تفاوت هارد HDD و SSD و SSHD

از مجموعه مطالب آموزشی

برای خرید  لپ تاپ یا کامپیوتر باید با قطعات سخت افزاری در داخل آن آشنا باشید به عنوان مثال هارد دیسک استفاده شده از آن از چه نوعی است یا کارت گرافیک آن چقدر قدرت دارد و... ). تجهیزات ذخیره سازی از سه درایوSolid State Drive ، Solid State Hybrid Drive و Hard Disk Drive تشکیل شده اند.

سوال اصلی اینجاست که چه تفاوتی بین هارد HDD و SSD و SSHD  وجود دارد؟

با رایانه کمک همراه باشید تا به جواب سوال بالا بپردازیم

در پایان این مطلب شما به راحتی میتوانید تصمیم بگیرید که سیستم شما به کدام نوع از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارد و برای خرید هارد دیسک کامپیوتر یا لپ تاپ خود به درستی انتخاب کنید.

زیرا قابلیت استفاده هر کدام از این هارد HDD و SSD و SSHD با توجه به نیاز مخاطب ،متفاوت است.

HDD-Hard Disk Drive

نکته: برای ذخیره سازی اطلاعات گزینه ارزان هارد دیسک است .

HDD به عنوان هارد دیسک شناخته میشود .هارد دیسک در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار توسط شرکت IBM مورد استفاده قرار گرفت.هارد دیسک دارای یک بازوی مکانیکی برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی دیسک است. زمانی که کاربر به اطلاعات خاصی احتیاج داشته باشد ،بازوی مکانیکی به آن قسمت از دیسک که اطلاعات مورد نیاز در آن ذخیره شده است مراجعه کرده و اطلاعات را استخراج میکند،بنابراین هارد دیسک برای نوشتن یا بدست آوردن اطلاعات به حرکت بازوی مکانیکی احتیاج دارد که این عملیات زمان بر است.

برای نوشتن اطلاعات، هارد دیسک میتواند در هر زمان داده ها را در مکان دلخواه روی دیسک بنویسد ،بنابراین احتمال رونویسی داده ها وجود دارد که در برخی از مواقع مشکل برای دیسک ایجاد میکند.

اندازه دیسک استفاده شده در هارد HDD برای مدل لپ تاپ ۲.۵ اینچ و مدل دسکتاپ ۳.۵ اینچ است.

نحوه کارکرد هارد دیسک HDD چگونه است؟

هارد دیسک از یک صفحه گرد تشکیل شده که دو طرف این صفحه توسط آهنربا پوشانده شده است. این دیسک دارای میلیون ها نقاط بسیار کوچک است که هر کدام از این نقاط بر روی مغناطیس زدایی کار میکنند ، اطلاعات در هارد دیسک بوسیله مکانیزم مغناطیسی ذخیره میشوند و فقط زمانی که شما به آن اطلاعات نیاز پیدا میکنید آن نقاط شروع به مغناطیس زدایی کرده و شما قادر به استفاده از داده ها هستید.

برای خواندن و نوشتن داده ها بازوی مکانیکی روی صفحه هارد حرکت میکند، هر دیسک دارای ۲ نقطه برای نوشتن سطح بالا و پایین است.ابتدا هارد به نقشه دیسک مراجعه میکند تا بفهمد کدام بخش دارای اطلاعات بوده و کدام بخش برای نوشتن داده خالی مانده ،سپس پس از پیدا کردن بخش آزاد آماده نوشتن اطلاعات روی آن بخش از دیسک میشود.

مزایای هارد HDD چیست؟

ارزان تر بودن نسبت به بقیه مدل ها

ظرفیت ذخیره سازی بالا

به راحتی در هر فروشگاهی قابل دسترسی است

طول عمر طولانی

معایب هارد HDD چه چیزی است؟

هارددیسک دارای قطعات متحرک است که احتمال شکستن هر کدام از قطعات وجود دارد

برای دستیابی به داده ها باید قطعات مکانیکی هارد حرکت کنند که در مرور زمان باعث کندی هارد میشود

اندازه نسبتا بزرگ

به برق زیادی برای کار کردن احتیاج دارد

صدای زیاد هنگام کار کردن

SSD  Solid State Drive

*از هارد اس اس دی به عنوان هارد اصلی برای ثبات و عملکرد بهتر سیستم عامل استفاده میشود.

Ssd با نام درایو حالت جامد شناخته میشود (مانند درایو های usb  ولی با حجم بسیار بالاتر).

هارد اس اس دی بر خلاف هارد های معمولی برای بازیابی اطلاعات نیازی به خواندن قسمت قسمت دیسک ندارد و مستقیما به داده مورد نظر مراجعه میکند.

هارد SSD در اندازه های استاندارد ۱.۸ ،۲.۵ و ۳.۵ اینچ وجود دارد.

نحوه عملکرد SSD چگونه است؟

Ssd از یک کنترلر به عنوان پردازنده استفاده میکند که این کنترلر تمام عملیات خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام میدهد.هارد SSD از حافظه فلش به عنوان RAM استفاده میکند با این تفاوت که با خاموش کردن سیستم داده های روی حافظه از بین نمیرود.

SSD از شبکه سلول های الکتریکی برای دریافت سریع و ارسال اطلاعات استفاده می کند ، این شبکه ها توسط صفحه ها (مکانی که داده ها و اطلاعات ذخیره میشوند)جدا می شوند،بسیاری از صفحات در کنار هم بلوک  را تشکیل می دهند.

هارد اس اس دی فقط در صورتی که در هر صفحه فضای خالی موجود باشد اقدام به نوشتن و ذخیره اطلاعات می کند ، بنابراین هارد اس اس دی امکان بازنویسی را به صفر رسانده است.

مزایا هارد دیسک ssd نسبت به hdd

سرعت بسیار بالا

از آنجایی که قطعه متحرکی در هارد SSD وجود ندارد ، از این رو احتمال خرابی فیزیکی کمتر از هارد های معمولی است

هیچ اطلاعاتی روی هارد SSD بازنویسی نمیشود

مصرف برق کم

معایب hard disk ssd چیست؟

قیمت بالا

فضای حافظه کمتری دارد

یافتن دشوار در بازار

طول عمر کوتاه تر


آیا شما هم در زمان انتقال فایل های بزرگ و با حجم بالا با مشکل روبرو میشوید؟، پیشنهاد میکنم مطلب " رفع مشکل عدم انتقال فایل حجیم به هارد" هم مطالعه کنید. 

SSHD  Solid State Hybrid Drive

نکته : ترکیبی از هر دو ، سرعت بالای SSD و حافظه بالای HDD

شما میتوانید هارد sshd را به عنوان راه حل نهایی برای ذخیره سازی و عملکرد بهینه در نظر گرفت، هارد های  SSHDسرعتی همانند SSD و حافظه ذخیره سازی بالا همانند HDD دارد.

هاردهای SSHD از حافظه های کوچک NAND و فناوری Adaptive Memory تشکیل شده است.حافظه فلش NAND نوعی فناوری ذخیره سازی غیر ولتاژ است که برای حفظ داده ها به برق نیازی ندارد. هدف مهم توسعه فلاش NAND کاهش هزینه در بیت و افزایش حداکثر ظرفیت تراشه است تا حافظه های فلش بتوانند با دستگاه های ذخیره سازی مغناطیسی مانند دیسک های سخت رقابت کنند.

این نوع از هارد دیسک دارای memory manager است که داده ها و اطلاعاتی را که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند را در حافظه فلش NAND ذخیره می کند ، بنابر این دسترسی به آن فایل ها بسیار سریع تر میشود.

مزایای هارد دیسک sshd چیست؟

هارد های SSHD در استفاده بلند مدت بسیار قابل اعتماد تر از ssd ها هستند.

کمتر میچرخد

دسترسی راحت تر و سریع تر به اطلاعات

طول عمر بالا

قیمت مقرون به صرفه

معایبhard disk sshd  

هارد دیسک شکننده ای دارند

هارد های sas چه تفاوتی با HDD و SSD دارند؟

تنها مزیت هارد دیسک های sas در مقابل HDD و SSD سرعت بالای آنها است.

در واقع SAS یک نوع پروتکل ارتباطی دیگر است که برای انتقال اطلاعات به هارد دیسک استفاده می‌شود. و از این رو هارد دیسک های که از این فناوری پشتیبانی میکنند، میتوانند با سرعت شگفت انگیزی به  ( read / write ) بپردازند.

اما باید توجه داشته باشید که قیمت این هارد ها بسیار بالا بوده و اصلا برای کارهای روزمره منایب نیست.

بیشتر هارد دیسک های sas در سرور ها و مراگز بزرگ اطلاعاتی نظیر ( سازمان ها و شرکت های بزرگ ) استفاده میکنند.

همچنین پیشنهاد میکنم اگر نسبت به موضوع HDD VS SSD و sas علاقه دارید، مطلب " هارد دیسک sas " چیست را مطالعه کنید.

 

سخن پایانی

و در آخر ممنونم که تا پایان مطلب " تفاوت هارد HDD و SSD و SSHD " همراه ما بودید، امیدوارم این مطلب آموزشی شرکت رایانه کمک، شما را در خرید هارد دیسک کامپیوتر و لپ تاپ شما را راهنمایی کرده باشد.

اگر دز زمات تهیه hard کامپیوتر با سوال یا مشکل خاصی روبرو شدید، میتوانید با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید و از آنها مشاوره تلفنی و اینترنتی دریافت کنید.

 

همچنین پیشنهاد میکنم اگر به ترفند های کامپیوتری و اخبار روز تکنولوژی علاقه دارید، پیج اینستاگرام و اپارات رایانه کمک را دنبال کنید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد