تیک تاک چیست و کاربرد نرم افزار تیک تاک

از مجموعه مطالب آموزشی

نرم افزار تیک تاک (TikTok) را می‌توانیم به عنوان یکی از جذاب‌ترین شبکه‌های اجتماعی که برای انتشار ویدیوهای کوتاه استفاد میشود برشماریم، اما آیا شما به عنوان یک کاربر ایرانی اطلاعاتی در رابطه با نرم افزار تیک تاک دارید؟ و یا آیا تا به حال از برنامه تیک تاک استفاد کرده اید؟ شاید به دلیل تحریم ها جواب شما منفی باشه اما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل این نرم افزار را به شما معرفی کنیم و راه های استفاده از این برنامه محبوب را بیان کنیم.

اگر شما هم به ‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی شروع به فعالیت کرده‌اید، حتما با فیلم‌های کوتاه خنده دار و یا جالب از افراد مختلف که مشغول لب ‌خوانی یا رقص و یا  انجام کارهای عجیب و غریب هستند، رو به رو شده‌اید. حالا میخواهیم به شما بگوییم که تمامیه این فایل‌های ویدیویی کوتاه که زمانی بین 3 الی 15 ثانیه‌ای دارند در شبکه‌ی اجتماعی تیک تاک آپلود می‌شوند و در دسترس افراد مختلف قرار میگیرند مثل پیج های طنز اینستاگرام که بیشترین استفاده رو از شبکه تیک تاک میبرند چرا که نرم افزار تیک تاک محدودیت هایی را برای کابران ایرانی قائل شده است اما اینستاگرام در دسترس همگان است بنابراین این پیج ها ویدئوهای طنز را از این شبکه دانلود و در پیج خود برای ایرانی ها باز نشر میکنند . جالبه که بدانید سرعت رشد این شبکه اجتماعی، فوق‌العاده بوده و فایل‌های ویدیویی کاربران در مدت زمان کوتاهی در سراسر فضای مجازی، پخش میشود. در ادامه با برنامه تیک تاک و قابلیت‌های بسیار عالی این اپلیکیشن بیشتر آشنا خواهیم شد با مشاورین کامپیوتری رایانه کمک همراه باشید.

 

اپلیکیشن تیک تاک - TikTok  چیست؟ 

احتمال میدهم که شما هم مثل ما رشد چشمگیر پخش شدن ویدیوهای شش ثانیه‌ای را در نرم افزار  Vine، به خاطر می آوردی. به طور کل می‌توانیم  Vine را به ‌عنوان یک برنامه‌ای معرفی کنیم  که انتشار فایل‌های ویدیویی با مدت زمان کوتاه را در بین کاربران فضای مجازی با یک سبک جدید شروع کرد.

بعد از انتشار برنامه Vine که در سال ۲۰۱۲ میلادی بود، Musical.ly  هم در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد و در دسترس عموم قرار گرفت . در نظر داشته باشید که Musical.ly با محوریت فیلم‌های کوتاه، علی‌الخصوص فایل‌های ویدیویی که در آن‌ها لب‌خوانی یا همان دابسمش جذابیت بیشتری داشت، در دسترس کاربران خود قرار گرفت و در مدت زمان کوتاهی توانست کاربران زیادی را هم از آن خود کند.

در میان تمام نرم افزار های شکبه های اجتماعی در سال ۲۰۱۷ میلادی این نرم افزار با صدها میلیون کاربر به فضایی برای قرار دادن ویدیوهای خلاقانه پانزده الی شصت ثانیه‌ای تبدیل شده بود.
تیک تاک چیست؟

حالا باید بگوییم تیک تاک در واقع همان سرویس Douyin است. این نکته خیلی جالب است بدانید که کاربران چینی فقط به Douyin دسترسی دارند و در این میان نرم افزار تیک تاک برای سایر کشورهای جهان منتشر شده است.

ByteDance  نرم افزار Douyin را در سال ۲۰۱۶ میلادی گسترش داد و در ادامه نیز تیک تاک در سال ۲۰۱۷ میلادی برای دیگر نقاط جهان توسعه یافت و انتشار داده شد. این نرم افزار توانست در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاهی، میلیون‌ها کاربر را از آن خود کند.

در ادامه ی ماجرا Musical.ly وارد بازی شد. پس از ادغام ByteDance با musical.ly که در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد، همه ما رشد قابل توجهی در تعداد کاربران تیک تاک را مشاهد کردیم. از آن زمان تا هم اکنون ، محبوبیت تیک تاک به‌ صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است تا جایی که اکنون از آن می‌توان به‌عنوان یکی از برترین شبکه‌های اجتماعی جهانی یاد کرد هر چند که در ایران تعداد افراد کمی از این نرم  افزار استفاده میکنند دلیل این امر محدودیت ایران از نرم فزار تیک تاک است نه عدم محدودیت این نرم افزار.

 

کار با تیک تاک چگونه است

کاربرانی که عضو این شبکه اجتماعی محبوب هستند این امکان را دارند که با اپیکیشن تیک تاک، کلیپ‌های ویدیویی ۱۵ ثانیه‌ای جذابی تهیه کنند و برای مخاطبان صفحه خود، ارسال کنند. همچنین در این برنامه این امکان فراهم شده است که کلیپ‌های ویدیویی در استوری را با هم پیوند دهید و از آنها استفاده که مدت زمان آن را به شصت ثانیه افزایش پیدا خواهد کرد. دقیقا به همین دلیل است که اینستاگرام هم تصمیم گرفته ویدئوهایی 60 ثانیه در استوری های خود قرار دهد.

به هر حال شما به عنوان کاربران این شبکه اجتماعی برای تولید ویدئو های خود با محدودیت زمان مواجه هستید، اما این محدودیت زمانی بسیار کم تر است و مانند برنامه Vine نیست که فقط بتوانید آپلود فایل‌های ویدیویی شش ثانیه‌ای را در نرم افزار داشته باشد. همچنین برخلاف  Vine، این امکان برای شما فراهم است که فایل‌های ویدیویی خود را به‌صورت مستقیم از گوشی موبایل خود، آپلود کنید.


ایجاد حساب کاربری در تیک تاک چگونه است؟

در نظر داشته باشید که حساب کاربری تیک تاک در دو حالت عادی و ویژه در دسترس کابران قرار گرفته است. حساب‌های کاربری ویژه این امکان را دارند که از ابزارهای تحلیلی بسیار مفیدی را برای سنجش بهتر عملکرد مخاطبان خود استفاده کنند درست مانند اینستاید اینستاگرام ، همچنین یکی از محدودیت های تیک تاک این است که فقط کاربرانی این امکان را دارند که در تیک تاک فعالیت داشته باشند که حداقل سن آن‌ها، ۱۳ سال باشد.البته خودتون میدونید که این محدودیت برای ساخت جمیل هم هست و همچنین برای ورد به اینستاگرام هم این محدودیت قرار داده شده است.

یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار تیک تاک که میتوانید یکی از قابلیت های خوب در نظر گرفته شود این است که والدین میتوانند زمان استفاده از این نرم افزار را برای نوجوانان خود محدود کنند و یک محدودیت زمان استفاده اپلیکیشن تعریف کنند. در واقع والدین می‌توانند با استفاده از این تنظیمات اختصاصی، زمان استفاده فرزندانشان را در بازه‌های ۴۰، ۶۰ ،۹۰ و ۱۲۰ دقیقه در طول روز تنظیم کنند تا از اعتیاد به استفاده از نرم افزار جلوگیری شود.

 

قابلیت های تیک تاک

تیک تاک ویژگی های جذاب زیادی دارد که در بالا به یک سری از این قابلیت ها اشاره کردیم ، یکی دیگر از این قابلیت ها را می‌توان گزارش کردن کاربرانی است که شما را به نوعی اذیت میکنند درست مثل ریپورت کردن  و یا ریپورت شدن در اینستاگرام.

شما به عنوان کاربر تیک تاک در صورت دیدن کاربرانی که فعالیت نامناسب و خلاف قوانین شرکت تیک تاک را دارند، می‌توانید گزارش تخلف کاربر را با ورود به پروفایل آن‌ها و از طریق منوی سه نقطه بالای صفحه، گزینه Report را انتخاب کنید؛ بدین صورت به تیم مدیریت تیک تاک تمام رفتارهای نامناسب کاربران گزارش میدهید تا بررسی و اقدامات لازم در این باره انجام شود.

 

تغییر اکانت به صورت عمومی و خصوصی در تیک تاک

همچنین امکان تغییر اکانت به خصوصی یا به صورت عمومی نیز از طریق بخش Privacy and Safety و انتخاب گزینه Private Account نیز در دسترس کاربران اپلیکیشن تیک تاک قرار گرفته است.

 

راه کار استفاده از تیک تاک

برخلاف تمامی نرم افزار های اجتماعی برای استفاده از اپلیکیشن تیک تاک نیز، شما نیاز به ثبت نام نخواهید داشت؛ اما اگر در این نرم افزاز ثبت نام در تیک تاک خود را انجام دهید شما می‌توانید سایر کاربران را دنبال کنید و همچنین فایل‌های ویدیویی ایجاد کنید در غیر اینصورت فقط میتونید فیلم های تیک تاک را تماشا و دانلود کنید را امکان‌پذیر کند. هنگامی که برای نخستین بار اپلیکیشن را باز کنید، احتمالا با دریایی از فایل‌های ویدیویی مواجه خواهید شد.


تیک تاک چطور صفحه هوم را میچیند؟

نرم افزار تیک تاک به طور خودکار، فایل‌های ویدیویی را با توجه به سلیقه و تاریخچه‌ی جست‌وجو‌ی کاربر، پیشنهاد میدهد ، البته باید در نظر داشته باشیم که محتوای ویدیویی کاربران musical.ly را هم شامل می‌شود. همچنین این امکان برای شما فراهم شده است که کاربرانی که کلیپ‌های ویدیویی جذاب آپلود می‌کنند را دنبال کنید.


 


نکته بسیار جالب این است که توسعه‌دهندگان تیک‌تاک ویژگی هایی را در سرویس خود قرار داده اند تا از فعالیت روزانه‌ی بیش از حد کاربران این نرم افزار جلوگیری کنند. در صورتی که بیشتر از ۹۰ دقیقه در اپلیکیشن حضور داشته باشید، پیغامی پیشنهادی از طرف نرم افزار مبنی بر استراحت دریافت خواهید کرد. این نرم افزار انتشار ویدئویی به علت ویژگی‌های اعتیادآوری که دارد، توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند اما برای دریافت استاندارد های مختلف لازم است که برخی ویژگی ها را داشته باشد مانند محدودیت زمان استفاده از نرم افزار که در بالا ذکر کردیم.

البت عملکرد اپلیکیشن تیک‌تاک را در ایجاد فیلم ر می‌توانیم مشابه اسنپ چت بدانیم . می‌توانید با نگه داشتن کلید قرمز رنگ آغاز فیلم ‌برداری را انجام دهید، سپس فایل‌های ویدیویی خود را ضبط کنید، البته این موضوع شایان ذکر است که برخلاف اسنپ چت، امکان ویرایش آن‌ها نیز وجود دارد.


 

قرار دادن فیلتر روی فیلم در tik tokبرنامه  TikTok ویژگی های بسیاری برای افزایش جذابیت بصری کلیپ‌های ویدیویی خود را برای کابران فراهم کرده است که از این قابلیت های ارزشمند تیک تاک می‌توانیم  به فیلترهای پر کابرد و استفاده از واقعیت افزوده برای تغییر محیط اطراف اشاره کنیم. در صورتی که روش استفاده از فیلترها در اسنپ چت را می‌دانید، می‌توانید در تیک تاک نیز به‌راحتی به اعمال و استفاده از آن‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید دنباله‌ی کوتاهی از تصاویر گوشی خود تهیه و به‌عنوان کلیپی ویدیویی در تیک تاک، منتشر کنید.

 

انواع ویدئو در تیک تاک

همانطور که متوجه شدین نرم افزار تیک تاک محدودیت زمانی را برای انتشار ویدئو ها قرار داده است اما با این حال هرگز مانعی برای خلاقیت‌های کاربران خود نشده است و همه ما شاهد انتشار کلیپ‌های کوتاه بسیار جذابی در آن هستیم.

شما به عنوان کاربر tik tok این امکان را دارید که هر نوع ویدیویی را در تیک تاک ارسال کنید، اما محبوب‌ترین فایل‌های ویدیویی را می‌توان مواردی بیان کرد که دارای موسیقی هستند. لازم نیست با خواندن آواز یا نواختن ساز آشنا باشید، فقط کافیه طرز استفاده از جدیدترین قطعه‌های موسیقی را بدانید که میتوانید با استفاده از آنها جذابیت کلیپ‌های ویدیویی را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

تصور کنید نرم افزار تیک تاک، همان بستر یوتیوب است اما با محدودیت زمانی کلیپ‌های ویدیویی که برای کابران در نظر گرفته شده است؛ این مسئله نشان می‌دهد که این شبکه‌ی اجتماعی پتانسیل بسیار بالایی در اشتراک‌گذاری طیف گسترده‌ای از کلیپ‌های ویدیویی اعم از انواع سرگرمی یا آموزشی، را دارد و خواهد داشت.
دسته بندی فیلم های تیک تاک

شما به راحتی می‌توانید با جست‌وجو (نماد ذره‌بین موجود در منوی پایین تیک تاک) برخی از جدیدترین و محبوب‌ترین فایل‌های ویدیویی را در این نرم افزار محبوب مشاهده کنید.

یکی از ویژگی‌های تیک تاک را می‌توان جداسازی فایل‌های ویدیویی در دسته‌بندی‌های مختلف همانند طنز، رقص، تناسب اندام، خودرو، زیبایی و سایر موارد دانست که بسیار پر کاربرد است چرا که افراد به راحتی میتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن ویدئو های مورد نظر خود را پیدا کنند

این نکته نیز بد نیست بدانید امکان راه‌اندازی چالش‌های مختلف در جهان در برنامه تیک تاک، وجود دارد. به نظر می‌رسد طرفداران تیک تاک به‌صورت هفتگی با چالش‌های جدیدی مواجه هستند که افراد در اینستاگرام نیز از این چالش ها در پیج های طنز و پیج های علمی همراه با طنز استفاده میکنند

اینطور که مشخص است، اپلیکیشن تیک تاک را میتوانید یک نرم افزار به عنوان برنامه ای  در حال تبدیل شدن به پلتفرمی جذاب برای نوجوانان و جوانان بدانیم . در صورتی که علاقه‌مند به تولید و مشاهده محتواهای ویدیویی جذاب و سرگرم‌کننده هستید، پلتفرم تیک تاک را هرگز فراموش نکنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله ما نرم افزار تیک تاک tiktok را به صورت کامل به شما عزیزان معرفی کردیم اما همانطور که میدانید برای استفاده از این نرم افزار شما نیاز به تغییر آی پی گوشی یا کامیپوتر خود دارید برای اینکار میتونید از فیلترشکن های مختلف استفاده کنید و یا بر روی مودم خود فیلتر شکن تعریف کنید که آموزش اینکار رو در این مطلب برای شما عزیزان قرار داده ایم ، امیدواریم از این مطلب آموزش تیک تاک هم لذت برده باشید

نظرات خود را برای ما به صورت دیدگاه میتوانید ثبت کنید به نظر شما نرم افزار تیک تاک میتونه از اینستاگرام جلو بزنه یا خیر ؟

در صورتی که با هر گونه مشکل کامپیوتری و تلفن همراه رو به رو شدین فراموش نکنید که شرکت خدمات پشتیبانی کامپیوتری رایانه کمک میتونه در کوتاه ترین زمان ممکن به شما عزیزان کمک کنه کافیه برای تماس با کارشناسان ما از طریق موبایل و تلفن ثابت با شماره 0217129 و از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 تماس حاصل فرمایید 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد