Frame rate چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

گیمرها و به طور کلی افرادی که با مانیتور و یا ویدیو سر و کار دارند، حتما تا به حال اصطلاح فریم ریت به گوش آن ها خورده است.

در تعریفی ساده می توان فریم ریت را یک واحد معنا کرد، واحدی که به شما نشان خواهد داد مانیتور و یا کارت گرافیک سیستم شما چند فریم را می تواند در هر ثانیه نمایش دهد و یا به اصطلاح گرافیکی، رندر کند.

واحد فریم ریت به اختصار FPS خواهد بود که همان فریم بر ثانیه می باشد،شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشید که به عنوان مثال معنای 60 فریم در ثانیه چیست؟ در تعریفی ساده می توان گفت در یک ویدیوی 60 فریمی، در هر ثانیه 60 فریم به نمایش گذاشته خواهد شد. هر فریم در اصل یک تصویر ثابت است و درواقع ویدیو ها با در کنار هم قرار گرفتن این فریم ها تشکیل می شوند.

به یاد داشته باشید با افزایش میزان فریم ریت، شاهد گرافیک بسیار روان تر خواهید بود. در صورت پایین بودن میزان فریم، شما شاهد چیزی شبیه به اسلاید های پاورپوینت هستید.

فرض کنید در یک فیلم، نرخ فریم 24 فریم در ثانیه است اما در بازی ها به دلیل وجود حرکات زیاد به فریم بیشتری احتیاج است به همین ترتیب در یک فایل (GIF) نرخ فریم ریت به دلیل کم کردن حجم فایل کمتر خواهد بود.


پیشنهاد میکنم مطلب " 6 روش مشاهده نرخ فریم بر ثانیه FPS بازی در کامپیوتر " مطالعه کنید.


فریم ریت مناسب برای بازی کدام است؟

(فریم ریت 12)

این نرخ از فریم ریت برای انیمیشن های دو بعدی مورد استفاده قرار می گرفت زیرا انیمیشن به کمترین نرخ فریم ریت نیاز داشت.

 (فریم ریت 30(

از ابتدایی ترین نرخ فریم ریت ها می توان به 30 فریم بر ثانیه اشاره کرد. این نرخ  کنسول های قدیمی بود به همین دلیل، بازی های کنسول های رده پایین از گرافیک بسیار کمی برخوردار بودند. به یاد داشته باشید این نرخ از فریم ریت بر روی تلویزیون های قدیمی نیز مورد استفاده بوده است.

(فریم ریت 60)

نرخی معمولی که شما می توانید بازی را با سرعت مورد نظر بر روی سیستم و یا کنسول خود انجام دهید. به یاد داشته باشید که در این نرخ از فریم ریت شما می توانید به صورت روان بازی کنید و از آن لذت ببرید. 60 فریم ریت تا حد زیادی جزئیات بازی و یا ویدیو را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

(فریم ریت 120)

برای تجربه این نرخ از فریم ریت شما نیازمند صفحه نمایش و یا مانیتور قدرت مند با سرعت رفرش بالا خواهید بود، این گزینه می تواند برای بازی های گروهی بسیار مناسب و ایده آل باشد.

(240 فریم ریت)

این فریم ریت و نرخ های بالاتر از آن بیشتر برای پخش ویدیو های آهسته یا slow motion  مورد استفاده قرار می گیرد.

حال که با انواع گوناگونی از فریم ریت ها آشنا شده اید در ادامه به نکاتی در خصوص انتخاب نوع فریم ریت خواهیم پرداخت تا به کمک این مقاله بتوانید در این زمینه انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

 Motion blur (موشن بلور)

برای درک این موضوع می توانید دست خود را جلوی چشمانتان به سرعت تکان دهید، با انجام این کار شما حاشیه ای در کنار انگشتان خود مشاهده خواهید کرد. در انجام بازی این اتفاق می تواند آزار دهنده باشد اما با افزایش میزان فریم ریت این مورد کمتر خواهد شد و شما دیگر شاهد هاله های اضافی نخواهید بود.

میزان واقع گرایی تحت تاثیر فریم ریت خواهد بود

یکی دیگر از نکاتی که برای هر چه لذت بخش تر کردن یک بازی باید به آن توجه داشته باشید، میزان واقع گرایی می باشد. با افزایش نرخ فریم ریت جزئیات به طرز چشم گیری بالا خواهد رفت از این روی ممکن است شما را از محیط واقعی دور کند و حالت مصنوعی برای بازی ایجاد کند از طرفی پایین بودن این نرخ نیز می تواند تا حد زیادی دچار افت کیفیت شود برای همین انتخاب نرخ فریم ریت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

میزان حرکت در نرخ فریم ریت اثر گذار است

در بازی ها و یا ویدیو هایی که از حرکت بالایی برخوردار هستند لازم است از فریم ریت بالاتری استفاده کنیم. به یاد داشته باشید که برای ویرایش کلیپ و یا ویدیو نیز به نرخ فریم ریت مناسب با ویدیو نیازمند خواهید بود.

میزان حجم و مدت زمان ارسال فایل مورد نظر

با افزایش میزان فریم ریت در هر ثانیه تصاویر بیشتری وجود خواهد داشت و به همین ترتیب حجم فایل مورد نظر افزایش خواهد یافت.

با افزایش میزان حجم یک فایل شما برای ارسال آن نیازمند زمان و حجم بیشتری از اینترنت خواهید بود. از این روی باید این نکته را هنگام انتخاب فریم ریت  در نظر داشته باشید.

Delivery

بستر های گوناگونی برای تماشا و یا آپلود یک فایل وجود دارد که نرخ فریم مناسب ویدیو را بسته به این بستر ها انتخاب کرد که از میان این بستر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

·Youtube

·tv

لازم به ذکر است برای تماشای ویدیوها و یا انجام بازی ها با فریم ریت بالا نیاز به دستگاهی قدرت مند تر می باشد. هر وسیله ای قادر به پشتیبانی از فریم ریت های بالا نخواهد بود.

برای انجام بازی باید به عامل های گوناگونی برای تعیین نرخ فریم ریت نیز توجه داشت. بنابرین اینکه محتوای شما در چه بستری قرار خواهد گرفت باید نرخ فریم مناسب با آن بستر برای آن انتخاب کرد.


پیشنهاد میکنم مطلب " حل تمام مشکلات و ایرادات بازی hitman 3 " مطالعه کنید.


سیستم مورد نیاز

اگر قصد انجام بازی های رقابتی و گرافیک بالا را دارید به طبع لازم است تا از نرخ فریم ریت بالایی بهره ببرید.

برای انجام بازی ها با نرخ فریم ریت بالا، علاوه بر داشتن یک مانیتور حرفه ای، باید سیستم کامپیوتری قوی نیز در دسترس داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. مهمترین قطعه در این میان کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی سیستم می باشد.

کلام آخر:

در آخر از شما همراهان سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با رایانه کمک همراه بودید، در صورت وجود هر گونه سوال و مشکل در خصوص مطالب ارائه شده در این بخش یا سیستم های کامپیوتری و گوشی های هوشمند می توانید از طریق شماره های 909071540 یا 0217129  با کارشناسان رایانه کمک به صورت شبانه روزی در ارتباط باشید.

علاوه بر این در صورتی که علاقه مند به دنیای تکنولوژی هستید می توانید از طریق سایت آموزشی رایانه کمک با جدیدترین اخبار تکنولوژی و ترفندهای جدید کامپیوتری آشنا شوید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد