Lan در چه جاهایی کاربرد دارد؟

کاربرد کابل لن، درست کردن یک ارتباط شبکه است و از یک ارتباط ساده مثل شبکه بین دو کامپیوتر با lan شروع میشه و تا بینهایت ادامه پیدا میکنه.

مثلاً می‌تونیم یک شبکه lan رو بین دو ساختمان مجزا راه اندازی کینم  اما هرچقدر که مقیاس یک شبکه lan  بزرگ‌تر بشه، پیچیدگی پیاده سازی و مدیریتش هم بیشتر میشه.

 

 انواع شبکه ارائه شده با کابل lan روی کامپیوتر و لپ تاپ

شبکه‌ها از لحاظ اندازه به سه دسته Wan ،  Lan ،  Man ,pan تقسیم میشن که اگه با من همراه باشین میتونیم همه رو یاد بگیریم. 

🟢شبکه LAN (شبکه محلی) : شبکه‌های محلی، همانطور که از اسمش پیداست برای برقراری ارتباط میان کامپیوترهای در مسافت‌های کوتاه مانند ادارات و … استفاده میشه.

🟢شبکه WAN (شبکه گسترده) : از شبکه‌های WAN برای تبادل اطلاعات در مسافت‌های دورتر مانند انتقال اطلاعات میان کل یک کشور یا قاره استفاده میشه.

🟢شبکه MAN (شبکه شهری) : شبکه MAN شبکه‌های متعددی رو در نواحی مختلف یک شهر به همدیگه مرتبط میکنه و سرعت خوبی داره.

 

منابع شبکه پورت لن چیست؟

به هر چیزی که درشبکه فایل‌ها روش قرار میگیرن، منابع شبکه یا resources گفته میشه.

تمام اطلاعات روی شبکه شامل فیلم، عکس، فایل و … باید یه جایی ذخیره بشه تا بقیه دستگاه‌ها بتونن ازش استفاده کنن یا دسترسی داشته باشن.

در این حالت عموماً مقداری فضای ذخیره سازی یک سیستم برای دستگاه‌های دیگه به اشتراک گذاشته میشه.

حالا این سیستم میتونه کامپیوتر شخصی شما یا پرینتر باشه تا همه دستگاه‌های دیگه که داخل شبکه هستن از اون پرینتر استفاده کنن.

میدونی چطور میشه امنیت شبکه کامپیوتر و لپ تاپ خودت رو انجام بدی؟ روشهای تامین امنیت شبکه کامپیوتر و لپ تاپ رو مطالعه کن.

 

رابط شبکه ( Network interface) چیه؟

رابط‌های شبکه، کابل یا امواجی هستن که ارتباط بین کامپیوترها و دیوایس های داخل یک شبکه (روتر،سوییچ،مودم) رو برقرار میکنن و کارت‌های شبکه رو به هم وصل میکنن. شبکه های lan هم به دو روش با سیم و بی سیم راه اندازی میشن.

 

انواع استانداردهای شبکه

به طور کلی شبکه‌ها از دو استاندارد Token Ring و Ethernet استفاده میکنن.

🔵استاندارد Ethernet 

استاندارد Ethernet از اولین معماری‌های شبکه محلیه که شرکت Xerox معرفیش کرد و خیلی سریع طرفدارای زیادی پیدا کرد. از مزیت‌های این استاندارد میشه به هزینه کم، سرعت بالای انتقال داده، امکان اتصال PC به Main اشاره بکنیم.

🔵استاندارد Tonken Ring: 

استاندارد  Tonken Ring اولین بار توسط شرکت IBM طراحی شد و سپس به عنوان استاندارد رسمی IEEE 802.5 معرفیش کرد.

با استفاده از این تکنولوژی میتونیم داده‌هایی که در حلقه تشکیل دهنده کامپیوتر منتقل میشه رو کنترل کنیم. به این صورت که تنها کامپیوتری که دارای تکنولوژی Token باشه می‌تونه داده‌ها رو منتقل کنه، پس از انتقال و دریافت داده به کامپیوتر بعدی سپرده میشه.

با وجود Token دیگر هیچگونه مجادله ای در انتقال داده رخ نمیده و هر کامپیوتر به نوبت داده مورد نظرش رو ارسال میکنه. از این استاندارد امروزه کمتر استفاده میشه.

 

انواع توپولوژی شبکه کامپیوتری با کابل لن

اول از همه بهتر است با مفهوم توپولوژی آشنا بشیم تا بتونیم درک درستی ازش داشته باشیم.

توپولوژی یا همبندی یک شبکه، به شکل ارتباط بین دستگاه های حاضر در اون شبکه گفته می‌شه. هر دستگاه یا کامپیوتر در شبکه را یک گره در شبکه میگن و توپولوژی شبکه شکل ارتباط این گره‌ها با یکدیگر رو مشخص می‌کنه.

توپولوژی‌های شبکه به هفت دسته کلی تقسیم میشن که در ادامه به مهم ترین هاش اشاره می‌کنیم.


1 . توپولوژی خطی (BusLinear ) در شبکه کامپیوتری

در شبکه‌های خطی کامپیوترها توسط یک کابل که Bus نامیده میشه متصل میشن. در واقع در این شبکه انتقال داده‌ها بین تمامی کامپیوترها مشترک هستش.

توپولوژی Bus جزء متداول‌ترین توپولوژی هاست که بیشتر در شبکه‌های محلی ازش استفاده می‌کنن اما اگر کابل اصلی (Back Bone ) بین یکی از کامپیوترها قطع شود کل شبکه قطع میشه چون مرحله به مرحله به هم وصل هستن و یکی این وسط کارش رو درست انجام نده، کل ارتباط شبکه میره روی هوا، داخل عکس بالا میتونیم دلیل این اتفاق رو کاملاً متوجه بشیم.


 

2 . توپولوژی ستاره ای (Star) در شبکه lan

 از توپولوژی ستاره ای بیشتر در شبکه‌های گسترده استفاده میکنن و کاربرد کمتری در شبکه‌های lan داره. حالا چرا اینطوریه؟ چون کمتر کسی داخل خونه خودش چند تا دستگاه داره یا بخواد سرور خریداری کنه تا همه دستگاه‌ها بهش وصل بشن.

 با وجود کابل‌ها و سخت افزار بیشتر که در این توپولوزی استفاده شده اما امکان خرابی اون کمتره و به راحتی قابل مدیریت است.

کامپیوترها در این نوع شبکه به یک هاب وصل می‌شوند (یک سر کابل به کارت شبکه موجود در کامپیوتر وصل شده و سر دیگر آن به هاب). هاب خطاهای موجود در سیگنال‌ها را تقویت می‌کند.


 

3 . توپولوژی هیبریدی در شبکه کامپیوتری

به سیستمی که از ترکیب شده Bus با ستاره ای تشکیل میشه، سیستم هیبریدی گفته میشه.

در این سیستم بعضی از مسیرهای شبکه به صورت خطی و بعضی دیگه به صورت ستاره ای به یکدیگر متصل میشن تا با توجه به شرایط جلو بریم.

این شکل شبکه جزو کاربردی‌ترین توپولوژی شبکه LAN شناخته میشه چون پویاست و میشه هر بخشش رو جداگانه تنظیم کرد.

 

تجهیزات مورد استفاده در شبکه‌های LAN

در شبکه‌های گسترده و بزرگ مانند شبکه‌های سلولی از آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی و روترها و فایروال‌های قوی استفاده میشه.

اما در شبکه‌های LAN نیازی به این تجهیزات نیست و حتی با یک مودم و چند قطعه کابل و یا دانگل وایرلس میشه یک شبکه LAN رو راه اندازی کنیم. خیلی ساده و دم دستی!

در واقع برای راه اندازی یک شبکه LAN ما تنها به یک روتر یا مودم و تجهیزات ارتباطی مانند کابل LAN و کارت شبکه و ... نیاز داریم.
البته اینم به عنوان نکته بگم که برای شبکه‌های
LAN  پیشرفته شما به تجهیزات دیگه ای هم نیاز خواهید داشت اما از پرکاربرد ترین تجهیزات برای راه اندازی شبکه LAN میشه به همین موارد زیر اشاره کرد:

🟣کارت شبکه: قطعه ای که برای برقرای ارتباط سیستم‌های مختلف به همدیگه نیازه و به دو صورت بیسیم و باسیم هستش.

البته کارت شبکه‌های بی سیم به دو شکل داخلی که درون کیس کار گذاشته میشه و یا خارجی یا دانگل وایفای که به پورت usb متصل میشه وجود داره.

🟣تکنولوژی به کار رفته شده در کابل شبکه: که انواع مختلف داره (cat5,cat6,cat7...) و بسته به شرایط شبکه می‌تونیم یکی رو انتخاب کنیم.

🟣مودم یا روتر: حالا برای شبکه کردن این همه دستگاه به هم نیاز به یک ADSL یا router هستش که اینارو مدیریت کنه.

در واقع مودم یا روتر وظیفه برقراری ارتباط بین نودهای شبکه را برعهده داره.

 در مقاله ای به صورت کامل تفاوت بین مودم و روتر را بررسی کردیم که اگر دوست داشتید پیشنهاد می‌کنم اونم مطالعه کنید.

 

تفاوت بین کابل LAN با WIFI چیه؟

حالا که کامل با کابل لن شبکه آشنا شدیم ممکنه این سوال برامون پیش بیاد که کابل لن با وای فای چه فرقی داره؟

تفاوت بین کابل LAN و WIFI در نوع اتصال دستگاه‌های مخلتف به هم است. با وای فای ارتباط به صورت بی سیم هستش اما شبکه لن با کابل انجام میشه.

حالا یه سری تفاوت‌های بین این دو وجود داره مثل اینکه که هر کدوم برای مکان خاصی مناسب هستن. مثلاً اگر داخل یه بخشی باشید که چندین دستگاه مثل کامپیوتر، پرینتر، گوشی هوشمند و... باشه، برای اینکه همه این دستگاه‌ها به اینترنت وصل باشن گزینه شبکه WIFI گزینه بهتری هست چون نیازی به کابل کشی شبکه نداره.

اما وقتی چند تا دستگاه داریم که راحت میشه به هم وصلشون کرد کافیه با کابل به هم شبکه کنیم و راحت ازشون استفاده کنیم.

بنابراین میتونیم به این نتیجه برسیم که کابل LAN یک ارتباط فیزیکی هست اما WIFI یک ارتباط بدون سیم هستش.

 

تفاوت شبکه LAN با شبکه‌های WAN و MAN چیست؟

به طور کلی به غیر از تفاوت در مقیاس و گستردگی شبکه در شبکه‌های LAN با دیگر شبکه‌ها، از نظر تجهیزات و پروتکل‌های ارتباطی هم این شبکه‌ها با هم تفاوت‌های بسیاری دارن.

به عنوان مثال در شبکه‌های wan موبایل یا همان شبکه سلولی تلفن همراه به طور کلی هم توپولوژی و پروتکل‌های شبکه متفاوته و هم تجهیزات ارتباطی پیشرفته‌تری به کار برده می‌شه و با تجهیزات یک شبکه ساده LAN نمیشه این مدل شبکه‌ها رو به راحتی پیاده سازی کرد.

در شبکه‌های MAN هم که میتونیم بگیم ترکیبی از شبکه‌های LAN و WAN هستند امکان پیاده سازی شبکه به صورت لوکال یا همان LAN وجود داره. اما برای برقراری ارتباط‌های با فاصله دور قطعاً به تجهیزات و پروتکل‌های ارتباطی بهینه‌تری نیازه از این رو این نوع شبکه‌ها تفاوت‌های بسیاری با شبکه‌های LAN داره.

 

تفاوت شبکه‌های LAN با PAN

در این میان نوع دیگه ای از شبکه‌های کوچک با نام Pan یا personal area network وجود داره؛ شبکه‌های کوچک خانگی که از اتصال چند دستگاه مختلف در یک محیط خیلی کوچک‌تر مانند خانه به وجود میاد.

در واقع همه ما درصورتی که در خانه خود یک مودم، یک گوشی تلفن همراه و یک کامپیوتر داشته باشیم به یک شبکه pan متصل هستیم تفاوت این نوع شبکه با شبکه‌های LAN هم در نوع ارتباط اونا با همدیگه است.

 به عنوان مثال ما میتونیم با کمک بلوتوث، دو گوشی موبایل یا یک گوشی و لپتاپ رو مستقیماً به یکدیگر وصل کنیم در این حالت ما یک شبکه pan تشکیل دادیم بدون اینکه به مودم و یا تجهیزات جانبی دیگه نیاز داشته باشیم. اما به طور کلی از وجوه دیگه، شبکه‌های LAN و Pan تقریباً با یکدیگر مشترک هستن.

 

قیمت خرید کابل لن چقدر است؟

داخل بازار ایران قیمت کابل شبکه لن از 20 تومن شروع میشه و تا چند میلیون هم پیش میره. اما بستگی داره که می‌خواهیم چند متر کابل شبکه با چه تکنولوژی تهیه کنیم. هر چی طول کابل ببیشتر باشه و تکنولوژی اون بروزتر، قطعاً کابل lan قیمتش هم بالاتر میره.

ولی اگر بخواهید کابل شبکه عادی برای کامپیوتر خودتون استفاده کنید گزینه های مناسبی با قیمت 30 تا 200 هزار تومان داخل بازار هستن.

 

کابل لن با کیفیت چه ویژگی‌هایی داره؟

به طور خلاصه اگر قصد داشتید که کابل شبکه LAN برای کامپیوترتون خریداری کنید، لازمه به یک سری موضوعات توجه کنید. در ادامه به این موضوعات می‌پردازیم.

⚫به تکنولوژی پورت لن دقت کنید

داخل بخش بالا کامل یاد گرفتیم که ورژن‌های مخلتف کابل شبکه کامپیوتر چه تفاوت‌هایی با هم دارن. اما خیلی خلاصه یادآوری کنیم که هر چی تکنولوژی کابل شما بالاتر باشه سرعت و کیفیتش بیشتره و به موازات اون قیمتش هم بالا میره.

⚫به طول کابل لن دقت کنید

شاید ساده به نظر برسه ولی دقت کنید طول کابل شبکه شما چقدر باید باشه. من خودم بارها شده که کابل رو خریدم ولی چون طولش کم بوده مجبور شدم دوباره یک کابل جدید خریداری کنم.

⚫به جنس کابل لن دقت کنید

یه سری کابل شبکه چینی داخل بازار وجود داره که کیفیتش واقعاً افتضاحه! انگار یه لایه نازک پلاستیک رو دور کابل پیچیدن که با کشیدن کابل نازک میشه و زود پاره میشه.

اما یه سری کابل‌ها هستن که کیفیت خوبی دارن و عمری برای ما کار میکنن. پیشنهاد من اینه که اگر میخواهید خرید کابل شبکه لن برای کامپیوتر انجام بدید یه خورده بیشتر هزینه کنید ولی در عوض میتونید چندین سال استفاده کنید.

 

رنگ‌های کابل لن تاثیری در سرعت آن دارد؟

خیر. کابل لن کامپیوتر در رنگبندی‌های مختلفی تولید میشه و مثل رنگبندی کابل USB تفاوتی داخل تکنولوژی اونا نداره.

رنگ‌های مختلف کابل لن صرفاً برای زیبایی به کار میرن که داخل اونا رنگ های زرد، سفید و آبی خیلی شناخته شده‌تر هستن.

اگر میخواهیم بدونیم که تکنولوزی کابل LAN ما چیه باید به برچسب یا نوشته روی جلد یا بدنه سیم توجه کنیم. عموماً شرکت‌های خارجی برای راحتی کاربران مینویسن که تکنولوژی این دستگاه دقیقاً چیه .

همین سه مورد بهترین راهنما برای خرید کابل lan خوب هستن که میتونید استفاده کنید تا جنس با کیفیت تهیه کنید.

 

چطوری بهترین کابل لن برای گیم رو بخریم ؟

با وجودیکه الان خیلی از گیمرها برای  ایجاد اتصال از وای فای استفاده می کنن ولی استفاده از کابل لن برای ps5 و کامپیوتر باعث میشه حتی برای یک لحظه کوتاه هم ارتباط قطع نشه و ریسک سیو نشدن مراحل بازی رو از بین می بره. برای خرید کابل لن گیمینگ خوب یه سری ویژگی رو باید مدنظر داشته باشیم تا در طولانی مدت بتونیم به کمک   اتصال حاصل شده از اون کابل از بازی کردن  لذت ببریم. احتمالا اولین ویژگی ای که به ذهن شما هم میرسه سرعت بالاست، بعد از اون کیفیت ساخت یعنی کابل هایی که با مواد کیفیت بالا ساخته شده باشند.

و موارد بعدی که باید بررسی بشن هم جنس مغزی، برند و طول کابله. به مسئله جنس مغزی در خرید کابل lan گیمینگ توجه کنید؛ کابل ها معمولا از مس یا آلیاژهاش ساخته میشن که قطعا کابل مسی هم سرعت انتقال داده بالاتری داره هم تداخل الکترومغناطیسی کمتر.

برای خرید کابل لن گیمینگ که دارای سرعت بالا و کمترین تداخلات مغناطیسی باشه انتخابتون رو از بین استاندارهای CAT6، CAT6a و CAT7 انجام بدین.

برای انتخاب برند سعی کنید تا جاییکه ممکنه از یک اسم معتبر و آشنا مثل لگراند، نگزنس یا سومیکو خرید کنید.

طول کابل رو هم که مثل هر مورد دیگه ای باید بررسی کنید که شما به چه طولی نیاز دارید اینو خودتون بهتر میتونید تشخیص بدید.

اگر دنبال بهترین کابل لن برای گیم هستید چند مدل رو نام می بریم اما شما بازم باید با توجه به نیازتون بررسی کنید و از بین کابل های موجود در بازار خرید مناسبی رو انجام بدید:

پچ کورد لگراند CAT6 SFTP پنج متری

پچ کورد نگزنس CAT6 SFTP پنج متری

 پچ کورد لگراند CAT6A SFTP پنج متری

مورد آخر هم روکش کابل شبکه است؛ در پروسه خرید کابل lan با دو مدل کابل از نظر روکش مواجه میشید که تو دسته بندی کابل شبکه UTP و SFTP قرار می گیرن. حالا تفاوتشون چیه ؟ SFTP به اون دسته از کابل هایی گفته میشه که به علاوه اینکه یک شیلد محافظ دارن، یه لایه جداگانه هم دور هر کدوم از سیم هایی که داخل کابل هست کشیده شده و این دیگه تقریبا امکان آسیب های الکترومغناطیسی رو به صفر می رسونه حالا اگر در خرید کابل lan قیمت مدنظر شماست شاید بخواهید همون مدل های UTP رو استفاده کنید چون قیمت پایینتری دارن.

 

آیا کابل شبکه لن فیبر نوری هم داریم؟

کسانی که شبکه کار هستن میدونن که فیبر نوری سرعت فوق العاده ای در انتقال دیتا داره و شاید این سوال براشون پیش بیاد که کابل لن فیبر نوری وجود داره؟

باید بگم بله کابل شبکه LAN فیبر نوری هم داریم. کلاً جنس این کابل‌ها یا مس هستش یا فیبر نوری چون سرعت بالایی دارن. اگر هم نمیدونید کابل های فیبر نوری چه ویژگی هایی دارن خوندن مقاله فیبر نوری چیست رو بهتون پیشنهاد می کنیم که اطلاعات علمی جذابی بهتون میده.

 

سخن پایانی (خلاصه ای بر کابل لن)

در قسمت‌های بالا سعی کردیم با هم یاد بگیریم که کابل لن چیه و چه کاربردی داره.

بعدشم که گفتیم کجا استفاده میشه و انواع رابط و استانداردهای کابل LAN چیه؟

به طور خلاصه باید بگم که کابل‌های LAN برای اتصال اجزای مختلف شبکه به هم استفاده میشن، حالا این اجزای مختلف میتونه شامل کامپیوتر، سوییچ، روتر، پرینتر و... باشه.

در واقع "کابل لن" یا همون "کابل شبکه" مثل یه پل ارتباطی هستش که میتونه دستگاه‌های الکترونیکی مختلف رو به هم متصل کنه.

حالا این کابل‌ها با تکنولوژی‌ها و رنگبندی های مختلف تولید شده که با توجه به شرایط میشه بهترین رو خریداری کرد.

 امیدواریم از این مطلب بهره کافی رو برده باشید. در صورت بروز هرگونه مشکل در زمینه کامپیوتر و شبکه می‌تونید از طریق شماره گیری تلفن‌های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و 0217129  با کارشناسان مجرب رایانه کمک تماس بگیرید. در صورتی که با سوال یا مشکل خاصی روبرو شدید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد