تماس با کارشناس

استفاده از مودم به عنوان اکسس پوینت

از مجموعه مطالب آموزشی

چگونه روتر بی سیم را به اکسس پوینت تبدیل کنیم؟

استفاده از مودم به عنوان اکسس پوینت میتواند یک راهکار خوب برای صرفه جویی در هزینه ها باشد اما قبل از اینکه به سراغ تبدیل مودم به اکسس پوینت access point برویم لازم است کمی با سخت افزارهایی مانند روتر، مودم، مودم روتر و اکسس پوینت آشنا شویم تا بدانیم دقیقا میتوانیم از چه نوع مودمی به جای اکسس پوینت یا AP استفاده کنیم؟ و آیا امکان استفاده از مودم به جای اکسس پوینت وجود دارد یا خیر؟

در این مقاله که از طرف کارشناسان پشتیبان شبکه رایانه کمک برای شما عزیزان نوشته شده است ابتدا کمی با تجهیزات شبکه آشنا خواهیم شد و سپس نحوه تغییر مودم به access point را بررسی خواهیم کرد

✴️✴️ رفع مشکلات آفیس با کارشناسان فنی رایانه کمک  : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099070192 و 📱 از طریق موبایل 0217129

قبل از هر چیز به سراغ سوالات شما  عزیزان  میرویم که طی تماس های تلفنی با شرکت رایانه کمک از کارشناسان ما پرسیده اید، در صورتی که قصد دارید با مشاور شبکه رایانه کمک صحبت کنید کافیه شماره 9099070192 را از تلفن های ثابت سراسر کشور شماره گیری کنید.

سوالات کاربران در رابطه با اکسس پوینت و مودم

  • آیا استفاده از مودم به جای اکسس پوینت امکان پذیر است؟
  • آیا میتوانیم از اکسس پوینت هم به جای مودم استفاده کنیم؟
  • آیا روتر و مودم با هم تفاوت دارند؟
  • کاربرد اکسس پوینت در شبکه چیست؟
  • چطور مودم را به اکسس پوینت access point تبدیل کنیم؟

 

در این مقاله چه خواهیم خواند

تفاوت مودم، مودم روتر و روتر

مودم چیست؟

آشنایی با روتر در شبکه

مودم روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

کاربرد اکسس پوینت در شبکه چیست؟

تفاوت اکسس پوینت با مودم روتر چیست؟

آیا میتوانیم از مودم به جای اکسس پوینت استفاده کنیم ؟

آموزش تبدیل کردن مودم به اکسس پوینت

انواع پیکربندی اکسس پوینت در شبکه

در چه شبکه هایی استفاده از مودم به جای اکسس پوینت توصیه میشود؟

چرا مودم به اکسس پوینت متصل نمیشود؟

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با تبدیل مودم به اکسس پوینت

سخن آخر

 

تفاوت مودم، مودم روتر، روتر و اکسس پوینت

در این قسمت میخواهیم از هر کدام از تجهیزیاتی که در گفته شده توضیحی را به شما عزیزان اراده دهیم، مطمئنا بعد از مطالعه توضیحات هر کدام از این تجهیزات شبکه خودتان میتوانید جواب سوالات بالا را حدس بزنید اما باز در ادامه ما به تک تک سوالات شما در رابطه با access point پاسخ خواهیم داد ابتدا به سراغ تعاریفی از مودم، مودم روتر، روتر و اکسس پوینت برویم:

 

✴️✴️ خدمات پشتیبان شبکه رایانه کمک : ما تمامی مشکلات شبکه ای شما را فقط با یک تماس و از راه دور میتوانیم حل کنیم برای تماس با رایانه کمک از طریق تلفن های ثابت ☎️ شماره 9099070192  و از طریق موبایل 📱 شماره 0217129 را شماره گیری کنید

مودم چیست ؟

مودم خلاصه ای از عبارت Modulator/Demodulator است که در واقع هر سه حرف اول کلمات با هم تلفیق شده است و عبارت modem را تشکیل داده است این سخت افزار که در شبکه از آن استفاده میشود وظیفه ی تبدیل کردن سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و برعکس را دارد. به عبارت خیلی ساده شما با استفاده از مودم به سرویس دهنده اینترنت  خود یعنی شرکت isp متصل میشود و اینترنت را به شبکه ی خانگی خود متصل میکنید.

 

 

آشنایی با روتر Router در شبکه

Router و یا روتر یکی دیگر از تجهیزات شبکه است که هم میتواند به صورت سخت افزاری در شبکه موجود باشد هم به صورت مجازی! روتر برای ارسال بسته های داده بین کامپیوتر های داخل شبکه استفاده میشود، روتر معمولا با یک سیم به مودم متصل است یا درون مودم جایگزاری شده است، روتر تجهیزات درون شبکه مانند کامپیوتر ها و موبایل ها را به هم متصل میکند، و این امکان را فراهم میکند که شما یک شبکه محلی داشته باشید و بتوانید انتقال فایل بین کامیپوتر ها و موبایل های درون شبکه را داشته باشید همچنین میتوانید تجهیزاتی مانند پرینتر را با استفاده از روتر درون شبکه به اشتراک بگذارید که قبلا در این رابطه با هم صحبت کرده ایم. " اشتراک گذاری پرینتر و نصب پرینتر شیر شده در شبکه "

 

مودم روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

مودم دستگاهی است که معمولا در خانه و یا میتوانیم بگوییم در نقاط پایانی اتصال شبکه استفاده میشود  که در بالا با مفهوم کلی آن آشنا شدین و متوجه شدین کار اصلی این دستگاه تبدیل کردن سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و برعکس است، اما مودم روتر چیست! به طریقی میتوانیم بگوییم ترکیبی از روتر و مودم است! با روتر هم در بالا آشنا شدین و متوجه شدین که روتر وسیله ای است که یک شبکه برای شما ایجاد میکند، حالا میخواهیم عملکرد مودم و روتر را با هم ترکیب کنیم! چه خواهیم داشت؟ یک مودم روتر ! درست است

مودم روتر همان مودم ADSL است که شما امروزه از بازار تهیه میکند، امروزه دیگر شما یک مودم تنها خریداری نمیکنید بلکه روتری در این مودم جایگزاری شده است که شما هم میتوانید به اینترنت متصل شوید و هم یک شبکه داخلی با این مودم روتر ایجاد کنید. حالا خبر بهتر اینکه مودم شما هم یک مودم است، هم یک روتر و هم عملکرد یک سوییچ را دارد پس مودم ADSL که خریداری کرده اید را اصلا دست کم نگیرید یک تنه خیلی کار ها را هندل میکند که در گذشته از این خبرها نبود!!!

 

بیشتر بدانید: نحوه وصل کردن گوشی و تبلت با کابل به مودم ADSL 

 

تفاوت مودم و مودم روتر چیست؟

ممکن است اصلا شما مودم را ندیده باشید اما توصیفی از آن میکنیم تا متوجه تفاوت این دو تجهیزات شبکه ای شوید، اگر به پشت مودم نگاه کنیم تنها دو پورت گذرگاه میبینیم که داده های آنالوگ که از همان سیم تلفن می آید را دریافت میکند و یک پورت خروجی مشاهده میکنیم که این داده ها را تبدیل به دیجیتال و به کامپیوتر ارسال میکند! اما زمانی که به پشت مودم روتر خود نگاه میکنیم متوجه میشویم یک پورت line داریم و یا ADSl که داده را دریافت میکند، چند پورت lan داریم که کار روتر را انجام میدهد، یک کلید WIFI داریم که شبکه وایرلس را برای ما ایجاد میکند بنابراین دستگاه ما یک سوییچ است یعنی قسمت lan یک روتر است قسمت lan و WIFI و یک مودم است با پورتی که داده های آنالوگ را دریافت میکند یعنی پورت Line و یا DSL.

بعید میدونم بتونید به این واضحی تعریفی از مودم و روتر را جایی پیدا کنید امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید در ادامه به سراغ اکسس پوینت و کاربرد آن در شبکه خواهیم رفت تا ببینیم آیا میتوانیم از اکسس پوینت به جای مودم استفاده کنیم یا خیر؟

 

کاربرد اکسس پوینت Access Point در شبکه چیست؟

یکی دیگر از دستگاه هایی که در شبکه استفاده میشود اکسس پوینت است، اما اکسس پوینت چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

اکسس پوینت Access Point در واقع دستگاهی است که شبکه محلی بیسیم یا به عبارتی WLAN – wireless local area network را میتواند برای ما ایجاد کند، اکسس پوینت میتواند وایرلس را در شبکه گسترش دهد، بنابراین تعداد بیشتری میتوانند از شبکه استفاده کنند، یک دستگاه اکسس پوینت می‌تواند ۶۰ اتصال همزمان را ایجاد کند ، نکته ای که لازم است به آن اشاره کنیم این است که اغلب اکسس پوینت ها دسترس وای فای را فراهم می‌کنند اما به عنوان دستگاه بلوتوث یا دیگر انواع اتصال بیسیم هم کاربرد دارند. همچنین از این دستگاه برای تقویت سیگنال های وای فای نیز استفاده میشود.

✴️✴️ خدمات پشتیبان شبکه رایانه کمک : ما تمامی مشکلات شبکه ای شما را فقط با یک تماس و از راه دور میتوانیم حل کنیم برای تماس با رایانه کمک از طریق تلفن های ثابت ☎️ شماره 9099070192  و از طریق موبایل 📱 شماره 0217129 را شماره گیری کنید

 

تفاوت اکسس پوینت با مودم روتر چیست؟

تا به اینجا فکر کنم به صورت کامل با اکسس پوینت آشنا شدین، حالا خودتان حدس بزنید چه تفاوتی بین مودم و اکسس پوینت است؟ آیا میتوانیم از یک اکسس پوینت به جای مودم استفاده کنیم ؟ و یا میتوانیم از یک مودم به جای اکسس پوینت استفاده کنیم؟ در بالاتر در رابطه با تفاوت مودم روتر که نسل جدید مودم هاست با مودم های قدیمی تر صحبت کردیم شما متوجه شدین که میتوانید از یک مودم به عنوان اکسس پوینت استفاده کنید اما برعکس آن  امکان پذیر نیست! شما در دستگاه اکسس پوینت تجهیزات مودم که بتواند داده های آنالوگ را به دیجیتال و برعکس تبدیل کند ندارید بنابراین نمیتوانید از یک access point به عنوان مودم استفاده کنید اما از یک مودم به عنوان اکسس پوینت میتوانید استفاده کنید که در ادامه در رابطه با نحوه تبدیل مودم به access point صحبت خواهیم کرد.

 

پیشنهاد مطلب: آیا با تفاوت مودم های  adsl و vdsl آشنایی دارید؟ مقاله تفاوت مودم ADSL و VDSL بخوانید

آیا میتوانیم از مودم به جای اکسس پوینت استفاده کنیم؟

در قسمت بالا به این سوال جواب دادیم که بله امکان استفاده از مودم به جای اکسس پوینت برای شما فراهم شده است که در ادامه به شما نحوه تبدیل روتر به اکسس پوینت را خواهیم گفت.

میدونی چند راه برای شبکه کردن کامپیوتر وجود داره؟ دوست داری ساده ترینش رو یاد بگیری؟ آموزش شبکه کردن 2 کامپیوتر با وایرلس

 

آموزش تبدیل کردن مودم به اکسس پوینت

زمانی که در شبکه ی کامپیوتری خود نیاز به دو روتر داشته باشید لازم است یکی از روتر ها را به اکسس پونت تبدیل کنیم چرا که لازم است از یک رنج شبکه استفاده کنیم و اگر رنج آی پی های متفاوتی به کامپیوتر ها داده شود باعث به وجود آمدن تداخل در شبکه میشود، ما تا به اینجا یاد گرفتیم که مودم و روتر چیست، روتر در واقع یک اکسس پوینت است که قابلیت مسیریابی و DHCP Server دارد. برای مطالعه بیشتر درمورد DHCP Server در مقاله DHCP چیست و چه کاربردی دارد توضیحات کامل داده  شده است.

بنابراین برای تبدیل یک مودم به اکسس پوینت مراحل زیر را دنبال میکنیم

ابتدا لازم است مودم خود را تنظیم کنید و اینترنت را دریافت کنید، فراموش نکنید که در حال تنظیم کردن مودم روتر هستید.

پس از آن به سراغ اکسس پوینت میرویم و تنظیمات آن را انجام میدهیم ابتدا لازم است وارد تنظیمات اکسس پوینت خود شوید بررسی کنید که ای پی اکسس پوینت چند است آن را در مروگر وارد کنید و وارد صفحه اکسس پوینت خود شوید.

نکته : در آموزش های قبلی ما تنظیمات انواع مودم ها را بررسی کردیم در این توضیحات حتما با توجه به مودم خودتان در صفحه ی لینک شده نگاهی به تنظیمات مودم خود بیاندازید

در مرحله اول لازم است آدرس رنج آی پی  اکسس پوینت را به ساب نت روتر اصلی تغییر دهید تا بتواند اینترنت را از مودم اصلی دریافت کند. مثلا اگر آی پی روتر اصلی ۱۹۲.۱۶۸.۱۶۸.۱۰ باشد آدرس آی پی روتر را ۱۹۲.۱۶۸.۱۶۸.۱۱ قرار دهید که در رنج شبکه مودم اصلی قرار میگیرد و میتواند با آن ارتباط برقرار کند. روتر اصلی از این آدرس برای دسترسی به روتری که نقش اکسس پوینت دارد استفاده می‌کند. همچنین اکسس پوینت از این آی پی برای برقراری ارتباط با مودم استفاده میکند.

نکته ی بسیار مهمی که لازم است به آن توجه کنید این است که این آدرس که برای اکسس پوینت در نظر میگیرید باید خارج از محدوده آدرس آی پی هایی باشد که در روتر اصلی مشخص شده است مثلا اگر این محدوده ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۱۰ تا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۵۰ باشد، IP آدرس روتر را ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰ قرار دهید.

 

تبدیل اکسس پوینت به مودم | رایانه کمک

در ضمن حتما میدانید که این آدرس نباید برای دستگاه دیگری در شبکه در نظر گرفته شده باشد

پس از اینکه این آدرس را تغییر دادین یک بار روتر اکسس پوینت را ری استارت کنید.

حالا لازم است Channel را به یکی از سه کانالی که آورلپ ندارند تغییر دهیم، میتوانید کانال های یک، شش و یا یازده را انتخاب کنید البته به این موضوع دقت کنید که اگر از چند اکسس پوینت و یا روتر استفاده میکنید هیچ روتر یا اکسس پوینتی روی این کانال تنظیم نشده باشد.

سپس یک SSID برای اکسس پوینت خود انتخاب کنید که در حال حاضر ما این ssid را برای مودم که میخواهیم به جای اکسس پوینت استفاده کنیم قرار میدهیم.

حالا تنظیمات عمومی را انجام دادیم لازم است dhcp سرور را خاموش کنیم و تنظیمات dhcp را بر روی روتر انجام دهیم تا دستگاه ها به این مودم روتر به عنوان اکسس پوینت متصل شوند.

انواع پیکربندی اکسس پوینت در شبکه

در چه شبکه هایی استفاده از مودم به جای اکسس پوینت توصیه میشود؟

می‌توان بر اساس پیکربندی‌های مختلف اکسس پوینت را در شبکه استفاده کنیم:

پیکربندی روتر شبکه

پیکر بندی تکرار کننده و یا ریپیرتر

این امکان وجود دارد که شما اکسس پوینت را  به عنوان یک تکرارکننده در شبکه ی خود پیکربندی  کنید تا دامنه پوشش شبکه وایرلس را افزایش دهید که این نوع پیکربندی اکسس پوینت برای تقویت قدرت سیگنال در شبکه‌های بزرگ کاربرد دارد. همچنین از این نوع پیکربندی در ساختارهای شبکه ای استفاده میشود که موانع مختلف در مسیر انتقال سیگنال با کابل وجود دارد تا بتوانید به راحتی سیگنال های وای فای را تقویت کنید و منطقه بیشتری را پوشش دهید.

پیکربندی روت اکسس پوینت

در پیکربندی روت، ما اکسس پوینت را مستقیماً به یک شبکه LAN سیمی متصل میکنیم و یک نقطه اتصال برای کاربران بی‌سیم فراهم میکنیم تا با اتصال از طریق وای فای به این اکسس پوینت بتوانند به شبکه دسترسی داشته باشند. حالا در  چنین حالتی اگر بیش از یک اکسس پوینت به شبکه LAN  متصل کنیم، کاربرانی که در حال استفاده از شبکه هستند می ‌توانند بدون از دست دادن اتصال شبکه خود، از یک محل به محل دیگر جابجا شوند و از اینترنت و یا شبکه به راحتی استفاده کنند.

 

برای علت خاموش بودن چراغ adsl مودم  پیشنهاد میکنم مطلب" حل مشکل روشن نشدن چراغ ADSL " را مطالعه کنید.

 

چرا مودم به اکسس پوینت متصل نمیشود؟

اگر قصد دارید تبدیل مودم به اکسس پوینت را انجام دهید لازم است به برخی موارد هم توجه کنید تا پس از انجام این کار با مشکل روبرو نشوید.

1 . برخی کاربران گزارش داده اند که با تنظیم مودم به اکسس پوینت، روتر های دیگر به آن متصل نمی‌شوند. علت این مشکل میتواند موارد مختلفی باشد اما در ادامه به شایع ترین ایرادات کاربران پس از تبدیل مودم به اکسس پوینت اشاره خواهیم کرد.

مودم اول مطمئن شوید که مودم شما امکان تبدیل شدن به اکسس پوینت را دارد. بر روی کارتون اکثر مودم ها این موضوع با استفاده از برچسب یا علامتی گفته شده است که آیا مودم قابلیت تبدیل به اکسس پوینت را دارد یا خیر؟ در صورتی که دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی نمیکند هر چقدر هم سعی کنید بی فایده است.

2 . اگر قصد دارید، مودم را به access point تبدیل کنید بهتر است تمام مدل و برند های آنها یکی باشند، اینطوری میتوانید نرخ خطا در مشکلات شبکه را تا حدودی زیادی کاهش دهید زیرا یک سری از مودم ها وجود دارند که به سادگی به مودم های دیگری متصل نمیشوند.

3. حتما تمام مودم و روتر های که در شبکه شما وجود دارند را از نظر نرم افزاری به آخرین آپدیتی که برای آنها منتشر شده بروز کنید، با این کار به احتمال خیلی زیاد مشکل برطرف میشود.

نکته: در صورتی که تمام موارد بالا را به درستی انجام دادید اما همچنان با مشکل روبرو هستید، پیشنهاد میکنم با کارشناسان شبکه رایانه کمک در ارتباط باشید زیرا امکان دارد مشکل بزرگتر باشد.

 

 

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با تبدیل مودم به اکسس پوینت

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با تنظیم مودم به اکسس پوینت پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارائه خدمات کامپیوتری خود از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند

شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099070192 و از طریق موبایل با شماره  0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

 

اکسس پوینت چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسس پوینت که در فارسی به معنای نقطه  دسترسی می باشد برای ایجاد شبکه  بیسیسم دستگاه های مورد استفاده در یک محل  و ارائه شبکه وای فای که با استفاده از یک مودم به اینترنت متصل می شود.

 

در چه شبکه هایی استفاده از مودم به جای اکسس پوینت توصیه میشود؟

شما در شبکه های کوچک بهتر است از یک access point به جای شبکه استفاده کنید در شبکه های بزرگ انجام اینکار توصیه نمیشود و همچنین مقرون به صرفه نیست.

 

Default Gateway در تنظیمات اکسس پوینت چیست؟

برای اینکه سیستم های شما به  شبکه متصل شود ابتدا نیازمند خرید اکسس پوینت می باشید. برای اینکه یک دستگاه بتواند روتر و اکسس پوینت را بشناسد، به دروازه خروجی یا آدرس IP روتر و اکسس پوینت نیاز دارد. این آدرس IP روتر به عنوان Default Gateway شناخته می­ شود

 

آیا استفاده مودم بجای اکسس پوینت امکان‌پذیر است؟

- بله. شما می توانید با انجام تنظیمات تبدیا مودم به اکسس پوینت  از مودم به این طریق بهره مند باشید. د راین مقال ما مراحل تبدیل را  شرح داده ایم که با مطالعه کامل می توانید انجام دهید . در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره  بیشتر می توانید با کارشناسان ما در رایانه کمک تماس حاصل فرمایید.

 

 

سخن آخر

در این مقاله با هم یادگرفتیم چطور تبدیل مودم به اکسس پوینت را انجام دهیم. همچنین متوجه شدیم که آیا تبدیل مودم به access point امکان پذیر است یا خیر، با خیلی از تجهیزات شبکه نیز آشنا شدین که مهم ترین آنها مودم، روتر و مودم روتر و اکسس پوینت بود، امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد در صورتی که هر گونه سوال شبکه ای داشته باشید کافیه با رایانه کمک تماس بگیرید برای تماس با ما شماره 9099070192 را میتوانید از تمامی تلفن های ثابت سراسر کشور شماره گیری کنید همچنین اگر قصد تماس با رایانه کمک از طریق موبایل را داشته باشید کافیه شماره 0217129 را شماره گیری کنید

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد